USA poza Mistrzostwami Świata FIFA 2022: USMNT wyeliminowane przez Holandię, gdy Haji Wright strzelił samotnego gola w porażce

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych mężczyzn została wyeliminowana przez Holandię w 1/8 finału Mistrzostw Świata 2022. Gole Memphisa Depaya i Daleya Blinda z pierwszej połowy dały impuls drużynie Gregga Berhaltera, gdy Amerykanie opuścili Katar z wynikiem 3:1 przegrana z Holendrami po przyzwoitej kampanii w fazie grupowej. W piątek w ćwierćfinale Holandia zagra ze zwycięzcą Argentyny i Australii.

Uzyskaj codzienną poprawkę na Mistrzostwa Świata. Zapisz się do naszego nowego newslettera relacje z pięknej gry w całej okazałości, w tym codzienne aktualności z mundialu, tutaj.

To była gra, która pokazała, jak bardzo USMNT wciąż musi się rozwijać, ponieważ byli narażeni na holenderskie kontry. To amerykańska drużyna, która w fazie grupowej, która rozpoczęła się w sobotę, nie straciła gola w grze otwartej. Denzel Dumfries dominował na skrzydle z dwoma asystami i golem na swoim koncie.

Amerykanie byli bez Josha Sargenta, który nie ubierał się z kontuzją kostki, a jego obecności brakowało im z powodu braku ruchu i przestrzeni w ataku. Od zbyt szybkiego podania po niepowodzenie holenderskich kontrataków, Stany Zjednoczone zostały uśpione w grze, do której przygotowywał się holenderski menedżer Louis van Gaal.

Przy pierwszym golu Hollanda Coady Gakpo stworzył Depayowi przestrzeń do przebicia się przez środek pola Stanów Zjednoczonych, aby wykorzystać szansę stworzoną przez Dumfriesa. Jeszcze przed przerwą, obrońca Sergino Dest został przyłapany na ciosie dla Blinda, który strzelił gola zza pleców, który doprowadził do końca holenderski styl gry. Zmiany nastąpiły w przerwie, kiedy Gio Reyna wszedł za Jesusa Ferreirę, ale to nie wystarczyło, by wrócić do gry. Haji Wright cofnął jednego po upadku Holandii, zanim Dumfries zakończył swoją doskonałą grę bramką w 81. minucie, aby ukryć wszystko poza zasięgiem wzroku.

Pamiętaj, po zakończeniu Mistrzostw Świata i wznowieniu Ligi Mistrzów będziesz mógł śledzić wszystko, co dzieje się na Paramount+. Użyj kodu oferty CAŁY ROK teraz, aby uzyskać 50% zniżki na abonament roczny. Mamy rozgrywki klubowe UEFA, Serie A, NWSL, FA Women’s Super League i wiele więcej, na które wystarczy jedno kliknięcie.

Tymczasem Stany Zjednoczone będą musiały poczekać do 2026 roku, aby wspólnie z Kanadą i Meksykiem współgospodarzować kolejny mundial. Oto trzy najciekawsze momenty meczu:

1. Doświadczenie w nauce

Stany Zjednoczone zmarnowały swoje szanse na wejście do meczu, ponieważ Holendrzy zmusili ich do zapłaty z niewielkimi szansami. Ponownie Berhalter zastosował taktykę, aby dobrze rozpocząć mecz. Pulisic i Weah wylecieli z bramki, zgodnie z przewidywaniami, ale nie udało im się znaleźć ostatniej piłki w polu karnym. Od nierozważnych strzałów po zbyt częste dryblingi, Stany Zjednoczone zrobiły dokładnie to, czego chciała Holandia.

Były okazje, gdy wywierali presję na Holendrów, ale Stany Zjednoczone mogły wytrzymać tę presję tylko przez 15 minut w każdej połowie. Następnie, kiedy zostali złapani, Holland poleciał w dół pola nieoznaczony, pokazując linoskoczek Dest i Robinson, oszukując za dużo. Obrona zależy od gry bocznych obrońców, a holenderscy obrońcy byli świetni, ponieważ byli w stanie konsekwentnie wchodzić z tyłu.

Amerykańscy obrońcy będą musieli lepiej wybierać swoje miejsca, aby iść do przodu w takich pojedynkach, ale nie wiesz, gdzie są twoje słabości, dopóki nie zostaną ujawnione na dużej scenie.

2. Koniec pewnej epoki

Minęły cztery lata i jeden dzień kadencji Gregga Berhaltera na czele USMNT. Czy to już czas, aby przejść dalej i powołać nowego menedżera do ważnego cyklu, w którym Amerykanie są gospodarzami mistrzostw świata i niekoniecznie eliminują się przez Concacaf? Osiągnięcia trenerów trwających dłużej niż jeden cykl nie są wspaniałe.

Berhalter wykonał ważną pracę, sprowadzając zespół z powrotem na światową scenę, ale można kwestionować, czy doprowadził zespół tak daleko, jak tylko mógł.

„Kiedy pomyślisz o tej grupie, o tym, jak zebrali się razem przez ostatnie trzy i pół roku, to naprawdę wyjątkowe” – powiedział Berhalter reporterce Fox Jenny Taft po meczu. „Nieczęsto zdarza się taka więź między kolegami z drużyny, personelem i wszystkimi. Jestem naprawdę dumny z tej grupy, ale jestem gorzko rozczarowany dzisiejszym wynikiem”.

Więzi, jakie zawiązały się między drużynami, są ważne, ponieważ większość z nich grała razem na poziomie młodzieżowym. Zmiany Bethaltera nie pozwoliły jednak zespołowi funkcjonować na pełnych obrotach. Wprowadzenie Reyny do gry po przerwie, ale granie nim jako fałszywą dziewiątką nie spowodowało większego niebezpieczeństwa, ponieważ musiał poruszać się szeroko, aby wpłynąć na grę.

Pomimo strzelenia czegoś, co wydawało się nieudanym golem, Wright miał również problemy podczas mistrzostw świata. Jego występy ponownie sprawiły, że zaczęliśmy się zastanawiać, co mogło być z Jordanem Pefokiem i/lub Ricardo Pepim w drużynie. Kiedy twój napastnik strzela jedną bramkę w czterech meczach, można zapytać, co się tam stało. Berhalter absolutnie przygwoździł Turnera jako bramkarza i Reama jako środkowego obrońcę, co było kluczem do ich sukcesu, ale pozostają pytania, jak to może stać się dobrze zaokrąglonym składem 2026.

Z talentem na poziomie U-20, niektórzy gracze potrzebują po prostu więcej doświadczenia. Posiadanie menedżera, który ma w zanadrzu plan B, aby zmienić grę po przerwie, mogło wyciągnąć trochę więcej z tego meczu.

3. Nie lekceważ Holendrów

Zakładając, że Holendrzy zagrają z Argentyną w następnej rundzie, to kolejna szansa dla van Gaala na wykorzystanie swojego planu przeciwko drużynie, która lubi utrzymywać się przy piłce. Memphis znalazło swoje miejsce we właściwym czasie, co daje Holendrom więcej do nadania tempa. Noppert był również mocny w bramce i był to najlepszy występ Dumfriesa podczas mistrzostw świata. Oby tak dalej, a w następnej rundzie mogą wywołać zamieszanie. Gakpo nie miał nawet strzelić gola przeciwko Stanom Zjednoczonym, ale jego ruch stworzył miejsce dla wszystkich innych w drużynie.