Stany Zjednoczone właśnie podjęły ważną decyzję w sprawie chińskiej energii słonecznej

Departament Handlu Stanów Zjednoczonych (DOC) stwierdził, że cztery z ośmiu chińskich firm zajmujących się energią słoneczną, które bada, „próbują obejść amerykańskie cła, wykonując drobne przetwarzanie w jednym z krajów Azji Południowo-Wschodniej przed wysyłką do Stanów Zjednoczonych”. Oto, co to oznacza dla amerykańskiego przemysłu słonecznego.

DOC to stwierdził cztery chińskie firmy którzy próbowali ominąć amerykańskie zobowiązania poprzez przetwarzanie w Azji Południowo-Wschodniej to:

  • BYD Hong Kong, w Kambodży
  • Canadian Solar w Tajlandii
  • Trina w Tajlandii
  • Vina Solar w Wietnamie

Ustalenia DOC są wstępne, a agencja przeprowadzi osobiste audyty w nadchodzących miesiącach. DOC zauważył również, że zakaz nie będzie dotyczył produktów z Kambodży, Tajlandii i Wietnamu:

Firmy w tych krajach będą mogły zaświadczyć, że nie obchodzą przepisów [antidumping duty (AD) and countervailing duty (CVD) orders]w takim przypadku przepisy dotyczące obejścia nie będą miały zastosowania.

DOC zauważa również:

Ponadto niektóre przedsiębiorstwa w Malezji, Tajlandii i Wietnamie nie odpowiedziały na prośbę Commerce o udzielenie informacji w ramach niniejszego dochodzenia i zgodnie z wieloletnią praktyką zostaną uznane za wymijające.

Jak Elektr zarejestrowany w w połowie majaDOC wszczął dochodzenie w sprawie tego, czy producenci ogniw słonecznych z Azji Południowo-Wschodniej używają chińskich części, które w przeciwnym razie podlegałyby taryfom.

Dochodzenie to zdestabilizowało amerykański przemysł fotowoltaiczny, który w celu zaspokojenia rosnącego popytu opiera się na imporcie modułów fotowoltaicznych. Większość amerykańskiego przemysłu energii słonecznej argumentowała wówczas, że dochodzenie DOC zaszkodziłoby amerykańskiemu przemysłowi energii słonecznej i domagała się oddalenia dochodzenia.

On 6 czerwca, prezydent Joe Biden zniósł cła na 24 miesiące na panele słoneczne wyprodukowane w Azji Południowo-Wschodniej w odpowiedzi na dochodzenie. Powołał się również na ustawę o produkcji obronnej, aby zwiększyć produkcję paneli słonecznych w USA i inną produkcję czystej energii. W ten sposób produkcja krajowa mogłaby zostać przyspieszona bez ingerencji w dochodzenie DOC.

DOC powiedział dzisiaj, że prezydencka proklamacja Bidena daje amerykańskim importerom energii słonecznej „wystarczająco dużo czasu na dostosowanie ich łańcuchów dostaw i zapewnienie, że zaopatrywanie nie odbywa się od firm uznanych za naruszające prawo USA”.

Ale Abigail Ross Hopper, prezes i dyrektor generalny Solar Energy Industry Association (SEIA), nie widziała tego w ten sposób. Powiedziała ua oświadczenie:

Jedyną dobrą wiadomością jest to, że Commerce nie obejmowało całego importu z omawianych krajów. Jednak ta decyzja zatrzyma warte miliardy dolarów amerykańskie inwestycje w czystą energię i spowoduje znaczną utratę dobrze płatnych amerykańskich miejsc pracy związanych z czystą energią. Podczas gdy prezydent Biden postąpił mądrze, zapewniając dwuletni okres karencji przed nałożeniem taryf, okno to szybko się zamyka, a dwa lata to po prostu za mało czasu na ustanowienie łańcuchów dostaw produkcyjnych, aby zaspokoić zapotrzebowanie Ameryki na energię słoneczną.

To błąd, z którym będziemy musieli się borykać przez najbliższe lata.

George Hershman, dyrektor generalny Energia SOLV, największy amerykański instalator energii słonecznej, również był niezadowolony z ogłoszenia DOC. Powiedział w oświadczeniu przesłanym e-mailem:

Po latach wyzwań związanych z łańcuchem dostaw i zakłóceń w handlu nadal jestem zaniepokojony, że Departament Handlu wybrał ścieżkę, która może zagrozić zdolności przemysłu fotowoltaicznego do zatrudniania większej liczby pracowników i tworzenia projektów czystej energii potrzebnych do osiągnięcia celów klimatycznych naszego kraju.

Z drugiej strony, Commerce przyjął zróżnicowane podejście do wyłączenia wielu producentów, zamiast wydawania ogólnego zakazu na wszystkie produkty z krajów docelowych. Chociaż pozytywne jest to, że firmy będą miały dostęp do niektórych kluczowych materiałów potrzebnych do wdrożenia czystej energii, pozostaje prawdą, że ta decyzja jeszcze bardziej nadwyręży trudny łańcuch dostaw i podważy naszą zdolność do wywiązania się z obietnicy zawartej w ustawie o redukcji inflacji.

Zdjęcie: Tom Fisk na Pexels.com


UnderstandSolar to bezpłatna usługa, która łączy Cię z najlepszymi instalatorami energii słonecznej w Twojej okolicy w celu uzyskania spersonalizowanych szacunków energii słonecznej. Tesla oferuje teraz dopasowywanie cen, dlatego ważne jest, aby rozejrzeć się za najlepszymi ofertami. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej i otrzymać wycenę. — *reklama.

FTC: Używamy automatycznych linków afiliacyjnych, aby zarabiać. Więcej.