Toyota zapewnia fundusze na rozwój wersji Hiluxa z wodorowymi ogniwami paliwowymi

Logo Toyoty umieszczone na pojeździe w Polsce. Japoński gigant samochodowy rozpoczął prace nad rozwojem pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi już w 1992 roku.

Artur Widak | Nurfoto | Obrazy Getty’ego

LONDYN — Konsorcjum kierowane przez giganta motoryzacyjnego Toyota otrzyma miliony funduszy na opracowanie w Wielkiej Brytanii pickupów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi

W piątkowym oświadczeniu Toyota poinformowała, że ​​prototyp jej pickupa Hilux z ogniwami paliwowymi zostanie opracowany w jej fabryce w Burnaston w East Midlands w Anglii.

Toyota Motor Manufacturing UK przewodzi konsorcjum, które jest wspierane przez 5,7 miliona funtów (około 7 milionów dolarów) od przemysłu i 5,6 miliona funtów od rządu Wielkiej Brytanii. W projekt zaangażowane są również Thatcham Research, D2H, ETL i Ricardo.

Chociaż inicjatywa jest prowadzona przez TMUK, Toyota powiedziała, że ​​„wsparcie techniczne” będzie pochodzić z działu badawczo-rozwojowego Toyota Motor Europe.

„W ramach oferty finansowania pierwszy prototypowy pojazd Hilux zostanie wyprodukowany w Burnaston w 2023 roku” – dodano. „Po zapewnieniu pomyślnych wyników intencją jest przygotowanie pojazdu do produkcji małoseryjnej”.

Przeczytaj więcej o pojazdach elektrycznych z CNBC Pro

Widok z lotu ptaka na zakład produkcyjny Toyoty w Burnaston w Anglii. Japoński gigant samochodowy rozpoczął prace nad rozwojem pojazdów napędzanych ogniwami paliwowymi już w 1992 roku.

David Goddard | Wiadomości Getty Images | Obrazy Getty’ego

Oryginalna wersja Hiluxa pochodzi z lat 60. XX wieku i od tego czasu opracowano kilka wersji pojazdu. Rząd Wielkiej Brytanii powiedział, że ogniwo paliwowe Hilux byłoby „idealne do użytku w odizolowanych środowiskach, w których ładowanie pojazdów elektrycznych jest niepraktyczne”.

Piątkowe wiadomości reprezentują najnowszy ruch Toyoty w sektorze. Firma rozpoczęła prace nad rozwojem pojazdów z ogniwami paliwowymi już w 1992 roku. W 2014 roku wprowadził na rynek Mirai, sedan z wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Wraz z Mirai Toyota była zaangażowana w rozwój większych pojazdów napędzanych wodorowymi ogniwami paliwowymi. Należą do nich autobus o nazwie Sora i prototypy ciężkich samochodów ciężarowych. Podobnie jak ogniwa paliwowe, Toyota obserwuje wykorzystania wodoru w silnikach spalinowych.

Chociaż firma jest znana ze swoich pojazdów hybrydowych i wodorowych na ogniwa paliwowe, stara się również robić postępy na coraz bardziej konkurencyjnym rynku akumulatorów i akumulatorów elektrycznych, na którym takie firmy jak Tesli oraz Volkswagena walczą o pozycję.

Nie obyło się bez wyzwań, a w czerwcu 2022 r. Toyota wydał komunikat bezpieczeństwa za ponad 2000 w pełni elektrycznych SUV-ów bZ4X.

To zdjęcie z 2013 roku przedstawia rząd pickupów Toyoty Hilux w zakładzie w Portugalii. Oryginalna wersja Hiluxa pochodzi z lat 60. XX wieku i od tego czasu opracowano kilka wersji pojazdu.

Mario Proenca | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Firma może chce zainwestować miliardy w produkcję akumulatorów EVale podkreślił również, że będzie „nadal dokładać wszelkich starań, aby elastycznie zaspokajać potrzeby„ klientów ”we wszystkich krajach i regionach, oferując wiele układów napędowych i zapewniając jak najwięcej opcji”.

Wielka Brytania chce do 2030 roku zaprzestać sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami wysokoprężnymi i benzynowymi. Od 2035 r. wszystkie nowe samochody osobowe i dostawcze będą musiały mieć zerową emisję. Unia Europejska — którą Wielka Brytania opuściła 31 stycznia 2020 r. — realizuje podobne cele.