Zapomnij o smartwatchach, konsumenci kupują te dziwaczne, alternatywne urządzenia do noszeniaCNN

2015 w tym samym roku Apple zaprezentował swój inteligentny zegarekRozpoczęła się kampania na Kickstarterze dotycząca zupełnie innego rodzaju urządzeń do noszenia: pierścienia do monitorowania stanu zdrowia o nazwie Oura.

Siedem lat później Apple Watch jest prawdziwy najpopularniejszym urządzeniem do noszenia podczas gdy inne podobne produkty z Google i Samsung też zdominować rynek urządzeń ubieralnych. Ale dzieje się coś ważnego: produkty takie jak Oura, które wyglądają i czasami działają znacznie inaczej niż konwencjonalne urządzenia do noszenia, ponownie zyskują na popularności.

Pierścień Oura (399 USD) odnotował gwałtowny wzrost sprzedaży podczas pandemii i kontynuację w tym sezonie świątecznym, powiedział dyrektor generalny Tom Hale CNN Business. Zapewnia dane śledzenia snu bez konieczności noszenia smartwatcha do łóżka i może wykrywać subtelne zmiany temperatury ciała. Nie ma też ekranu. Na początku tego roku firma ogłosiła, że ​​otrzymała wyceniany na 2,55 miliarda dolarów i od tego czasu nawiązał współpracę z Gucci, Strava i innymi markami.

Pierścień należy do niewielkiej, ale rosnącej grupy alternatywnych urządzeń do noszenia, do których ludzie zmierzają w tej chwili, w tym bezekranowej opaski fitness i słuchawek dousznych. Część popytu wynika ze zmian zachodzących podczas pandemii, ponieważ wzrosło zainteresowanie konsumentów monitorowaniem stanu zdrowia. Ludzie zwrócili się ku monitorom aktywności, smartwatchom i innym urządzeniom, aby śledzić swoje kroki, statystyki życiowe i nie tylko. Wielu było również chętnych do eksperymentowania z różnymi formatami, o ile dostarczały dokładnych danych i nadal były wygodne – trend ten trwa do dziś.

„Zabawne jest to, że większość z tych urządzeń istnieje już od jakiegoś czasu, ale w ostatnich kwartałach powoli wyrobiły sobie markę” – powiedział Ramon Llamas, dyrektor ds. badań w IDC Research. „Ale poczta pantoflowa potrzebuje czasu, aby się rozprzestrzenić”.

Urządzenia mogą również skorzystać z chęci skorzystania z trackerów do noszenia bez konieczności posiadania zawsze ekranu lub urządzenia na swoim ciele.

Weźmy zespół WHOOP, bezekranowy monitor zdrowia, który pojawił się po raz pierwszy w 2015 roku. Ma bardzo szczególny nacisk na regenerację po treningu, czas odpoczynku, trening i coaching. Założyciel i dyrektor generalny Will Ahmed powiedział CNN Business, że tegoroczny Cyber ​​​​poniedziałek był największym dniem sprzedaży w historii.

„Nie tak dawno temu ludzie nosili monitor zdrowia tylko wtedy, gdy coś było nie tak. Teraz widzimy, jak ludzie przyjmują znacznie bardziej proaktywne podejście do swojego zdrowia” – powiedział. „Tendencja ta utrzymywała się nawet po ustąpieniu pandemii”.

Jak Oura, to WHOOP urządzenie oparte na subskrypcji, skierowane do bardziej niszowych odbiorców. I jest drogi: 480 USD, w tym dwuletni plan subskrypcji.

Zespół WHOOP

„Wyzwanie polega na tym, że większość tych urządzeń walczy o jednocyfrowy udział w rynku za liderami rynku, [such as Apple and Samsung]- powiedziała Lama. „Dlatego tak ważne jest posiadanie dobrze zróżnicowanego segmentu, który można obsługiwać prawie wyłącznie. Firmy takie jak WHOOP odniosły sukces, ponieważ tak dobrze koncentrują się na odpoczynku i regeneracji sportowców, które są dziś kluczowymi czynnikami dla wielu sportowców.

Ahmed powiedział, że produkt jest opracowywany w celu wspierania rosnącego zainteresowania zdrowiem poprzez dodanie nowych funkcji związanych z ciążą, stresem i głębszym monitorowaniem biometrycznym. Zostało to ogłoszone przez WHOOP w sierpniu zebrał 200 milionów dolarów w rundzie finansowania prowadzonej przez SoftBank Vision Fund 2, dając firmie wycenę na 3,6 miliarda dolarów.

Urządzenia do monitorowania stanu zdrowia wciąż przybierają nowe kształty i rozmiary, w tym takie, które w ogóle nie wymagają noszenia. We wrześniu Amazon zaprezentował monitor snu do noszenia, Cześć Rise, który znajduje się na stoliku nocnym i monitoruje wzorce oddychania podczas snu użytkownika. Tymczasem niektóre firmy, takie jak Withings, zezwalają użytkownikom czujniki wsuwania pod materac zbierać dane dotyczące snu.

Następuje również zmiana popytu na to, co jest możliwe jedno z oryginalnych urządzeń do noszenia: słuchawki.

Słuchawki z przewodnictwem kostnym, które podobnie jak Oura istnieją od lat, również „mają chwilę”, mówi Steve Konig, szef badań w Consumer Electronics Association. Zamiast siedzieć w kanale słuchowym lub na jego szczycie, słuchawki na przewodnictwo kostne umieszcza się przed uchem, pozostawiając je odkryte. Przekazują dźwięk wzdłuż kości i szczęki użytkownika do uszu zamiast bezpośrednio do kanału słuchowego. Słuchawki mają również miękką opaskę, która biegnie za górną częścią szyi, aby utrzymać je na miejscu i zminimalizować zniekształcenia dźwięku.

Słuchawki Shokz na przewodnictwo kostne.

Jednocześnie odsłonięte ucho pozwala użytkownikom słyszeć dźwięki i otoczenie, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności takich jak jazda na rowerze czy jogging. W przeciwieństwie do słuchawek mniej martwisz się, że wypadną z uszu.

Szokz (125 USD) były pionierami słuchawek z przewodnictwem kostnym, ale od tego czasu rynek rozszerzył się o inne marki oferujące podobne projekty. Otwarte słuchawki – takie jak te zaprojektowane przez Sony i Bose – mają podobną konstrukcję, która pozostawia kanały słuchowe całkowicie otwarte, dzięki czemu użytkownik może słyszeć hałas z zewnątrz. Ale niektórzy audiofile twierdzą, że jakość dźwięku w słuchawkach z przewodnictwem kostnym i słuchawkami z otwartym tyłem jest mniej niż znakomita.

„W ciągu ostatnich 10 lat innowacyjność audio ogólnie wzrosła wraz z wprowadzeniem nowych funkcji, takich jak technologia redukcji szumów, wbudowane funkcje bezprzewodowe i nie tylko” — powiedział Konig. „Teraz ludzie posiadają wiele par osobistych produktów odsłuchowych do różnych lokalizacji i zastosowań; niektórzy zostawiają je w biurze, inni wolą większe, mocniejsze w samolotach. Stanowią również świetny prezent świąteczny, ponieważ w wielkim schemacie dawania prezentów ich zakup jest całkiem rozsądny”.