Zwolnienia techniczne powodują, że posiadacze wiz walczą o pracę, aby pozostać w USA

Po latach pozornie nieograniczonej ekspansji przemysł technologiczny w USA dotknął ściany. Firmy są w trybie oszczędzania gotówki, co prowadzi do tysięcy redukcji miejsc pracy miesięcznie masowe zwolnienia w listopadzie.

Podczas gdy nagła utrata wynagrodzenia może być katastrofalna dla każdego, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, ostatnia fala cięć ma ogromny wpływ na wykwalifikowanych pracowników mieszkających w USA na tymczasowych wizach, którzy ryzykują odesłaniem do domu, jeśli nie będą w stanie zapewnić sobie nowej pracy w krótkim czasie.

Firmy technologiczne są jednymi z najbardziej zatwierdzonych pracodawców dla wiz H-1B, które są przyznawane osobom wykonującym specjalistyczne zawody, które często wymagają wyższego wykształcenia i dodatkowego szkolenia. Przez lata Dolina Krzemowa polegała na tymczasowych wizach wydawanych przez rząd, aby zatrudniać tysiące zagranicznych pracowników w dziedzinach technicznych, takich jak inżynieria, biotechnologia i informatyka. To ważny powód dla firm technologicznych był otwarcie w jego obronie prawa imigrantów.

Pracownicy posiadający wizy tymczasowe często mają od 60 do 90 dni na znalezienie nowej pracy, aby uniknąć deportacji.

„Stany Zjednoczone mają szczęście, że przyciągają tę niesamowitą pulę talentów, a oni zawsze żyją na krawędzi” – powiedział Zofia Alcorn, adwokat ds. imigracji z siedzibą w Mountain View w Kalifornii, który specjalizuje się w zabezpieczaniu wiz dla pracowników technologicznych. „Wielu z nich musiało stawić czoła temu 60-dniowemu terminowi. Mają możliwość znalezienia nowej pracy, aby ich sponsorować, a jeśli nie mogą tego zrobić, muszą opuścić Stany Zjednoczone, więc jest to stresujący czas dla wszystkich”.

Ponura już sytuacja pogorszyła się w listopadzie, kiedy Cel, AmazonkaŚwiergot, Lyft, Siły sprzedaży, HP oraz DrzwiDash ogłosiły znaczące redukcje zatrudnienia. Według danych zebranych przez stronę internetową, w listopadzie zwolniono ponad 50 000 pracowników technicznych Zwolnienia.do wiadomości.

Według byłego pracownika Amazon Web Services, który stracił pracę, Amazon dał zwolnionym pracownikom 60 dni na poszukiwanie nowej roli w firmie, po czym zaproponowano im odprawę. Osoba rozmawiała z CNBC pod warunkiem zachowania anonimowości.

W roku podatkowym 2021 Amazon miał najwięcej zatwierdzonych wniosków o wizę H-1B, z 6182, według Narodowa Fundacja Polityki Amerykańskiej przegląd danych imigracyjnych w USA. Google, IBM oraz Microsoftu uplasował się również blisko szczytu zestawienia.

Były pracownik AWS przebywa w kraju od dwóch lat na wizach studenckich i pracowniczych. Powiedział, że został niespodziewanie zwolniony na początku listopada, zaledwie kilka miesięcy po dołączeniu do firmy jako inżynier. Pomimo tego, że Amazon powiedział mu, że ma 60 dni na znalezienie innej pracy wewnętrznie, osoba ta powiedziała, że ​​​​jego przełożony poradził mu, aby aplikował gdzie indziej z powodu zaległości w zatrudnianiu firmy. Amazon powiedział w listopadzie, że tak wstrzymanie zatrudnienia dla swoich pracowników korporacyjnych.

Rzecznik Amazona nie skomentował tego, co powiedział dyrektor generalny Andy Jassy w zeszłym miesiącu: kiedy powiedział osobom dotkniętym zwolnieniami że firma pomoże im znaleźć nowe role.

Firmy na ogół nie podają, jaki procent zwolnionych osób jest na wizach. Wyszukiwanie hasła „Zwolnienia H1B” na LinkedIn pokazuje liczbę postów pracowników, którzy niedawno stracili pracę, wyrażających zaniepokojenie 60-dniowym okresem bezrobocia. Posiadacze wiz udostępniają zasoby na serwerach Discord, anonimowej profesjonalnej sieci Blind oraz w grupach WhatsApp, powiedział były pracownik AWS.

To było już kilka gorączkowych lat dla zagranicznych pracowników w USA na długo przed inflacją i obawami o recesję, które wywołały ostatnią rundę redukcji zatrudnienia.

Wrogie stanowisko administracji Trumpa wobec imigracji zagroziło programowi H-1B. Jako prezydent w 2020 r. Donalda Trumpa podpisał dekret zawieszający wizy pracownicze, w tym ze statusem H-1B, argumentując, że szkodzą one perspektywom zatrudnienia Amerykanów. Ruch wywołał ostrą naganę ze strony kierowników technicznych, który powiedział, że program służy jako kanał dla utalentowanych osób i wzmacnia amerykańskie firmy. prezydenta Joe Bidena dozwolony zakaz z czasów Trumpa wygasł w zeszłym roku.

Co za ulga Biden prezydencja ma ograniczoną wartość dla tych, którzy są teraz bez pracy. Inżynier niedawno zwolniony przez firmę zajmującą się technologią sekwencjonowania genów Illumina powiedział, że ma nadzieję, że jego pracodawca sfinansuje jego przejście na wizę H-1B. Jest tutaj na innej wizie, znanej jako opcjonalne szkolenie praktyczne (OPT), która umożliwia absolwentom nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) pracę w USA przez okres do trzech lat po ukończeniu studiów.

Były pracownik Illuminy, który wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, nie tylko musi znaleźć nową pracę w ciągu 90 dni od daty zwolnienia, ale jego wiza OPT wygasa w sierpniu. Każda firma, która go zatrudnia, musi być gotowa do sponsorowania jego transferu wizowego i uiszczenia związanych z tym opłat. Rozważa powrót do szkoły, aby przedłużyć swój pobyt w USA, ale obawia się zaciągnięcia kredytu studenckiego.

Illumina — powiedział w listopadzie zwolniła około 5% globalnej siły roboczej. Rzecznik firmy powiedział CNBC, że mniej niż 10% pracowników, których to dotyczy, przebywa tutaj na wizach H-1B lub pokrewnych.

„Pracujemy z każdym pracownikiem indywidualnie, aby zrozumieć wpływ na jego uprawnienia do zatrudnienia i możliwość pozostania w USA” – powiedział rzecznik za pośrednictwem poczty elektronicznej. „Pracujemy nad przeglądem każdej sytuacji, aby zapewnić najwyższą opiekę osobom, których to dotyczy, i zapewnić zgodność z prawem imigracyjnym”.

Były pracownik powiedział, że marzył o pracy dla Illuminy, zakorzenieniu się w USA i kupnie domu. Teraz, powiedział, po prostu próbuje znaleźć sposób na pozostanie w kraju bez popadania w głębokie długi. W ciągu zaledwie kilku miesięcy to „jak noc i dzień” – powiedział.

ZEGAREK: Zwolnienia techników podwajają się od października do listopada