S&P 500 kończy się nieco niżej po raporcie o zatrudnieniu

  • Wzrost liczby miejsc pracy przekracza oczekiwania
  • Stopa bezrobocia stabilna na poziomie 3,7%
  • Ford spada na niższą sprzedaż pojazdów w listopadzie
  • Dow w górę o 0,1%, S&P 500 w dół o 0,12%, Nasdaq w dół o 0,18%

NOWY JORK, 2 grudnia (Reuters) – Indeks S&P 500 zamknął się w piątek nieco niżej, chociaż główne indeksy odrobiły najgorsze dzienne poziomy, ponieważ listopadowe dane o zatrudnieniu podsyciły oczekiwania, że ​​Rezerwa Federalna będzie kontynuować ścieżkę podwyżek stóp procentowych do inflacja została stłumiona.

Raport Departamentu Pracy dotyczący zatrudnienia wykazał, że zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło o 263 000, pokonując oczekiwania na poziomie 200 000, a wzrost płac przyspieszył, nawet gdy narastały obawy przed recesją.

Stopa bezrobocia w USA pozostała zgodnie z oczekiwaniami na niezmienionym poziomie 3,7%.

„Wzrost płac od sierpnia wykazuje tendencję wzrostową” — powiedział Brian Jacobsen, starszy strateg inwestycyjny w Allspring Global Investment w Menomonee Falls w stanie Wisconsin.

„Będziemy musieli zobaczyć odwrócenie tego trendu, aby Fed mógł czuć się komfortowo z pauzą. Do tego czasu będzie się zmniejszać w kierunku pauzy”.

Inwestorzy wypatrywali oznak słabości na rynku pracy, zwłaszcza płac, jako prekursorów do szybszego wychłodzenia inflacji, które pozwoli Fed na spowolnienie i ostatecznie zatrzymanie obecnego cyklu podwyżek stóp.

Akcje rosły na początku tego tygodnia po komentarzach prezesa Fed Jerome’a ​​Powella na temat stopniowych podwyżek stóp procentowych już w grudniu.

Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) wzrósł o 34,87 punktów, czyli o 0,1%, do 34 429,88, S&P 500 (.SPX) stracił 4,87 punktu, czyli 0,12%, do 4071,7 i Nasdaq Composite (.IXIC) spadł o 20,95 punktu, czyli 0,18%, do 11 461,50.

Handlowcy pracują na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE) w Nowym Jorku, USA, 21 listopada 2022 r. REUTERS/Brendan McDermid

Mimo to giełdy zakończyły sesję na najniższych poziomach dnia, ponieważ każdy z głównych indeksów spadł o co najmniej 1%, a Dow Jones odnotował lekki wzrost.

„Jeśli już, to cieszę się, że rynek wycofuje się z poziomów, na których byliśmy dzisiaj. To kolejna wskazówka, że ​​​​rynek oczekuje co najmniej sezonowego grudniowego wzrostu”, powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA w Nowym Jorku. Jork.

„Rynek zaczyna spoglądać na drugą stronę doliny i mówić:„ OK, za rok Fed prawdopodobnie wstrzyma się i rozważy obniżenie stóp procentowych ”.

Federalny Komitet Otwartego Rynku spotyka się w dniach 13-14 grudnia, podczas ostatniego spotkania w niestabilnym roku, w którym bank centralny próbował stłumić najszybszą stopę inflacji od lat 80. XX wieku poprzez rekordowe podwyżki stóp procentowych.

Główne średnie odnotowały wzrosty drugi tydzień z rzędu, przy czym S&P 500 wzrósł o 1,13%, Dow o 0,24%, a Nasdaq o 2,1%.

Firmy rozwijające się i technologiczne, takie jak Apple Inc (AAPL.O)spadek o 0,34% i Amazon (AMZN.O), spadając o 1,43%, znajdował się pod presją rosnących obaw o stopy procentowe, ale powstrzymał spadek, gdy rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły z wcześniejszych szczytów w ciągu dnia. Indeks wzrostu S&P 500 (.IGX) spadł o 0,29%, podczas gdy akcje technologiczne (.SPLRCT) były jednymi z najgorszych wyników spośród 11 głównych sektorów S&P 500, ze spadkiem o 0,55%.

Ford Motor Co (FN) spadł o 1,56% z powodu mniejszej sprzedaży pojazdów w listopadzie, podczas gdy DoorDash Inc (CRTA.N) Spadek o 3,38% po tym, jak RBC obniżyło ocenę firmy dostarczającej żywność.

Postępujące emisje przewyższały liczbę upadających na NYSE w stosunku 1,15 do 1; na Nasdaq stosunek 1,35 do 1 sprzyjał awansującym.

S&P 500 odnotował 20 nowych 52-tygodniowych maksimów i ani jednego dołka; Nasdaq Composite zanotował 86 nowych szczytów i 92 nowe minima.

Reportaż Chucka Mikołajczaka; Montaż autorstwa Cynthii Osterman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.