Wewnątrz zamieszek Covid w fabryce „iPhone City” w Zhengzhou

Menedżerowie największej na świecie fabryki iPhone’ów odetchnęli z ulgą, gdy władze lokalne w Zhengzhou zniosły we wtorek pięciodniową blokadę większości chińskiego miasta.

Po ponad miesiącu zakłóceń spowodowanych wybuchem Covid-19 w zakładzie „przypomina nam to, że w końcu wrócimy do normalności” – powiedział dyrektor ds. Foxconnktóra jest właścicielem i prowadzi fabrykę miejską.

Ale kłopoty są dalekie od zakończenia. Tajwański producent kontraktowy wciąż walczy o zatrudnienie linii produkcyjnych w szczycie sezonu przedświątecznego Apple opóźnienia w dostawach modeli premium iPhone’a, z których prawie wszystkie są produkowane w Zhengzhou, rośnie.

Zaburzenie i Rzadkie ostrzeżenie od Apple że ograniczenia podaży będą hamować wzrost przychodów, podkreślają słabości stworzone przez zależność amerykańskiego giganta technologicznego od chińskiego modelu produkcyjnego, który przekształcił go w najcenniejszą firmę na świecie.

„Mówi się o klęsce w Zhengzhou w wyniku chińskiej polityki zerowego COVID-19, ale to, co naprawdę pokazuje, to systemowe słabości w sposobie organizacji produkcji” – powiedział ponad jedna dekada. „Wina leżała między firmą, podwykonawcą i samorządem i to był problem przez wiele lat”.

Kiedy Zhengzhou zaczęło rejestrować infekcje Covid-19 w połowie października, Foxconn umieścił swoją fabrykę pod zarządzaniem „zamkniętym obiegiem”, zakazując personelowi opuszczania zakładu. Ale gdy infekcje zaczęły się rozprzestrzeniać w mieście fabrycznym, wielu robotnicy uciekli kampus.

Pracownicy Foxconn czekają na autobusy wahadłowe, które zabiorą ich do domu po tym, jak w październiku w Zhengzhou zgłoszono wybuch Covid-19 © VCG/Getty Images

Ci, którzy pozostali, malują obraz kompletnego chaosu.

Pracownik logistyki o nazwisku He, który pracuje w Foxconn od 10 lat, mieszka poza siedzibą firmy, ale obawiając się, że zostanie zamknięty w fabryce w październiku, przeniósł się do magazynu. „Mieszkam tu od pół miesiąca” – powiedział 2 listopada. „Używam drewnianych desek i płyty pilśniowej jako łóżka i dorzucam kołdrę”.

Mimo, że firma poinformowała pracowników, że mają zostać podzieleni na dwie grupy i tych, którzy pracowali w kwarantannie przez pięć dni, udało mu się zostać. „Skończyłem na kwarantannie tylko przez jeden dzień” – powiedział.

Inni mieli mniej szczęścia. Pracownicy opisali, jak koledzy i krewni w fabryce byli zmuszani do poddania się kwarantannie w zamkniętych akademikach z aż pół tuzinem innych pracowników i nie mieli pojęcia, czy mają koronawirusa, czy nie. Inni powiedzieli, że otrzymali „nienormalne” wyniki testu na Covid-19 i rozwinęli objawy, nigdy oficjalnie nie poinformowano ich, że uzyskali wynik pozytywny.

Ponieważ produkcja iPhone’a miała ruszyć na najwyższych obrotach, Foxconn pilnie potrzebował nowych pracowników po exodusie w październiku. Jak to często bywa w czasach niedoboru siły roboczej, firma zatrudniała za pośrednictwem samorządu tysiące pracowników sezonowych.

Jednak Foxconn zarejestrował pracę tymczasową na warunkach stosowanych dla pracowników długoterminowych, niższych niż obiecane przez rząd zarobki. Wywołało to gwałtowne protesty pracowników sezonowych, które następnie zostały brutalnie stłumione przez policję.

Personel ochrony atakuje protestującego pałkami w fabryce prowadzonej przez Foxconn w Zhengzhou, Henan, Chiny, listopad 2022 r.
Gwałtowne protesty wybuchły po tym, jak pracownikom sezonowym płacono mniej niż obiecał rząd © AP

Aby pozbyć się niezadowolonych, firma zaoferowała 10 000 Rmb (1414 USD) tym, którzy chcieli odejść – według dwóch osób w fabryce ponad 15 000 przyjęło tę ofertę. Ale teraz, gdy Foxconn stara się obsadzić swoje linie produkcyjne, obiecuje premie dla nowych pracowników i pracowników, którzy zatrudniają dodatkowych pracowników.

„Wczoraj wpadli na pomysł, więc zmienili go dzisiaj, a może zmienią jutro” – powiedział He, robotnik. „Nigdy nie zrozumiesz, co Foxconn próbuje zrobić”.

Kierownictwo Foxconn powiedziało, że spieszy się z odpowiedzią na ciągle zmieniające się żądania rządu. „Problem polega na tym, że wciąż napotykamy problemy, w których nie mamy jurysdykcji” – powiedział jeden z nich.

Władza wykonawcza dodała, że ​​tysiące pracowników zostało przeniesionych do miejsc kwarantanny na prośbę władz lokalnych, które następnie nie zapewniły żywności na kwarantannie. Według dyrektora generalnego Foxconn zaoferował powrót niektórych pracowników, ale potem miał problemy z dostarczeniem żywności na czas.

Wydaje się, że problem z płatnościami, który wywołał zamieszki, był również spowodowany nieporozumieniami między firmą a władzami lokalnymi.

„Wielu lokalnych urzędników, takich jak ja, nie jest zaznajomionych z odszkodowaniami Foxconna, więc technicznie rzecz biorąc, nie mogliśmy obiecać pensji ani premii” – powiedział urzędnik w Pingdingshan, który pomagał rekrutować lokalnych pracowników dla Foxconn. „Jednak niektórzy nadal składali fałszywe obietnice”.

Takie problemy to déjà-vu. W ciągu 20-letniej historii produkcji Foxconn dla Apple w Chinach aktywiści wielokrotnie oskarżali firmę o łamanie praw pracowniczych.

Jednym z najczęstszych problemów było użytkowanie stażyści studenccy rekrutowani przez rząd jako zwykli pracownicy. Skargi na nisko opłacanych pracowników często pojawiały się po tym, jak pośrednicy pracy obiecali warunki, których Foxconn nie potwierdził. Niektóre przypadki niepokojów pracowniczych w przeszłości miały miejsce w kampusach fabrycznych, ale były zarządzane przez zewnętrznych wykonawców.

Duża zależność Foxconn od władz lokalnych, brokerów i podwykonawców zaczęła się jako reakcja na najgorszą katastrofę firmy: po fala samobójstw wśród pracowników największej wówczas fabryki w Shenzhen w 2010 r. wywołała globalną kontrolę, kierownictwo próbowało dopracować model miasta fabrycznego.

Klienci oglądają telefon iPhone 14 w sklepie Apple w Pekinie w Chinach w listopadzie 2022 r
Opóźnienia w dostawach modeli iPhone’ów premium rosną, ponieważ Foxconn walczy z personelem linii montażowych © Wu Hao/EPA-EFE

Jednym z wniosków było to, że nie będzie już sama posiadać i zarządzać wszystkimi obiektami. Założyciel Foxconn, Terry Gou, obiecał wówczas zastąpić wielu pracowników robotami i zażądał, aby klienci ponieśli większe obciążenia finansowe potrzebne do zadowolenia coraz bardziej wymagającej siły roboczej.

Jednak jedyną poważną zmianą było przeniesienie produkcji w głąb kraju, gdzie płace są nadal niższe niż w bardziej rozwiniętych nadmorskich prowincjach Chin.

Ale pandemonium w Zhengzhou wskazuje, że nawet taka konfiguracja jest niezrównoważona. Prezes Foxconn, Young Liu, powiedział inwestorom w tym miesiącu, że ekspansja produkcji poza Chinami jest napędzana geopolityką, a nie polityką zero Covid. Ale znawcy branży powiedzieli, że zamieszanie w fabryce powinno przyspieszyć wysiłki Apple na rzecz dywersyfikacji łańcucha dostaw.

Chociaż Foxconn i jego mniejsi partnerzy otworzyli fabryki w Wietnamie, Indonezji i Indiach, ich moce produkcyjne są niewielkie w porównaniu z Chinami.

„Prawdopodobnie osiągnęlibyśmy tylko 10 do 15 procent ukończenia, jeśli spodziewamy się, że zdolności produkcyjne Azji Południowo-Wschodniej i Indii dorównują Chinom” – powiedział Patrick Chen, szef badań w CLSA na Tajwanie.

„Skalowanie tego będzie bardzo trudne, ale teraz Apple ma silniejszą motywację” – powiedział starszy dyrektor konkurencyjnego producenta iPhone’ów. „Lekcja z tego musi być taka, że ​​źródła muszą być bardziej rozpowszechnione”.

Sprawozdania Kathrin Hille z Tajpej, Nian Liu i Ryana McMorrow z Pekinu, Qianer Liu i Gloria Li z Hong Kongu