Wpływ Trumpa na Partię Republikańską słabnie, mówi senator Toomey

(Bloomberg) – Emerytowany republikański senator Pat Toomey powiedział, że wpływ Donalda Trumpa na partię „szybko” maleje, a były prezydent ma niewielkie szanse na zostanie kandydatem na prezydenta GOP w 2024 roku.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

Trump zapowiedział, że po raz kolejny będzie kandydował na prezydenta. Ale Republikanie nie spełnili oczekiwań podczas wyborów śródokresowych w zeszłym miesiącu, a te straty, wraz z porażką prezydencką Trumpa w 2020 r. i porażkami GOP w Izbie Reprezentantów i Senacie w 2018 r.

„Republikanie nie lubią przegrywać” – powiedział 61-letni Toomey w rozmowie z Bloomberg News. „Nie sądzę, aby Donald Trump był naszym kandydatem. I myślę, że to nam dobrze posłuży”.

Wielu przywódców GOP zdystansowało się od byłego prezydenta po kolacji, którą wydał z białym liderem w zeszłym miesiącu.

Przywódca republikanów w Senacie Mitch McConnell powiedział we wtorek, że każdy, kto spotyka się z ludźmi, którzy mają poglądy antysemickie lub zwolenników białej supremacji, „jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych” bez podania imienia Trumpa. John Thune z Dakoty Południowej, drugi republikanin w Senacie, powiedział w tym tygodniu panelowi reporterów i redaktorów Bloomberga w Waszyngtonie, że jego partia nie powinna skupiać się na jednej osobie i powinna powitać nowe pokolenie przywódców.

Podczas gdy rosnący ruch populistyczny w Partii Republikańskiej rzuca wyzwanie tradycyjnym konserwatywnym wartościom wyznawanym przez Toomeya, w tym wolnemu handlowi i mniejszym regulacjom, powiedział, że wybory śródokresowe 2022 pokazały, że więcej konserwatystów jest nadal najbardziej wybieralnych.

„Myślę, że jedną z ważnych lekcji z poprzednich wyborów jest to, jak dobrze wypadli konwencjonalni republikanie, w tym samym czasie, gdy kandydaci ultra-pro Trumpa zostali zmiażdżeni” – powiedział Toomey, który opuści Senat w styczniu po dwóch kadencjach.

Powiedział, że było to również widoczne w słabych wynikach kandydatów popieranych przez Trumpa, takich jak senator elekt JD Vance z Ohio, który wygrał wybory o 6 punktów procentowych, podczas gdy gubernator GOP Ohio Mike DeWine wygrał kolejną kadencję o 26 punktów. A w swoim rodzinnym stanie Pensylwania Toomey powiedział, że republikański kandydat do Senatu Oz Mehmet został znacznie wycofany przez kandydata na gubernatora GOP Douga Mastriano, kandydata wspieranego przez Trumpa, który zakwestionował wynik wyścigu prezydenckiego w 2020 roku i stracił 15 punktów procentowych.

Patrząc w przyszłość do 2024 r

Toomey pochwalił Oza, który również został poparty przez Trumpa, mówiąc, że prowadził trudną kampanię, ale został sparaliżowany przez „brutalną prawyborę, która doprowadziła jego negatywy przez dach”.

W międzyczasie Toomey reklamuje Davida McCormicka, byłego dyrektora generalnego Bridgewater Associates i głównego przeciwnika Oza, jako potencjalnego kandydata do kandydowania przeciwko urzędującemu demokratycznemu senatorowi Bobowi Caseyowi, który ubiega się o reelekcję w 2024 roku.

„Myślę, że David McCormick byłby bardzo silnym kandydatem przeciwko Bobowi Caseyowi lub w jakimkolwiek innym wyścigu w całym stanie” – powiedział Toomey, nie popierając go. „David McCormick to bardzo imponujący facet”.

Toomey powiedział, że nie planuje zajmować się polityką po opuszczeniu Senatu. Powiedział, że prawdopodobnie wejdzie do sektora prywatnego, ale nie szuka ról w branży kryptowalut ani w innych obszarach.

Czytaj więcej: Senator, który „kupił szum” na FTX, ma na celu uchwalenie ustawy o kryptowalutach

Senator z Pensylwanii powiedział, że nie poprze Trumpa, jeśli będzie on kandydatem na prezydenta GOP w 2024 r. i nie ma wczesnych faworytów wśród potencjalnych kandydatów, takich jak była ambasador ONZ Nikki Haley, gubernator Florydy Ron DeSantis, były sekretarz stanu Mike Pompeo i Sen Tim Scott z Południowej Karoliny. Toomey powiedział, że jest „pod wielkim wrażeniem” Scotta, który zastąpi go w przyszłym roku jako czołowy republikanin w Senackiej Komisji Bankowej.

Toomey powiedział, że Republikanie powinni zjednoczyć się wokół kilku kandydatów, zanim rozpocznie się prawybory, aby uniknąć dużej liczby republikańskich kandydatów, którzy wzmocnili Trumpa w 2016 roku.

„Moja teoria jest taka, że ​​ta dziedzina prawdopodobnie wzrośnie do czasu, gdy faktycznie głosujemy” – powiedział.

Najczęściej czytany z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP