Tyler Adams, najmłodszy kapitan tego Pucharu Świata, utrzymuje stabilność USMNT

Komentarz

RAYYAN, Katar — być może najlepsza praca Tylera Adamsa na tych Mistrzostwach Świata — a było ich wiele podczas biegu drużyny piłkarskiej USA do fazy pucharowej — nie wydarzyła się na jednym z wystawnych stadionów w Katarze, ale w ponurej sali na dole poziomie Narodowego Centrum Kongresowego Kataru.

Jako kapitan USA – najmłodszy z 32 uczestników tego turnieju – Adams towarzyszył trenerowi Greggowi Berhalterowi na każdej konferencji prasowej dzień przed meczem. Zadaje standardowe pytania na temat swoich kolegów z drużyny, przeciwnika i ogólnie Pucharu Świata.

Przed meczem z Iranem Adams był wciągnięty w geopolitykę. Najpierw reporter pouczył go za błędną wymowę słowa „Iran”, a następnie zapytał go, jak jako czarny człowiek godzi się reprezentować Stany Zjednoczone w samym środku ruchu Black Lives Matter.

Adams, lat 23, prowadził śledztwo z takim samym wdziękiem i opanowaniem, z jakim prowadzi drużynę narodową USA podczas międzynarodowych meczów pod presją. Zamiast odpierać pytania lub odpowiadać defensywnie, Adams zaangażował się. Podziękował reporterowi za wychowanie go i z dojrzałością kogoś dwukrotnie starszego podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kultury, rasy i wyzwań stojących przed Irańczykami.

Jak pomocnik „MMA” wyznacza tempo USMNT na Mistrzostwach Świata

Podobnie jak w meczach fazy grupowej był niewzruszony. On tylko mówił. Nie eskalował napiętej sytuacji. Na zakończenie sesji on i dziennikarz podziękowali sobie nawzajem.

Odcinek dostarczył dalszych dowodów, dlaczego gracze wybrali Adamsa na najmłodszego kapitana Pucharu Świata w USA od ponad 70 lat.

Omawiając Adamsa, Berhalter zacytował „The Captain’s Class”, uznaną książkę Sama Walkera z „Wall Street Journal” o sztuce przywództwa w sporcie.

„Jest generałem. Jest strategiem. To facet, który wychodzi i daje przykład” – powiedział Berhalter o Adamsie. „Kiedy mówi, ludzie słuchają; nie za głośno. I okazało się to naprawdę miłe dla całej grupy.”

Adams nadał ton na boisku młodej drużynie, która zajęła drugie miejsce za Anglią w grupie B z rekordem 1-0-2 i zmierzy się ze zwycięzcą grupy A Holandią w 1/8 finału w sobotę. Amerykanie nie wygrali meczu w fazie pucharowej od 2002 roku, kiedy doszli do ćwierćfinału.

Ze swojego defensywnego pomocnika Adams posprzątał bałagan, połączył obronę z atakiem i rozpoczął ataki. To, co uczyniło go jeszcze bardziej sympatycznym dla kolegów z drużyny i fanów, to jego przywództwo, determinacja i dojrzałość.

„Kiedy byłem młody, byłem bardzo konkurencyjny”, powiedział Adams, pochodzący z Wappinger w stanie Nowy Jork, 60 mil na północ od Central Parku. „Nie obchodziło mnie, z kim będę grał. Starsi chłopcy prawdopodobnie nienawidzili grać przeciwko mnie. Często trafiałem do ich drużyn, więc nie musieli grać przeciwko mnie. W ten sposób stworzyliśmy dobry związek”.

Podpisując krajowy kontrakt z New York Red Bulls MLS w wieku 16 lat, Adams podziwiał weteranów, takich jak Dax McCarty, Sacha Kljestan i Luis Robles.

„Zawsze myślałem o tym, jak mogę odnosić się do różnych ludzi” – powiedział. „Kiedy rozmawiam z [35-year-old U.S. defender] Tim Ream, to prawdopodobnie będzie zupełnie inne niż rozmowa z Brendenem Aaronsonem [age 22]. To zdecydowanie ewoluowało na wiele różnych sposobów, ale kiedy jestem na korcie, zrobię wszystko, aby wygrać. Właśnie wymyśliłem, jak wydobyć to, co najlepsze ze wszystkich moich graczy i połączyć się z nimi na różne sposoby”.

Rzeczywiście są jego gracze. Dawno temu Christian Pulisic został okrzyknięty „Kapitanem Ameryką” za swój występ w roli superbohatera. A Pulisic był kapitanem drużyny w wielu meczach. Kiedy jednak przyszedł czas na wybór głównego lidera Pucharu Świata, Adams wyróżniał się na tle swoich rówieśników.

Terminarz i rundy pucharowe mistrzostw świata

„Najważniejsze jest to, że chcę reprezentować ten zespół we właściwy sposób, reprezentować moją rodzinę we właściwy sposób” – powiedział. „Grasz o coś znacznie większego niż ty sam. Grasz dla wszystkich ludzi w USA, którzy cię obserwują i wspierają. To mnie uspokaja”.

Adams zawsze wydawał się wyprzedzać swoje czasy. Zadebiutował w pierwszej drużynie Red Bulls w wieku 16 lat w towarzyskim spotkaniu z klubem Premier League Chelsea. Dwa lata później był już regularnym starterem w MLS.

Nie minęły nawet dwa lata, a wyjechał do RB Lipsk w niemieckiej Bundeslidze. W ciągu czterech sezonów Adams rozegrał ponad 100 występów i został pierwszym amerykańskim zawodnikiem, który strzelił gola w ćwierćfinale Ligi Mistrzów UEFA. Zeszłego lata, za 24 miliony dolarów, przeniósł się do Leeds United, drużyny Premier League, gdzie rozpoczął 13 z 14 meczów w tym sezonie.

Jego koledzy z drużyny Leeds to amerykański napastnik Pucharu Świata Aaronson, który powiedział, że Adams „zrobił wszystko” dla angielskiego klubu w tym sezonie. „On jest wszędzie”.

Wraz z rozwojem gry Adamsa rozwijała się jego reputacja w kręgach drużyn narodowych po przejściu przez selekcje U-17 i U-20.

Miesiąc po najgorszym momencie seniorskiej drużyny narodowej od dziesięcioleci – porażce 2: 1 z Trynidadem i Tobago, która zakończyła nadzieje na awans do Mistrzostw Świata 2018 – tymczasowy trener Dave Sarachan powołał Adamsa na towarzyskie spotkanie z Portugalią. W wieku 18 lat wystartował przeciwko aktualnemu mistrzowi Europy.

Dlaczego Gio Reyna, często kontuzjowany napastnik, mówi o piłce nożnej na Twitterze

Trwał proces odbudowy, a Adams miał być jego dużą częścią.

„Podczas naszej pierwszej sesji, w ciągu pierwszych 15-20 minut po rozgrzewce, Tyler pokonał więcej niż ktokolwiek inny” — powiedział niedawno Sarachan. „Od razu wiedziałem:„ Dobra, ten facet, będzie w miksie przez długi czas, ponieważ miał pełny pakiet ”. ”

Zatrudniony pod koniec 2018 roku Berhalter nadal integrował młodych kandydatów, takich jak Adams, Weston McKennie, Tim Weah i Josh Sargent. Adams występował regularnie, ale po raz pierwszy był kapitanem drużyny dopiero w czerwcu 2021 roku.

Gdy zbliżały się kwalifikacje do Mistrzostw Świata, Berhalter wiedział, że ma naturalnego lidera. Adams prowadził drużynę z 12 startami w harmonogramie 14 meczów i siedem razy nosił opaskę kapitana.

Jak to jest być na mundialu

Przed mundialem Berhalter przeprowadził ankietę wśród 35 zawodników: Kto powinien być kapitanem drużyny w Katarze?

„Prowadził nie tylko poza boiskiem, ale także na korcie” – powiedział Berhalter. „Nasza forma defensywna była bardzo dobra, a on jest odpowiedzialny za szkolenie zawodników przed nim. Wiem, że powiedzieli mi, że wykonał świetną robotę”.

Jednak nie wszystko było idealne.

„Czasami przekątna [pass], potrzebuje tego więcej. Mam nadzieję, że rozumie, o co chodzi – powiedział Berhalter, uśmiechając się i zerkając na Adamsa, który siedział po jego lewej stronie. Adams kołysał się w przód iw tył, również się uśmiechając.

„Był świetny” — kontynuował Berhalter. „Jestem naprawdę szczęśliwy widząc, że ma w sobie ten wyższy poziom”.