Stewardessy American Airlines reagują na zamknięcie bazy SFO

  • American Airlines zamyka swoją bazę w San Francisco, potencjalnie wypierając 400 stewardów.
  • Według szacunków związku, dwie trzecie z nich pracuje dla linii lotniczej od 13 lat lub dłużej.
  • 10 stewardów powiedziało Insiderowi, że niezliczone czynniki utrudniają opuszczenie Bay Area.

Masowa wiadomość e-mail trafiła do skrzynek odbiorczych niektórych stewardów w trakcie lotu.

„Z wielkim żalem informuję dzisiaj o naszej decyzji o zamknięciu bazy stewardów SFO” – powiedział dyrektor generalny American Airlines, Brady Byrnes, we wrześniowej notatce, do której dotarł Insider.

Zamykając swoją bazę w San Francisco, powołując się na czynniki ekonomiczne i zmieniające się wymagania klientów, American przedstawił 400 stewardom wybór, który wielu uważał za niemożliwy: opuścić linię lotniczą lub opuścić kraj.

Baza jest domem dla niektórych z najstarszych stewardów linii lotniczej, z których dwie trzecie pracuje w linii lotniczej od 13 lat lub dłużej, według związku reprezentującego stewardessy American Airlines. Do 31 stycznia muszą wybrać lotnisko z listy hubów lotniczych poza Kalifornią, z którego będą latać. Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą, jedyną opcją jest wcześniejsze przejście na emeryturę (jeśli są uprawnieni) lub rezygnacja, związek powiedział Insiderowi.

W wywiadach 10 stewardów pracujących w SFO powiedziało Insiderowi, że niezliczone czynniki utrudniają opuszczenie Bay Area. (Niektórzy prosili o zachowanie anonimowości w obawie przed utratą pracy, ale Insider potwierdził ich tożsamość i zatrudnienie.) Niektóre są samotnymi matkami, niektóre zmagają się z problemami zdrowotnymi, niektóre mają dzieci ze specjalnymi potrzebami. Inni mają rozwiedzionych małżonków, którzy mają wspólną opiekę nad dziećmi, starszych rodziców lub partnerów, którzy nie mogą wykorzenić swojej kariery zawodowej.

„To jest dom”, powiedziała Marcia Brown, stewardesa, która mieszka w San Francisco od 38 lat.

Stewardessy American Airlines Louis Rangel i Uma Arunachalam / samoloty American Airlines widziane na międzynarodowym lotnisku w San Francisco (SFO)

Steward Louis Rangel (po lewej) rozpoczął pracę w Ameryce w 1988 roku i przez całe życie mieszkał w Bay Area. Jego dwie córki chodzą tam do miejscowych szkół.

Dzięki uprzejmości Uma Arunachalam (po lewej) / Tayfun Coskun/Anadolu Agency za pośrednictwem Getty Images (po prawej)Rzecznik American Airlines powiedział, że podjęto decyzję o rezygnacji ze stewardów w San Francisco w oparciu o czynniki logistyczne, w tym zmieniającą się wielkość linii lotniczej, zmieniające się wymagania klientów i zmiany we flocie.

„Patrząc w przyszłość naszej sieci, spodziewamy się, że San Francisco utrzyma ten sam poziom lotów, co obecnie, ale nie ma planów rozwoju San Francisco i nie ma możliwości latania w przyszłości w oparciu o naszą obecną strategię sieciową, ” oni powiedzieli.

Według firmy analitycznej Cirium, większość tras opartych na SFO wypada słabo pod względem rentowności w porównaniu z innymi trasami w amerykańskiej sieci. W tym roku linia lotnicza zmniejszyła liczbę lotów z San Francisco o około jedną trzecią, powiedział Cirium Insiderowi.

W czerwcu Sąd Najwyższy orzekł, że prawo stanowe wymaga od pracowników przerwy co kilka godzin mają zastosowanie do pracowników przewoźników lotniczych z siedzibą w Kalifornii.

Niektóre stewardessy pracujące w SFO podejrzewają, że mogą nie być w stanie przenieść się do Los Angeles – głównego centrum w USA – ponieważ linia lotnicza może całkowicie opuścić Kalifornię.

Amerykanin miałby „dobry powód biznesowy”, aby to zrobić, John Masslon, starszy prawnik w Washington Legal Foundation, powiedział Insiderowi, zwłaszcza biorąc pod uwagę 37 miliardów dolarów zadłużenia linii lotniczej.

„Możesz mieć sytuacje, w których samolot nie może wystartować, ponieważ musisz czekać na odpoczynek lub przerwę na posiłek” – powiedział. „Samoloty nie będą mogły lądować, co będzie miało kaskadowy wpływ na opóźnione loty i zrujnuje cały system.

Gorzki koniec

Stewardessa SFO Cynthia Duarte i jej mąż, który walczy z rakiem mózgu.

Stewardesa SFO Cynthia Duarte i jej mąż, który walczy z rakiem mózgu.

Zaloty Cynthii DuarteW wieku 64 lat Brown planuje wcześniej przejść na emeryturę, mimo że chce dalej pracować.

„Szkoda, że ​​poświęciłam im 38 lat życia i odchodzę w ten sposób” – powiedziała. „Nienawidzę wyjeżdżać zły i zgorzkniały. Chciałem odejść smutny, ponieważ to była wspaniała kariera”.

Stewardessy, które nie mogą przejść na wcześniejszą emeryturę lub przenieść się, będą musiały dojeżdżać do pracy, co w branży lotniczej oznacza latanie w gotowości, aby dostać się do iz nowej bazy.

Najbliższe bazy do SFO to Phoenix i Dallas, odpowiednio 2 i 3,5 godziny lotu, i nie wszystkie 400 stewardes, których dotyczy problem, otrzymają swój pierwszy wybór. Pracownicy o niskim statusie mogą utknąć w dojazdach do pracy w całym kraju, dodając dziesiątki bezpłatnych godzin do swoich harmonogramów.

Cynthia Duarte, 38-letnia weteranka, martwi się, że dodatkowy czas, który musiałaby poświęcić na dojazdy, uniemożliwi jej opiekę nad mężem, który ma raka mózgu w stadium terminalnym.

„W tej chwili nie ma mnie tylko jeden dzień, dwa razy w tygodniu, a on ledwo sobie z tym radzi. Dodaj do tego trzygodzinne dojazdy, a mój czas poza domem potroi się” – powiedział Duarte. „Nigdy nie myślałem, że w naszym wieku będziemy mieli do czynienia z chorobą, która sprawia, że ​​liczy się każda chwila. Nie wiemy, ile jeszcze zostało”.

W podobnej trudnej sytuacji jest wielu jej kolegów.

Samotna matka i stewardesa po dwudziestce nie wie, jak dojeżdżać do pracy i zapewnić dodatkową opiekę nad dzieckiem, które musi zmieniać pompę insulinową co trzy dni. 30-letnia weteranka, która walczy z chorobą zagrażającą życiu, powiedziała, że ​​nie może sobie pozwolić na utratę firmowego ubezpieczenia zdrowotnego, więc planuje lecieć trzy godziny do Dallas iz powrotem na każdą zmianę.

Anthony Cataldo, 33-letni steward, powiedział, że planuje podróż do amerykańskiej bazy w Nowym Jorku – 5,5-godzinny lot, podczas którego będzie rywalizował z innymi stewardami o wolne miejsce. Szacuje, że dojazdy będą go kosztować nawet 700 dolarów miesięcznie między pokojami hotelowymi, których firma w tej sytuacji nie zapewnia, a parkingiem.

Jeśli steward opuszcza zmianę z powodu braku miejsca w gotowości, dozwolone są tylko trzy opuszczone zmiany rocznie. Następnie każda opuszczona zmiana skutkuje dwoma „punktami” za obecność. Pracownicy z 11 punktami podlegają wypowiedzeniu, zgodnie z American’s polityka obecności.

Jedna stewardesa, samotna matka, która pracuje dla American od ponad 20 lat, powiedziała, że ​​szuka nowej pracy, aby uniknąć konieczności przeprowadzki lub podróży poza stan. „Nigdzie już nikogo nie mam. Tu jest moja rodzina. Tu jest mój system wsparcia”.

Sen odrzucony

Steward Anthony Cataldo i jego mąż Martin Ortiz-Cataldo z matkami, którymi oboje się opiekują.

Anthony Cataldo zarządza wynajmowanym lokalem w San Francisco. Jego mąż pracuje na lokalnym uniwersytecie, a ich starsze matki również mieszkają w Bay Area, co sprawia, że ​​„w zasadzie nie możemy wstać i iść”.

Dzięki uprzejmości Anthony’ego CataldoW branży, w której staż pracy decyduje o harmonogramie i wynagrodzeniu, co roku stewardessy zbliżają się do lotów międzynarodowych, najwyższych zarobków w wysokości 68,25 USD za godzinę oraz większej elastyczności i dostosowań rozkładów lotów. Dla wielu jest to ostateczny cel, jaki można osiągnąć niskie wynagrodzenie na początek, nocne zmiany i wyczerpujące godziny rezerwowe wszystko jest tego warte.

Dziesięciolecia doświadczenia w dążeniu do osiągnięcia takiego stylu życia są teraz praktycznie stracone, powiedziała jedna ze stewardów Insiderowi.

„Inwestowałem przez ponad 20 lat, a teraz mówią mi, że mogę nie być w stanie zainwestować reszty moich lat” – powiedziała. „Mój plan polegał na przejściu na emeryturę w American”.

Na spotkaniu w ratuszu 27 września przedstawiciele firmy powiedzieli stewardom z SFO, że po pewnych obliczeniach linia lotnicza ustaliła, że ​​prowadzenie bazy poza San Francisco po prostu nie jest opłacalne, zgodnie z nagraniem audio udostępnionym Insiderowi przez sprawdzone źródło.

Niektórzy pracownicy wyrazili dezorientację, dlaczego muszą opuścić San Francisco, skoro przewoźnik nadal będzie musiał wypełniać loty SFO. Amerykanie wyraźnie wyrazili plany utrzymania lotów na tym samym poziomie co obecnie, co oznacza, że ​​linia lotnicza musiałaby latać ze stewardessami na innych lotniskach.

Ponieważ linia lotnicza powiedziała również, że będzie nadal zatrudniać nowe stewardessy, kilku członków załogi powiedziało, że czują, że linia lotnicza chce zastąpić swoich weteranów nowymi pracownikami, którzy otrzymywali znacznie niższe wynagrodzenie.

„Mamy 17-letnią córkę, która w tym roku kończy szkołę średnią, i 11-letnią córkę. Nie ma sensu prosić mojej rodziny o przeprowadzkę” — Louis Rangel, który zaczął pracować dla American w 1988 roku i dorastał w Bay Area, powiedział jest.

„Nie wiem, jak zacząć od nowa” – kontynuował. „Wielu z nas trudno jest pomyśleć, że ktoś, z kim byłeś związany przez ponad 30 lat, a potem po prostu, nie, to wszystko: weź to lub zostaw”.

Czy jesteś stewardessą? Masz historię lub wskazówkę do podzielenia się? Wyślij e-maila do tego reportera na adres htowey@insider.com z adresu niebędącego pracownikiem