USC vs. Wynik Utah, na wynos: Utes dominują trojany, aby obronić tytuł Pac-12, szukać miejsca w Rose Bowl

Nr 11 Utah odegrał rolę spoilera w piątek wieczorem w dominującym zwycięstwie 47-24 nad ówczesnym nr. 4 USC w meczu o mistrzostwo Pac-12 2022. Porażka Trojans, w której Utes wykorzystali liczne kontuzje rozgrywającego USC Caleba Williamsa, nie tylko wysyła Utah do Rose Bowl drugi sezon z rzędu, ale prawdopodobnie siedziba USC z College Football Playoff.

Chociaż nie będzie to pewne do niedzieli, trojany, które przegrały dwie porażki, raczej nie zobaczą czteroosobowego pola z dwiema porażkami z Utes w tym sezonie. Oczekuje się, że USC zastąpi stan Ohio nr 5, który poniósł tylko porażkę z numerem 5. 2 Michigan.

USC wyskoczyło na prowadzenie 17-3 w pierwszej połowie po niesamowitych zagraniach Williamsa. Jednak faworytowi Heisman Trophy przeszkodziły dwie kontuzje, w tym kontuzja ścięgna podkolanowego, która otworzyła drzwi Utah do wyjścia z 14-punktowego deficytu do przerwy i pokonania USC 30-7 w drugiej połowie.

Kiedy 15 października Utes pokonali Trojans 43-42, jednym z bohaterów Utah był Tight End Dalton Kincaid. Ponieważ Kincaid zwolnił w piątek wieczorem z powodu kontuzji dolnej części pleców, różne postacie pojawiły się jako zagrożenia w grze podań dla rozgrywającego Cam Rising. Po zdobyciu pięciu przyłożeń przeciwko trojanom w pierwszym spotkaniu, Rising miał kolejny świetny występ w sobotę, który obejmował podania przyziemienia z 57 jardów do Money Parks i 60 jardów do Thomasa Yassmina w drugiej połowie. Żaden z graczy nie był jednym z głównych celów Utes w sezonie zasadniczym, ale obaj zagrali duże akcje pośród ograniczonej roli Kincaida. Na 5:29 przed końcem Ja’Quinden Jackson przypieczętował wynik biegiem na 53 jardy.

Nawiasem mówiąc, historia była Williamsem. Gwiazda drugiego roku rzuciła dwa przyłożenia i miała niesamowite 59 jardów w samej pierwszej kwarcie. Zasadniczo wyglądał na nie do powstrzymania. Jednak kontuzja małego palca jego rzucającej się ręki i kontuzja ścięgna podkolanowego ograniczyły jego mobilność i celność do końca meczu. Gdy on zwolnił, tak samo zrobiły Trojany.

Williams „nawet nie 50 procent”

Kiedy Williams przeszedł 59 jardów, aby zdobyć przyłożenie w pierwszej kwarcie, które dało USC prowadzenie 14-3, wyglądał jak dynamiczny rozgrywający, który zachwyca kraj przez większą część sezonu. Przez większą część meczu wyglądał jednak jak inny zawodnik. Jak się okazało, ten wspaniały bieg zakończył się kontuzją ścięgna podkolanowego, jak twierdzi trener Lincoln Riley.

Jedna z pierwszych oczywistych oznak, że coś mogło się zmienić w przypadku Williamsa, pojawiła się pod koniec drugiej kwarty, kiedy został zwolniony z miejsca 2 i 1. Zwykle nieuchwytny Williams nie mógł uciec z uścisku obrońcy Utah, Gabe’a Reida. Podobna scena rozgrywała się kilka razy przez resztę gry. Utah zakończył z siedmioma workami na Williamsie, który czasami chodził i biegał z zauważalnym utykaniem.

„Nie był nawet w 50 procentach” – powiedział Riley po meczu. „Myślałem o wykonaniu tego, ale on mi nie pozwolił… chyba najodważniejszy występ, jaki kiedykolwiek widziałem”.

Chociaż powinien pozostać faworytem do Trofeum Heismana, ciężka noc dla Williamsa może dodać dramaturgii głosowaniu. Inni kandydaci, tacy jak biegacz z Michigan, Blake Corum i biegacz z Tennessee, Hendon Hooker, również borykali się z kontuzjami w późnym sezonie, które odbiły się na ich kampaniach z nagrodami. Jeśli nic więcej, gra pokazała, jak ważny jest Williams dla USC. Kiedy miał mniej niż 100%, dziury w ochronie podań trojanów stały się bardziej widoczne, podobnie jak ich niezdolność do prowadzenia piłki nożnej.

Utah powtarza

Przegrana 29-26 tygodnia 1 na Florydzie zmieniła zewnętrzne postrzeganie Utes. Pomimo wejścia w sezon uważanego za potencjalną drużynę CFP, Utah stanął w obliczu trudnej bitwy po zaledwie jednym meczu. Kiedy gwiazdorski Brant Kuithe przegrał na początku sezonu z powodu kontuzji, a Utes przegrali 4-2 z UCLA 8 października, wyglądało na to, że na horyzoncie pojawił się rozczarowujący rok. Jednak, jak stało się normą w programie 18-letniego Kyle’a Whittinghama, Utah wytrwał.

Podczas gdy porażka UCLA zasadniczo wyeliminowała Utah z rywalizacji w CFP, Utes pokonali USC po raz pierwszy w następnym tygodniu i pozostali zablokowani w powrocie do gry o tytuł Pac-12. Program obejmował mecze o mistrzostwo ligi w czterech z ostatnich pięciu sezonów, a teraz ma tytuły jeden po drugim. Po drugiej porażce Pac-12 z Oregonem w listopadzie, Utah potrzebował trudnego dogrywki, aby dostać się do meczu o mistrzostwo Pac-12 przeciwko Washington and the Ducks. Niezależnie od tego, jak zakończyli mecz, Utes odeszli z trofeum.

Obrona USC nie powiodła się

Podczas gdy kontuzje Williamsa słusznie przyciągną wiele uwagi w związku z piątkowym wynikiem, słaba gra obrony USC była prawdopodobnie bardziej znacząca w określeniu wyniku. Utah wykorzystał 5 z 11 trzecich upadków i złamał trzy zagrywki po 50 jardów lub więcej. Godnym uwagi przykładem słabego połowu USC było zmierzenie się Utah z trzecim i 19 z własnej 43-jardowej linii na początku trzeciej kwarty. Mecz zakończył się remisem przy 17, a trojany wydawały się być gotowe do wymuszenia trójki i outu, gdy Rising uderzył w Parks, by uzyskać zielone przyłożenie.

Wielu obrońców miało szansę zmierzyć się z Parksem, ale on przyspieszył przez obronę, dając Utah pierwsze prowadzenie. Utes zakończyli z wynikiem 533 jardów i byli skuteczni na ziemi iw powietrzu. Trojany cieszyły się obrotami przez cały rok (skończyli z marginesem obrotu +21), ale aby zostać pretendentem do tytułu krajowego w roku 2 pod wodzą Rileya, będą musieli dokonać znacznych ulepszeń w defensywie.

CFP stanu Ohio ma nadzieję

W tym momencie przegrana Ohio State z Michigan 45-23 w zeszłym tygodniu wyglądała jak śmiertelny cios dla aspiracji Buckeyes do CFP, ponieważ wyeliminowała ich z meczu o mistrzostwo Wielkiej Dziesiątki i z pierwszej czwórki w rankingach CFP. Jak się okazuje, stan Ohio wciąż może mieć szansę na walkę o mistrzostwo kraju. O ile komisja selekcyjna CFP nie zdecyduje się po raz pierwszy w swojej dziewięcioletniej historii wystawić drużyny z dwiema porażkami, stan Ohio będzie oczywistym wyborem do włączenia do gry. Przy stanie 11-1 Buckeyes mogli po raz drugi wejść do playoffów jako mistrzowie spoza ligi. Poszli także 11-1 w 2016 roku, kiedy Penn State wygrał Big Ten East, chociaż przegrali z Clemsonem 31-0 w półfinale.