Tylko 7 firm z listy Fortune 500 ma współzarządzających po odejściu Breta Taylora z Salesforce

Bret Taylor, prawdopodobnie najbardziej znany jako prezes zarządu Twittera, zanim Elon Musk przejął firmę na własność prywatną, zaskoczył wszystkich kiedy zrezygnował z codziennej pracy jako co-CEO Siły sprzedaży w tym tygodniu.

Jego odejście podniesione pytania, po raz kolejny, o mądrości wymagania dwóch dyrektorów, aby dzielili najwyższe stanowisko. Intuicyjnie wydaje się to niemożliwym pytaniem dla kierowników, którzy wchodzą do apartamentu najwyższego szczebla z widokiem na narożne biuro.

Specjaliści od zarządzania mają różne opinie na temat struktury, która jest bardziej powszechna w firmach rodzinnych i prywatnych niż w spółkach giełdowych. Jest to system dwukierunkowy Tradycja w private equityale tylko około 4% spółek publicznych ma dwóch szefów, mówi Dinesh Hasija, adiunkt zarządzania w James M. Hull College of Business na Uniwersytecie Augusta.

Po odejściu Taylora tylko siedem firm z listy Fortune 500 ma współprezesów. Ta lista obejmuje:

Lennarfirma budowlana z siedzibą na Florydzie

Netflixathe gigant transmisji strumieniowej

Markelchociaż ubezpieczyciel będzie miał znowu tylko jeden prezes w 2023 r

KKRprywatna firma inwestycyjna

Partnerzy produktów dla przedsiębiorstwfirma zajmująca się rurociągami naftowymi i gazowymi

Transfer energiiinna firma zajmująca się rurociągami naftowymi

Amerykańska Grupa Finansowafirmę ubezpieczeniową, którą prowadzi dwóch braci

Hasija nazywa model współzarządzający mieczem obosiecznym. Mówi, że to dwaj przywódcy może wywołać zamieszanie lub tracą do siebie zaufanie, co może ucierpieć na procesie podejmowania decyzji.

Ale kiedy układ działa, ma kilka zalet. Prezesi wspólnie zarządzający firmą mogą pozytywnie wpływać na jej społeczną odpowiedzialność biznesu, zgodnie z badaniami pod przewodnictwem Hasiji. To odkrycie ma sens, mówi. “[CSR] nie chodzi o wydajność. Tu nie chodzi o rentowność. Chodzi o zaspokojenie potrzeb wielu interesariuszy, a kiedy dwie osoby to robią, zwracają się do różnych interesariuszy”.

Z tego samego powodu spodziewa się, że więcej firm będzie eksperymentować ze współprzewodniczącymi. „Wymagania stawiane dyrektorowi generalnemu rosną z czasem, co stwarza problemy dla jednego dyrektora generalnego, który musi poradzić sobie ze wszystkimi tymi sprawami wewnętrznie i zewnętrznie” — twierdzi.

Przeczytaj więcej o tym, co Hasija i inni eksperci uważają za odpowiednie warunki biznesowe dla współzarządzających; dlaczego dwuosobowy zespół może przewyższyć swój solowy odpowiednik; a rolą zarządu powinno być wspieranie współprowadzących, tutaj.

Lili MacLellan
lila.macellan@fortune.com
@liliamacellan

Mała rada

„Prawdziwa odpowiedź jest taka, że ​​mój ówczesny szef, który mnie zatrudnił, oraz Connie Chung i Bernie Shaw, byli całkowicie oddani akcji afirmatywnej w 100%. Nie zamierzał pozwolić nam zawieść. A zaangażowanie szefa jest tak ważne, że wszystko się uda”.

—Lesley Stahl, z 60 minut sławę, wyjaśniając, jak włamała się do zdominowanej przez białych mężczyzn branży dziennikarstwa telewizyjnego w Russell Reynolds redefinicje podcast

Na porządku dziennym

👓 Przeczytaj: Jeśli nie potrafisz wyjaśnić różnicy między przewodniczącym „wykonawczym” a zwykłym przewodniczącym rady, nie jesteś sam. Na szczęście trzech profesorów szkół biznesu przejrzał dane i przeanalizowaliśmy komunikaty prasowe firm takich jak Amazon, Google i Ford, aby określić, w jaki sposób firmy korzystają z dodania bardziej eleganckiego tytułu.

📹 Zegarek: Oto artykuł wstępny na temat ładu korporacyjnego w rozwijających się gospodarkach Afryki. Multimedialna witryna B-Shoppe od niedawna wywiad liderów w firmie B-Direct, która szkoli i rekrutuje czarnoskórych dyrektorów z siedzibą w USA do zarządów spółek w krajach afrykańskich.

📖 Zakładka: u nowy raport, Globalny Komitet Równości Pracy bada, w jaki sposób zorganizowani pracownicy mogą chronić inwestorów przed zagrożeniami związanymi z prawami człowieka, wspierać cele związane z różnorodnością, zwiększać produktywność i nie tylko. Główne przesłanie: Związki zawodowe i inwestorzy dążą do tych samych celów.

📣 Kilka profesjonalnych nowości…

Fortuna wprowadza nowy cotygodniowy biuletyn, który pomaga liderom w poruszaniu się po dzisiejszych oczekiwaniach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG). Raport Wpływu, autorstwa Petera Vanhama, redaktora naczelnego Fortune Connect i częstego współpracownika CEO Daily, zbada, w jaki sposób kwestie ESG kształtują rolę dzisiejszej kadry kierowniczej, oraz zaoferuje wnikliwą analizę i najlepsze praktyki. Złóż wniosek tutaj.

Na pokładzie/poza pokładem

Ingersoll-Rand słuchał Jennifer Hartsock, dyrektor ds. informacji i informatyki w firmie Cargill, aby dołączyć do jej zarządu. Finansista kredytów węglowych Odwróć powołał trzech nowych członków zarząduwłącznie z Stacy KaukSzef ds. zrównoważonego rozwoju w Shopify. Abid Rizvi, dyrektor generalny AriZona Beverages, dołączył do zarządu Ollie’s Bargain Outlet. Powołano giganta rurociągów naftowych Enbridge Pameli Carter, byłego prezesa Cummins i byłego prokuratora generalnego Indiany, do jej zarządu. Na początku tego miesiąca Verizon zgłosił się Vittorio Colaobyły dyrektor generalny Vodafone, aby zostać dyrektorem.

W skrócie

– Firma Silicon Valley VC Andreessen Horowitz kontynuuje dywersyfikację, ale czy warunki rynkowe zmuszą ją do tego okiełznać swoje ambicje stać się finansowym gigantem?

– Ten Opiekun rozprawka na temat neurologii władzy i tego, dlaczego potężni mają martwe punkty, nie dotyczy sal konferencyjnych ani zarządów, ale dotyczą tych samych fascynujących odkryć.

– Nie tylko firmy zajmujące się mediami społecznościowymi potrzebują ekspertów od moderacji. Rozpowszechnianie dezinformacji to „problem z listy Fortune 500”, powiedział jeden z ekspertów the The New York Times.

– Najczęstsza historia o początkach biznesu AWS Amazona nie jest prawdziwa. u nowe wydanie magazynu, FortunaGeoff Colvin wyjaśnia, jak powstał „niezręczny projekt poboczny” Amazona — a potem nadal się rozwijał.

– Ponieważ Twitter traci reklamodawców, a użytkownicy uciekają do bezpieczniejszych witryn, LinkedIn, biznesowy serwis społecznościowy, są korzyści. Może nawet stać się wodopój jak na Twitterze.

Wybór redaktorów

Liderzy starali się znaleźć spójne podejście do polityki w miejscu pracy. Niektórzy podążyli ścieżką spalonej ziemi, całkowicie zakazując dyskusji politycznych. Inni wybrali przyczyny, które miały dla nich sens, lub zatrudnili konsultantów, aby określić, jak i kiedy reagować na polaryzujące tematy i wydarzenia. Eitan Hersh, politolog badający rolę polityki w miejscu pracy, ma pogląd, który może rezonować z ludźmi, którzy czują się zaniepokojeni tym, co dzieje się na wielu stanowiskach umysłowych.

Oto fragment jego eseju atlantycki:

„Niektóre formy zaangażowania politycznego w urzędzie mają jasne i zrozumiałe cele. Pracownicy chcą rozmawiać o tym, jak firma prowadzi interesy; pracodawcy chcą pokazać, że dbają o wymagania klientów i pracowników. Ale niektóre z dzisiejszych politycznych kultur biurowych nawet nie udają, że są strategiczne. Pracownicy mogą gromadzić się wokół ekranów telewizorów, aby wyrazić współczucie podczas ważnych wiadomości lub uzyskać zgodę, udostępniając artykuły z wiadomościami na kanale Slack dla pracowników. Takie działanie pełni rolę terapii grupowej w okresach politycznych wzlotów i upadków. To nie zmienia wyników wyborów. To czysto polityczne hobby – performatywna forma obywatelskiego zaangażowania, która stała się preferowanym podejściem do spraw publicznych wśród pracowników umysłowych”.

Czytać reszta tutaji miłego weekendu.