Użytkownicy Celsjusza z zablokowanym zabezpieczeniem kryptograficznym zwracają się do postępowania upadłościowego

Alana Knitowskiego ma tytuł MBA, pracuje w technologii i finansach od ponad 25 lat i jest dyrektorem generalnym firmy zajmującej się oprogramowaniem mobilnym notowanej na giełdzie Nasdaq. To nie powstrzymało go przed oszustwem ze strony firmy kryptograficznej.

Knitowski pożyczył 375 000 USD od kryptowalutowego pożyczkodawcy Celsjusza przez kilka lat i zainwestował 1,5 miliona USD bitcoiny jako zabezpieczenie. Nie chciał sprzedawać swojego bitcoina, ponieważ lubił go jako inwestycję i wierzył, że cena wzrośnie.

Był to model Celsjusza. Inwestorzy kryptowalutowi mogliby zasadniczo przechowywać swoje udziały w firmie w zamian za pożyczkę w dolarach, którą mogliby wykorzystać. Knitowski zwracał bitcoina, gdy spłacał pożyczkę.

Ale tak się nie stało, ponieważ Celsjusza, który na początku tego roku zarządzał aktywami o wartości 12 miliardów dolarów, doprowadził do bankructwa w lipcu po spadku cen kryptowalut, który spowodował ogólnobranżowy kryzys płynności. Knitowski i tysiące innych posiadaczy pożyczek mieli ponad 812 milionów dolarów zabezpieczenia zablokowanego na platformie, a akta upadłości pokazują, że Celsjusza nie zwrócił zabezpieczenia pożyczkobiorcom nawet po spłacie pożyczek.

„Każdy aspekt tego, co zrobili, był zły” – nazwał Knitowski, który prowadzi firmę z siedzibą w Austin w Teksasie Phunware– powiedział w wywiadzie. „Gdyby mój dyrektor finansowy lub ja rzeczywiście zrobiliśmy coś, co wyglądałoby tak, natychmiast zostalibyśmy obciążeni”.

Wierzyciele przechodzą obecnie proces upadłości, aby spróbować odzyskać przynajmniej część swojego majątku. Otrzymali poziom optymizmu w piątek po tym, jak Celsjusza ogłosił sprzedaż swojej platformy do przechowywania aktywów, zwanej GK8, firmie Galaxy Digital.

David Adler, prawnik upadłościowy w McCarter & English, który reprezentuje wierzycieli firmy Celsjusza, powiedział, że pieniądze z transakcji muszą zostać przeznaczone na pokrycie opłat prawnych. Ponadto mogą pozostać środki dla byłych klientów.

„Wielkie pytanie brzmi – kto jest uprawniony do pieniędzy, które dostają od GK8?” Adler powiedział CNBC. Adler powiedział, że reprezentuje grupę 75 pożyczkobiorców, którzy mają około 100 milionów dolarów w aktywach cyfrowych na platformie Celsjusza.

W tym miesiącu może nastąpić większa ulga, ponieważ otwarte zostaną oferty na portfel kredytowy Celsjusza. Jeśli inna firma kupi pożyczki, klienci prawdopodobnie będą mieli możliwość ich spłaty, a następnie zwolnienia zabezpieczenia.

CEO Celsjusza, Alex Mashinsky, rezygnuje, FTX kupuje aktywa Voyagera za 1,4 miliarda dolarów: CNBC Crypto World

Knitowski powiedział CNBC, że zdecydował się zaciągnąć pożyczki na 25% stopę procentową kredytu do wartości. Oznacza to, że gdyby wziął pożyczkę w wysokości 25 000 USD, wpłaciłby czterokrotność tej kwoty jako zabezpieczenie, czyli 100 000 USD.

Im więcej zabezpieczeń pożyczkobiorca jest skłonny wystawić, tym niższe jest oprocentowanie pożyczki. Jeśli pożyczkobiorca nie spłaca pożyczki, pożyczkodawca może przejąć zabezpieczenie i sprzedać je, aby odzyskać koszty. Jest to to samo, co kredyt hipoteczny na dom, dla którego kredytobiorca wykorzystuje dom jako zabezpieczenie. W świecie kryptowalut pożyczkobiorca może poprosić o pożyczkę i zastawić bitcoiny jako zabezpieczenie.

Na początku tego roku, gdy cena bitcoina spadła, Knitowski spłacił jedną ze swoich pożyczek Celsjusza, aby uniknąć płacenia marży i podnoszenia zabezpieczenia. Ale po zrobieniu tego firma nie zwróciła bitcoinów, które służyły jako zabezpieczenie tej pożyczki. Zamiast tego środki zostały zdeponowane na koncie o nazwie „Zarobki”. Zgodnie z warunkami firmy, środki na tych rachunkach są własnością Celzius, a nie klientów.

„Wyobraź sobie, że spłacasz swój samochód, ale ktoś go zatrzymuje” – powiedział Knitowski. „Spłacasz swój dom, ale ktoś go trzyma. W tym przypadku byłoby to jak spłacanie pożyczki. A zamiast tego nie otrzymujesz z powrotem zabezpieczenia, mimo że zostało spłacone”.

Zakaz ujawniania

To nie był jedyny problem. Platforma kryptograficzna nie zapewniła również pożyczkobiorcom pełnej zgodności z federalną ustawą Truth in Lending Act (TILA), według byłych pracowników i wiadomości e-mail wysłanej do klientów 4 lipca. Prawo jest środkiem ochrony konsumentów, który wymaga od pożyczkodawców dostarczania pożyczkobiorcom kluczowych informacji, takich jak roczna stopa oprocentowania (APR), okres kredytowania i całkowite koszty pożyczkobiorcy.

Wiadomość e-mail do pożyczkobiorców zawierała informację, że „ujawnienia wymagane zgodnie z federalną ustawą o prawdzie w pożyczkach nie zawierały jednego lub więcej z następujących elementów”, a następnie wymieniono kilkanaście możliwych brakujących ujawnień.

Były pracownik Celsjusza, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział CNBC, że firma z mocą wsteczną stara się przestrzegać TILA.

„Nie możesz powiedzieć:„ Och, ups, zapomnieliśmy o 25 punktach w ustawie o prawdzie w pożyczkach, w wyniku czego po prostu je powtórzymy i pomodlimy się ”- powiedział Knitowski.

Jeffersona Nunna, redaktor i współpracownik Crypto.news, wziął pożyczkę od Celsjusza i wpłacił bitcoiny o wartości ponad 8 000 USD jako zabezpieczenie. Wie, że ta nieruchomość nie jest teraz dla niego dostępna, nawet jeśli spłaci kredyt.

Nunn, który mieszka w Dallas, powiedział, że dostał pożyczkę, aby zainwestować więcej bitcoinów po obejrzeniu promocji platformy. Powiedział, że usłyszał o Celsjuszach po zrobieniu podcastu ze współzałożycielem Nuke, Goldsteinem. W programie Goldstein powiedział: „Twoje fundusze są bezpieczne” – powiedział Nunn. Alex Mashinsky, były dyrektor generalny Celsjusza, wygłosił podobne uwagi na krótko przed wstrzymaniem odwrotu.

Alex Mashinsky, dyrektor generalny firmy Celsius na scenie w Lizbonie podczas Web Summit 2021

Piaras Ó Midheach | plik sportowy | Obrazy Getty’ego

„W zasadzie panuje bałagan, a moje fundusze wciąż są tam zamknięte” – powiedział Nunn.

Ten temat pojawiał się w kryptografii wiele razy, ostatnio z niepowodzenie w ostatnim miesiącu FTX. Sam Bankman-Fried, założyciel i dyrektor generalny giełdy, powiedział swoim obserwatorom na Twitterze, że aktywa firmy są w porządku. Dzień później poprosił o ratunek w związku z kryzysem płynności.

Chociaż implozja Celsjusza nie niesie ze sobą wielkości FTX, który został niedawno wyceniony na 32 miliardy dolarów, kierownictwo firmy spotkało się z krytyką. Zgodnie z październikowym aktem sądowym, najwyżsi menedżerowie zabrał majątek warty miliony dolarów zanim firma przestanie wypłacać środki klientów.

Były pracownik, który prosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że brak nadzoru finansowego pozostawił znaczne dziury w bilansie firmy. Jednym z największych problemów było to, że Celsjusza miał syntetyczny short, który pojawia się, gdy aktywa i pasywa firmy nie pasują.

Były pracownik powiedział CNBC, że kiedy klienci zdeponowali środki kryptograficzne w Celsjusza, miał zapewnić dostępność tych środków za każdym razem, gdy klient będzie chciał je wypłacić. Jednak Celsjusza przyjmował wówczas depozyty klientów i udzielał pożyczek ryzykownym platformom, więc nie miał płynności, aby zwrócić środki na żądanie.

W rezultacie, gdy klienci chcieli wypłacić środki, Celsius miał trudności z zakupem funduszy na otwartym rynku, często z premią, powiedziała osoba.

„To był ogromny błąd w osądzie i kontroli operacyjnej, który naprawdę zaszkodził bilansowi organizacji” – powiedział były pracownik.

Powiedział również, że Celsjusza zgromadził tokeny kryptowalut, które nie mają żadnej wartości jako zabezpieczenia. Na swojej platformie Celsius powiedział, że klienci mogą „zarabiać złożone nagrody kryptograficzne w BTC, ETH i ponad 40 innych kryptowalutach”. Ale według byłego pracownika zespoły odpowiedzialne za rozmieszczenie tych monet nie miały dokąd pójść z wieloma mniej znanymi tokenami.

Były pracownik powiedział, że opuścił Celsjusza po odkryciu, że firma nie była ostrożna z funduszami klientów i robiła ryzykowne zakłady, aby nadal generować wysokie zyski, które obiecywała deponentom.

„Wiele osób wyjęło wszystkie swoje pieniądze z tradycyjnych systemów bankowych i całkowicie zaufało Aleksowi Mašinskiemu” – powiedziała osoba. „A teraz te osoby nie są w stanie opłacić rachunków medycznych, opłacić ślubów, opłacić kredytów hipotecznych, opłacić emerytury, a to nadal mocno ciąży na mnie i moich kolegach, którzy opuścili organizację”.

Celsjusza nie odpowiedział na wiele próśb o komentarz. Mechanicznie, który zrezygnowany Celsjusza we wrześniu odmówił komentarza.