Strażnik Departamentu Sprawiedliwości wzywa do przeglądu zarzutów oszustw kryptograficznych

John Ray, dyrektor generalny giełdy instrumentów pochodnych kryptowalut FTX, przybywa do sądu upadłościowego w Wilmington, Delaware, USA, we wtorek, 22 listopada 2022 r.

Eric Lee | Bloomberga | Obrazy Getty’ego

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się o powołanie niezależnego śledczego, który zbada „istotne i poważne zarzuty oszustwa, nieuczciwości” i „niekompetencji” po implozja kryptowalutowego imperium Sama Bankmana-Frieda. Może to być jeden ze sposobów, w jaki Departament Sprawiedliwości może zebrać dowody domniemanego oszustwa.

We wniosku złożonym w federalnym sądzie upadłościowym w Delaware Andrew Vara, syndyk masy upadłościowej w USA, powiedział sądowi, że zarzuty niewłaściwego postępowania korporacyjnego i całkowitej porażki zasługują na natychmiastowe i szybkie zbadanie wydarzeń, które doprowadziły do ​​oszałamiającego upadku FTX trzy tygodnie temu.

Vara powiedział, że istnieją solidne podstawy, by sądzić, że Bankman-Fried i inni menedżerowie źle zarządzali FTX lub byli zaangażowani w oszukańcze postępowanie.

„Wydaje mi się, że Departament Sprawiedliwości próbuje wykorzystać proces upadłości jako sposób na zdobycie dowodów” – powiedział CNBC były prokurator federalny Renato Mariotti.

„Wiele razy Departament Sprawiedliwości i masy upadłościowe w sprawach o oszustwa współpracują ze sobą, aby zebrać potencjalne odszkodowanie lub inne rodzaje działań w celu uzdrowienia ofiar” – powiedział. Departament Sprawiedliwości „prawdopodobnie będzie częścią odzyskiwania mienia i potencjalnie będzie miał fundusz ofiar z pieniędzmi, które trafią do tych, którzy stracili pieniądze i co Departament Sprawiedliwości potencjalnie uzna za oszustwo”.

„To po prostu pokazuje poziom zainteresowania i uwagi, jaką poświęcają temu, co powinno niepokoić pana Bankmana-Frieda”.

Vara powiedział, że dochodzenie jest lepsze niż dochodzenie wewnętrzne ze względu na szersze konsekwencje, jakie upadek firmy może mieć dla branży kryptograficznej.

Inny ekspert prawny powiedział, że w grę mogą wchodzić inne czynniki, w tym duże darowizny na cele polityczne, w które zaangażowani byli kierownictwo FTX w obu głównych partiach politycznych.

Były „darowizny na kampanię z obu stron FTX, a ta sprawa miała podtekst polityczny” – powiedział Braden Perry, były starszy prawnik w Commodities Futures Trading Commission i partner w Kennyhertz Perry.

„Myślę, że wynika to z rozwagi i ostrożności, aby upewnić się, że wszystko, co się dzieje, odbywa się na niezależnym poziomie” – powiedział Perry.

Nierzadko zdarza się, że powołuje się biegłego rewidenta. Na przykład był taki, który nadzorował proces upadłości kryptograficznej sieci Celsius Network.

Bankructwa powyżej określonej wielkości wymagają eksperta. W tym przypadku komisarz USA powiedział, że potrzebny jest ekspert, ponieważ stałe, zlikwidowane i niezabezpieczone długi FTX wobec klientów przekraczają próg 5 milionów dolarów.

Listopadowy upadek FTX pozostawił pożyczkodawców w niektórych przypadkach wstrząśniętych stratą setek milionów dolarów i wstrząsnął szerszym światem kryptowalut. BlockFi, pożyczkodawca kryptowalut, złożył w zeszłym miesiącu wniosek o ochronę przed upadłością w New Jersey.

Bankman-Fried nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz.

Korekta: BlockFi złożył wniosek o ochronę przed bankructwem w New Jersey w zeszłym miesiącu. We wcześniejszej wersji czas był błędny.