„Tak, ale” ekonomia. Tak, martwimy się recesją, ale gospodarka pozostaje odporna


Nowy Jork
Biznes CNN

Co tydzień przynosi sprzeczne informacje o gospodarce. Nie inaczej było w zeszłym tygodniu, kiedy pojawiło się mnóstwo raportów ekonomicznych pokazujących, że – pomimo plotek o recesji – amerykańska gospodarka wykazuje niezwykłą odporność.

Tak, gospodarka jest silna. Ale wiąże się z wieloma zastrzeżeniami.

Zobaczmy:

To jednak tylko składniki mętnej zupy sprzecznych tytułów „tak, ale”.

Tak, konsumenci mówią, że źle czują się w gospodarce. Ale rekordowa liczba 196 milionów Amerykanów poszła na zakupy w weekend Święta Dziękczynienia – i te ogromne wyniki sprzedaży nie tylko dlatego, że inflacja podniosła ceny, ale także dlatego, że ludzie więcej dokonywali transakcji, według Adobe Analytics.

Curtis Dubay, główny ekonomista w Amerykańskiej Izbie Handlowej, nazywa to „pesymizmem z drugiej ręki” i mówi, że gospodarka może nie jest tak źle jak myślisz.

Tak, inflacja na poziomie prawie 40-letnich szczytów pożera budżety rodzinne. Ale Amerykanie rezerwują bilety lotnicze i chodzą do parków Disneya w niemal rekordowych ilościach, nawet przy wyższych cenach parków.

Tak, ekonomiści obawiają się recesji, ale rynek pracy jest niesamowicie napięty ponad 10 milionów wolnych miejsc pracy i 1,7 miejsca pracy dostępnych dla każdego, kto go szuka (lub szuka pracy).

„Rynek pracy znów jest niewiarygodnie silny” – powiedział prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell w przemówieniu w środę. „To trochę za dużo, ponieważ zwiększy inflację”.

Więc, co dalej?

Prawda jest taka, że ​​nikt nie wie, co będzie dalej. Prognozy były notorycznie niewiarygodne w gospodarce post-Covid. (Pamiętasz „przejściową” inflację?)

Fed próbuje powstrzymać najwyższą inflację od lat 80., podnosząc w tym roku stopy procentowe sześć razy, a nawet o trzy czwarte punktu nie raz, ale cztery razy z rzędu.

Oznacza to, że przyszły rok nie będzie żadnym wyzwaniem, ponieważ całe to zacieśnienie nadal działa w gospodarce.

Ale finanse gospodarstw domowych są w lepszej kondycji, aby sobie z tym poradzić, z nadwyżką oszczędności w wysokości 1,7 biliona dolarów jako zabezpieczeniem – chociaż ludzie prawdopodobnie będą musieli zanurzyć się w więcej swoich oszczędności.

I chociaż rynek nieruchomości może się schładzać, nie spada. Po bardzo mocnym 2021 roku sektor „dostosowuje się, rekalibruje”, powiedziała Bess Freedman, dyrektor generalny Brown Harris Stevens, w rozmowie z CNN „Early Start”.

Covid zrujnował gospodarkę i trudno jest zmierzyć jej ponowne złożenie. Dziesiątki milionów miejsc pracy zostało utraconych z dnia na dzień. Zamknięto szkoły, zamknięto fabryki, zginęło ponad milion osób. Ponad dwa lata później wciąż nie możemy ocenić siły i trwałości ożywienia.