Tesla dostarcza elektryczną półciężarówkę z 3-letnim opóźnieniem

Elon, kierowca ciężarówki

Mówią, że dobre rzeczy mają nadejść ci, którzy czekają. Chociaż może to być prawdą w niektórych przypadkach, ława przysięgłych wciąż zastanawia się, czy to powiedzenie będzie prawdziwe w przypadku długoletniej Teslielektryczna poczekalnia półciężarówka. W tym tygodniu, pięć lat później odkryty a trzy lata po tym, jak oczekiwano, że trafi na rynek, producent pojazdów elektrycznych w końcu dostarczył swój pierwszy Big Rig.

W klasycznym, dramatycznym stylu Tesli, dyrektor generalny Elon Musk ujawnił w ciągu roku nową naczepę handlową transmitował czwartkowe wydarzenie na żywo, osobiście przejeżdżając przez firmę Sparks w Nevadzie Gigafactory. Musk wysiadł z ciężarówki przed tłumem wiwatujących fanów Tesli, a następnie natychmiast zaczął przepraszać.

„Przepraszam za opóźnienie” – powiedział Musk. „Cała ilość dramatów sprzed pięciu lat do teraz jest szalona” – powiedział Musk. „Wiele się wydarzyło na świecie. Ale oto jesteśmy.

PepsiCo, które podobno zamówiło 100 półciężarówek, kiedy zostały ogłoszone, potwierdziło, że jest pierwszym odbiorcą dostępnych teraz ciężarówek. Ale już, według Dziennik Wall StreetPepsi spodziewa się, że do końca roku przyjmie dostawę 15 elektrycznych ciężarówek i umieści je w swoim zakładzie w Modesto w Kalifornii.

To genialne objawienie nie mogło nadejść w lepszym momencie dla Tesli. Firma zajmująca się samochodami elektrycznymi, od dawna start-up, którego nie można stracić, widziała swoje akcje Na oślep w ostatnich miesiącach w dużej mierze ze względu na zwiększoną konkurencję ze strony tradycyjnych producentów samochodów wchodzących w przestrzeń pojazdów elektrycznych oraz obawy przed dalszymi skutkami przejęcia Twittera przez Muska za 44 miliardy dolarów.

Wydarzenie Semi Delivery Tesli

W przeciwieństwie do wielu innych konkurentów zanurzających palce w przestrzeni elektrycznych ciężarówek, półciężarówka Tesli jest jedną z relatywnie kilka zbudowanych jako pojazdy elektryczne od podstaw. Podczas gdy dopiero okaże się, jak ciężarówka będzie faktycznie działać w prawdziwym świecie jazdy komercyjnej, Tesla twierdzi, że może przejechać 500 mil na jednym ładowaniu, przejść od 0 do 60 w około 20 sekund i naładować około 70% baterii za około godzinę. Wszystko to jest częściowo możliwe dzięki czterem niezależnym silnikom na tylnych osiach ciężarówki.

„Wygląda na to, że słoń porusza się jak gepard” – powiedział Musk.

Ważniejsze ale prędkość to nadal zasięg. Koniec niepokoju ograniczony zakres, choć stanowi poważny problem dla pojazdów elektrycznych, jest złożony dla kierowców ciężarówek, którzy mogą być zmuszeni do odbywania dłuższych podróży po amerykańskich drogach z wciąż ograniczoną siecią ładowania elektrycznego. Kilka dni przed wydarzeniem Musk ogłosił a ćwierkać mówiąc, że zespół Tesli z powodzeniem ukończył 500-milową podróż w półciężarówce z ładunkiem o wadze 81 000 funtów, choć nie jest jasne, czy obejmowało to wagę samego pojazdu. W trakcie Prezentacja w czwartekMusk podkreślił szczególny pozytywny wpływ, jaki jego zdaniem dźwignia finansowa miałaby na gęsto zaludnione obszary miejskie.

„Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mieszkanie obok autostrady z ciężarówkami z silnikiem diesla jest niezdrowe” – powiedział Musk. „Oprócz zmian klimatu i globalnego ocieplenia jest to ważne [the semi] jest również cichy i poprawi jakość powietrza oraz zasadniczo poprawi zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu autostrad”.
Jednak jedna rzecz, której Tesla i Musk nie komentują: cena. W przeszłości Tesla twierdził, że jego półciężarówka zaczyna się od około 150 000 USD, a wersje o większym zasięgu kosztują około 180 000 USD. Te liczby cenowe stają się jednak bardziej skomplikowane, gdy weźmie się pod uwagę ulgi podatkowe i inne zachęty, które zwisały od nabywców komercyjnych, takich jak Pepsi. W przypadku Pepsi, Dziennik notatkiwygląda na to, że lokalna agencja zdrowia publicznego o nazwie California Air Resources Board sfinansuje połowę wymiany starzejących się ciężarówek przez firmę na 15 półciężarówek Tesli.

Tesla Semi przejeżdża 500 mil, w pełni naładowana, na jednym ładowaniu

Podobnie jak inne produkty Tesli, estetyczny wygląd naczepy odbiega od konwencji. Kierownica będzie znajdować się na środku kabiny, a nie po lewej lub prawej stronie. Ekrany dotykowe są następnie zdobione po obu stronach kierowcy. I chociaż Musk nie wspomniał o autonomicznej jeździe podczas imprezy, wspomniał o tym już wcześniej zasugerował w przyszłości chciałby wprowadzić jakąś formę możliwości samodzielnego zarządzania półflotami.

Pomyślna elektryfikacja transportu towarowego znacząco przyczyniłaby się do ogólnej misji Tesli polegającej na redukcji emisji gazów cieplarnianych. Tylko w USA Agencja Ochrony Środowiska oceny 27% emisji gazów cieplarnianych pochodzi z transportu, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów. Podczas gdy większość (57%) pochodzi z samochodów osobowych i lekkich ciężarówek, całkiem sporo część (26%) pochodzi ze średnich i ciężkich samochodów ciężarowych. Podczas swojego ogłoszenia Musk podobno nazwał półprodukt „kluczowym elementem układanki” dla zrównoważonego rozwoju środowiska.

Droga Tesli do ostatecznego dostarczenia swojego półproduktu obfitowała w liczne opóźnienia i niedotrzymane terminy, spowodowane mieszanką niedoborów komponentów i komplikacji związanych z pandemią. Wszystko to oznacza, że ​​ludzie prawdopodobnie zaakceptowaliby wszelkie inne prognozy, jeśli chodzi o przyszłe półfinały nieufnie. Mimo to i tak nie powstrzymało to Muska i Tesli przed ich zbudowaniem. Na początku tego roku, w trakcie unikania a Krach na Twitterze, Musk powiedział inwestorom słuchając wezwania Tesli o wynikach za trzeci kwartał, spodziewał się dostarczyć 50 000 półciężarówek rocznie do 2024 r. Potrzeba byłoby naprawdę znacznego wzrostu produkcji, aby stało się to rzeczywistością, zwłaszcza biorąc pod uwagę niedawną przewodniczącą zarządu Tesli, Robyn Denholm powiedział firma mogła optymistycznie mieć nadzieję, że do końca tego roku wyśle ​​tylko około 100 sztuk.