Tesla w końcu dostarcza Pepsi pierwszy elektryczny Semi po latach opóźnień

Wczoraj Elon Musk pojawił się na swojej pierwszej odsłonie Tesli od czasu przejęcia sterów na Twitterze. W fabryce Tesli w Nevadzie miliarder ogłosił, że po pięciu długich latach pierwsza półciężarówka Tesli została dostarczona do PepsiCo.

Semi, jak ogłosił Tesla, wejdzie do produkcji w 2023 roku i będzie wyposażony w zaktualizowaną wersję Tesli Supercharger, która wykorzystuje technologię chłodzenia cieczą w kablu ładującym i może ładować duży pojazd elektryczny z mocą 1 megawata.

„Jeśli jesteś kierowcą ciężarówki i chcesz najtwardszego sprzętu na drodze, to jest to”, powiedział Musk tłumowi podczas odsłonięcia, zgodnie z donosi Reuters.

Jednak Musk nie wyjaśnił kluczowych szczegółów, takich jak ile Semis może holować, ile to będzie kosztować i kiedy Tesla zacznie produkować setki Semis dla firm, które zamówiły je w przedsprzedaży już w 2017 roku. Analitycy powiedzieli Reuterowi, że byli szczególnie rozczarowani że Tesla nie ujawnił wagi rozładowanego Semi, co pomogłoby im obliczyć wydajność na drodze.

Zamiast tego Musk reklamował cechy ciężarówki, malując przyszłość floty długodystansowych ciężarówek Tesli, które pomagają zmniejszyć emisje z autostrad, a jednocześnie przewyższają dzisiejsze ciężarówki z silnikiem Diesla. Musk wydawał się najbardziej podekscytowany technologią układu napędowego Semi, która opiera się na trzech silnikach do generowania „szalonej mocy”, powiedział Musk, włączając jeden przy prędkościach autostradowych i rezerwując dwa do przyspieszenia. Porównał Teslę Semi do „słonia, który porusza się jak gepard”.

Tesla nie odpowiedziała natychmiast na prośbę Ars o komentarz.

Reuters poinformował, że Tesla użyje Semi do transportu części między swoimi fabrykami w Nevadzie i Kalifornii. Podczas jazd testowych Tesla przejechała 500 mil o masie 81 000 funtów (w sumie obejmuje masę ciężarówki i ładunek), ale nie zrobiło to wrażenia na wszystkich obecnych. Oliver Dixon, starszy analityk w firmie konsultingowej Guidehouse, powiedział Reuterowi, że ciężarówka „nie była zbyt imponująca” i nie można jej jeszcze uznać za „ostateczny dowód słuszności koncepcji” bez kluczowych szczegółów, których Tesla nie ujawniła podczas imprezy.

Pięć lat temu, kiedy Tesla zaoferował światu swoje najpierw spójrz na Sammy’ego w 2017 roku, Pepsi natychmiast zamówiła 100 ciężarówek. Oczekiwano, że ciężarówki będą przewozić ładunki dla firm takich jak Pepsi, United Parcel Service i Walmart do 2019 r. Jednak produkcja ciężkich ciężarówek została wstrzymana, ponieważ rywale pokonali Teslę na rynku z konkurencyjnymi całkowicie elektrycznymi pojazdami klasy 8. Przed tym tygodniem , jedynym poglądem, który opinia publiczna sugerowała, że ​​Semi może wkrótce wyjechać na drogi, był prototyp zauważony w 2018 r

Teraz, gdy ciężarówki Tesli są już znacznie opóźnione, Pepsi zajął pierwsze miejsce. Ale firmy wciąż nie są pewne, kiedy Tesla będzie gotowa dostarczyć więcej ciężarówek. Musk wcześniej obiecał wyprodukować 50 000 Semis w Ameryce Północnej do 2024 roku.

Mimo to Pepsi miała okazję przetestować ciężarówkę i ostatecznie w tym tygodniu wykonała jazdę ładunkową. Kierowca firmy podjechał Semi, aby przynieść przekąski uczestnikom odsłonięcia Muska.

Podczas odsłonięcia Musk drażnił się również z nową „robotaksją” opracowywaną w Tesli i zasugerował, że technologia szybkiego ładowania, która zasila zaktualizowaną ładowarkę Supercharger, zostanie również wykorzystana do zasilania Pick-up Tesli.

Wszystkie te ogłoszenia pojawiły się po tym, jak Musk omówił 45-procentowy spadek akcji Tesli. W zeszłym miesiącu, Poinformował o tym Reuters że inwestorzy Tesli martwili się, ile czasu i pieniędzy — w tym sprzedaje miliardy akcji Tesli— Musk był zaangażowany w Twittera, potencjalnie odwracając jego uwagę od ukończenia projektów Tesli.