Stany Zjednoczone twierdzą, że szwajcarska grupa inżynierska ABB zapłaci ponad 315 milionów dolarów za uregulowanie sprawy łapówkarstwa

Autor: Kanishka Singh

WASHINGTON (Reuters) – szwajcarska grupa inżynieryjno-technologiczna ABB Ltd zgodziła się zapłacić ponad 315 milionów dolarów za rozstrzygnięcie śledztwa dotyczącego przekupstwa w państwowej spółce energetycznej w RPA, poinformował w piątek Departament Sprawiedliwości USA.

Departament Sprawiedliwości powiedział, że jego rezolucja była skoordynowana z prokuratorami w RPA i Szwajcarii, a także z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Spółki zależne ABB przyznały się również do jednego zarzutu spisku mającego na celu naruszenie przepisów amerykańskiej ustawy o zagranicznych praktykach korupcyjnych (FCPA), poinformował Departament Sprawiedliwości w oświadczeniu.

Firma ABB została zbadana i uznana winną niewłaściwych płatności i innych problemów ze zgodnością w elektrowni Kusile w szeroko zakrojonym rządowym dochodzeniu korupcyjnym, które zakończyło się w czerwcu 2022 roku.

„ABB przekupiło wysokiego urzędnika państwowej firmy energetycznej w RPA, aby w sposób skorumpowany uzyskać poufne informacje i uzyskać lukratywne kontrakty” – dodał Departament Sprawiedliwości.

ABB i prokuratura krajowa (NPA) Republiki Południowej Afryki również osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym firma zapłaci odszkodowanie za udział w korupcji państwowej, poinformowała w czwartek agencja ds. przestępczości.

„To pierwsza skoordynowana rezolucja departamentu z władzami Republiki Południowej Afryki, gdzie przeprowadzono znaczną część przestępczego planu ABB” – powiedział Departament Sprawiedliwości USA.

W latach 2014-2017 ABB, za pośrednictwem niektórych swoich spółek zależnych, wręczała łapówki urzędnikowi państwowemu Republiki Południowej Afryki, który był wyższym urzędnikiem w państwowej firmie energetycznej Eskom Holdings Limited, aby uzyskać przewagę biznesową w przyznawaniu wielu kontraktów, — poinformował Departament Sprawiedliwości.

We wrześniu ABB poinformowało, że przeznaczy około 325 milionów dolarów na pokrycie kosztów związanych z dochodzeniem w sprawie elektrowni Kusile w RPA.

„Traktujemy sprawę Kusili bardzo poważnie. „Od czasu zgłoszenia firma ABB w pełni współpracowała ze wszystkimi odpowiednimi władzami i poświęciła dużo czasu i wysiłku – w tym wprowadzenie nowego kodeksu postępowania, szkolenie pracowników i wdrożenie ulepszonego systemu kontroli – aby zapobiec powtórzeniu się czegoś takiego” powiedział w piątek dyrektor generalny ABB, Björn Rosengren.

(Reportaż Kanishki Singh w Waszyngtonie; montaż: Diane Craft i Marguerita Choy)