Stopy procentowe i dolar wysyłają sygnały ostrzegawcze rynkom

Yin Yang

Występ Powella w środę był nie tylko oszałamiający, ale wywołał wiele pytań. Zamiast sprzeciwić się niedawnemu złagodzeniu warunków finansowych, Powell wygłosił te same uwagi, co na listopadowym posiedzeniu FOMC, a nawet podkreślił ostrożność podczas nadmiernego dokręcania.

Ten rynek osiągnął punkt, w którym wszystko, co nie jest jastrzębie, staje się gołębie, niż oczekiwano, co prowadzi do dużego rajdu na S&P 500 po pojawieniu się Powella. Chociaż Powell nie powiedział prawie nic nowego, nie powiedział wystarczająco dużo, aby odwrócić niedawne złagodzenie warunków finansowych na rynku.

To było szokujące, ponieważ w dowolnym momencie przed 30 listopada, kiedy warunki finansowe zbytnio się złagodziły, Powell wracałby na rynek. Ale tym razem tego nie zrobił i nie poddając się, mówi rynkowi, że nie przeszkadza mu ostatnie złagodzenie warunków finansowych.

Prawdziwe pytanie brzmi: dlaczego Powell miałby się zgodzić na złagodzenie warunków finansowych. To dokładne przeciwieństwo tego, co mówi o swoim pragnieniu podniesienia stóp procentowych w restrykcyjnym obszarze.

Warunki finansowe

Bloomberga

Jeszcze dziwniejsze jest to, że piątkowe dane o zatrudnieniu pokazały wyższe niż oczekiwano dane o zatrudnieniu poza rolnictwem. Ale płace wzrosły o 0,6% miesiąc do miesiąca, co jest najgorętszym odczytem od stycznia 2022 r. Wzrosły również o 5,1% rok do roku, podczas gdy dane z poprzedniego miesiąca zostały zrewidowane w górę.

Tymczasem dane ISM dla przemysłu były słabsze niż oczekiwano, co sugeruje, że amerykańska gospodarka zmierza w kierunku recesji. Raport ISM stwierdził, że odczyt z 49 wskazany że REALNY wzrost PKB w czwartym kwartale wyniósł około 0,1%.

Ruch w raporcie ISM sugeruje, że wzrost zysków S&P 500 może być niższy w 2023 r. i prawdopodobnie ujemny. Relacja między badaniami produkcyjnymi ISM ma długą historię i mają one również tendencję do bardzo dobrego śledzenia siebie nawzajem.

dane ISM

Bloomberga

Wolniejszy wzrost i wyższe płace wskazują na ostatnie zmiany nastrojów na rynku obligacji. Dane sugerują, że gospodarka może być bardzo bliska lub w recesji, co prawdopodobnie obniży marże dla firm i zyski. Szacunki zysków nie odzwierciedlają kompresji marży i nadal wskazują na jej znaczną ekspansję.

Szacunki analityków mówią, że w 2023 roku zyski mają wzrosnąć o około 7%, a sprzedaż o około 3%. Obecnie szacunki analityków wyceniają wzrost marży w 2023 r. Aby nastąpił wzrost marży, konieczna będzie redukcja kosztów; w przeciwnym razie szacunkowe zarobki są zbyt wysokie i powinny zostać obniżone.

Szacunki S&P EPS

Bloomberga

Cięcie kosztów zazwyczaj zaczyna się od zwolnień, a najlepszym wskaźnikiem stopy bezrobocia może być spread między rentownością 10-letnich i 2-letnich papierów skarbowych. Ostatnio rozpiętość między rentownościami obligacji 10-letnich i 2-letnich ma tendencję do poszerzania się tuż przed rozpoczęciem wzrostu stopy bezrobocia, ponieważ rynek przewiduje możliwy cykl obniżek stóp procentowych, który rozpocznie Fed.

Obecna inwersja jest najgłębsza od początku lat 80. i mówi nam, że bezrobocie prawdopodobnie pozostanie niskie przez jakiś czas. Odwrócenie obecnej krzywej rentowności przestało nawet spadać.

10-2

Bloomberga

Ale odwrócenie krzywej dochodowości, która zaczęła rosnąć, to 10-letnia minus 2-letnia 18-miesięczna krzywa forward. Ta krzywa forward ma tendencję do wyprzedzania nominalnej krzywej 10-2 lat o 6 do 12 miesięcy, a obecnie ta krzywa forward powróciła do neutralnego poziomu bliskiego 0%, ponieważ nominalna krzywa rentowności 10-2 znajduje się znacznie poniżej krzywej forward.

10-2 z 18-miesięcznym wyprzedzeniem.

Bloomberga

Krzywa do przodu sugeruje, że stopa bezrobocia może być znacznie wyższa w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, ponieważ firmy dążą do ograniczenia rosnących kosztów wynagrodzeń w miarę zwalniania gospodarki. Dane z Quant-Insight pokazują, że największym czynnikiem powodującym niedawny spadek 10-letniej stopy procentowej jest awersja do ryzyka. Sygnał, że rynek staje się bardziej ostrożny i przechodzi w tryb wolny od ryzyka.

Atrybuty stopy 10-letniej

Wgląd ilościowy

Jeśli dolar nadal będzie się osłabiał, a stopy procentowe będą nadal spadać, będzie to sugerować, że redukcja ryzyka nabiera tempa. W końcu giełda złapie sentyment do ryzyka, a złe wieści to znowu złe wieści.