Upadek FTX zagraża istnieniu kryptowalut

Sam Bankman-Fried, założyciel i dyrektor generalny giełdy kryptowalut FTX, podczas wywiadu w odcinku Bloomberg Wealth z Davidem Rubensteinem w Nowym Jorku, USA, w środę, 17 sierpnia 2022 r. (Jeenah Moon/Bloomberg via Getty Images)

Crypto ma skandal wielkości Enronu, który grozi całkowitym podważeniem propozycji zaufania do jego istnienia, niezależnie od tego Mea Culpa Tour Sama Bankmana Frieda.

Dlaczego jest to ważne: Domek z kart zbudowany przez Bankmana-Frieda narysował kilka podobieństw, w tym Enron, Theranos, Bear Stearns, Lehman Brothers i Madoff Investment Securities.

  • W tym sensie nie ma nic nowego pod słońcem — nawet przy zawrotnej zmienności, która charakteryzowała rodzący się rynek walut cyfrowych.
  • Widzieliśmy ten film już wcześniej i wątpimy, czy wiemy, jak się skończy.

Duży obraz: FTX “Deklaracja pierwszego dnia” w sądzie upadłościowym potwierdza obraz, który pojawił się w ostatnim miesiącu.

Podobnie jak Theranos/Madoff/Lehman, główną iskrą, która doprowadziła do upadku FTX, była zdumiewająca niekompetencja i nieuczciwość jej założyciela oraz brak zauważenia go przez kogokolwiek z jego otoczenia (lub przynajmniej zainteresowania).

  • „Konsekwencje z [FTX’s] mieszane aktywa klientów, słabe ujawnienia i brak kontroli wewnętrznej powinny przypominać nam, że chociaż charaktery i produkty mogą się zmieniać, scenariusz zakłóceń na rynkach finansowych pozostaje boleśnie znajomy” – napisał Robin Vince, prezes i dyrektor generalny giganta bankowego BNY Mellon w Financial Times op-red w piątek.

Tak ale: Co jest kryptospecyficzny to nieprzetestowany, wzajemnie połączony i współzależny ekosystem, gotowy do zarażania i dramatycznych efektów ubocznych. A odkąd zapalono ten lont, ogień rozprzestrzenia się szybciej i szerzej.

  • To jest ważne dużo jeśli chodzi o długoterminowe perspektywy kryptowalut — i dlaczego może minąć dużo czasu, zanim inwestorzy (zwłaszcza mali) ponownie zaufają branży.

Co oni mówią: Upadek FTX „radykalnie zmieni ekosystem kryptograficzny, jeszcze bardziej podważając zaufanie i budząc wątpliwości co do jego bieżących perspektyw” – napisali analitycy Moody’s w zeszłym tygodniu.

  • Upadek firmy „pozostawił lukę w udziale w rynku, która okaże się trudna do wypełnienia bez ponownego zainteresowania klientów aktywami kryptograficznymi, scenariusz, który obecnie przypisujemy bardzo niskiemu prawdopodobieństwu”.

  • Firmy kryptograficzne kontrolują szkody. Dobrowolne audyty są nagłe z powrotem w modzie, a giełdy kryptowalut starają się powstrzymać falę odpływów. Ale nawet oni mają ograniczenia co do tego, co mogą udowodnić.

Wspomnienie: Crypto narodziło się w mrocznych następstwach kryzysu z 2009 roku; jego głównym atutem był zdecentralizowany charakter.

  • Chodziło o to, aby jednostki nie mogły ufać tradycyjnym finansom i dać mniejszym graczom więcej władzy w podejmowaniu własnych decyzji bez wpływu większych graczy.

Wniosek: Branża kryptograficzna już wcześniej borykała się z deficytem zaufania. A to cofnęło go daleko w przeszłość.

Głębiej: