Recenzja Microsoft Surface Pro 9

Surface Pro 9 ma kilka zalet. W połączeniu z dopasowaną osłoną klawiatury Signature, 13-calowy tablet przypomina bardziej prawdziwy laptop niż iPada lub urządzenie z Androidem o podobnym kształcie. A w połączeniu z Microsoft Slim Pen 2 zapewnia płynne rysowanie i robienie notatek. Korzyści te wiążą się jednak z pewnymi dziwactwami: jego bardzo duży współczynnik kształtu 3: 2 sprawia, że ​​jest niezgrabnym czytnikiem, a jego unikalne możliwości nie pasują do niektórych aplikacji, więc nie uzyskasz najlepszej możliwej obsługi systemu Windows. Jest trochę inaczej i to jest miłe – chyba że tak nie jest.

Nie różni się to od Surface Pro z przeszłości. W rzeczywistości, poza nową konfiguracją z układem opartym na ARM i obsługą mobilnej sieci 5G, Pro 9 niewiele różni się znacząco od swoich poprzedników. Modele z procesorami Intel – których będziesz potrzebować, jeśli planujesz na nich grać – mają ulepszenia do procesorów Intel Core serii U 12. generacji i pamięci RAM LPDDR5, ale nic, co sprawi, że oferta tabletów Microsoftu będzie bardziej atrakcyjna niż wcześniej. (Chyba że chcesz podłączyć słuchawki, w takim przypadku bardzo przepraszam.)

Microsoft Surface Pro 9 — wygląd i funkcje

Trzeba przyznać, że Surface Pro 9 wygląda bardzo elegancko. Mierzący 11,31 x 8,19 x 0,31 cala (WDH), anodowany aluminiowy łupek 3: 2 jest duży, ale cienki. Waży 1,93 funta lub 2,57 funta z dołączoną klawiaturą i rysikiem, więc łatwo go nosić.

Jednak jego rozmiar i wymiary zostały ostatecznie przystosowane do użytku na stole. To prawdopodobnie zbyt duży ekran, aby trzymać go blisko twarzy, tak jak tablet lub telefon. Nie wspominając o tym, że nawet z ekranem dotykowym używamy tutaj systemu Windows 11, więc ani systemy operacyjne, ani oprogramowanie nie są zoptymalizowane pod kątem „mobilnego” przepływu pracy, takiego jak iOS i Android. Ponownie, nie jest to nic nowego dla linii Surface Pro: zawsze pośrednio dążyła do bycia produktywnym „zamiennikiem laptopa” bardziej niż konwencjonalnym tabletem mobilnym. Biorąc pod uwagę przedział cenowy od 1000 do 2600 USD, można argumentować, że jest to oczywiste, ale elastyczność jest jedną z kluczowych zalet tabletu.

Znaczna część projektu Surface Pro 9 pozostaje niezmieniona po znaczącym przeprojektowaniu w zeszłym roku Powierzchnia Pro 8. Posiada wielodotykowy ekran o rozdzielczości 2880 x 1920p z 10 punktami, który zapewnia płynne 120 Hz i obsługuje Dolby Vision HDR. Wyświetlacz ma stosunkowo duże ramki, które zapewniają miejsce na przednią kamerę 1080p zgodną z Windows Hello oraz zestaw dwóch mikrofonów do połączeń wideo i nagrywania. (Z tyłu znajdziesz mocniejszy aparat 10 MP, który może robić zdjęcia i nagrywać filmy 4K.) Ramki są grubsze z dwóch stron – „górnej” i „dolnej” z kamerą internetową w trybie poziomym – co wzmacnia ten pomysł że powinien być domyślnie skonfigurowany jako laptop. (Szeroka i bardzo wydajna wbudowana podstawa mówi to samo.)

Zgodnie z minimalistyczną estetyką Surface Pro 9, na jego krawędziach znajdziesz zaledwie kilka opcji łączności: Wszystkie konwencjonalne urządzenia — urządzenia peryferyjne, dyski twarde, zewnętrzne wyświetlacze — przechodzą przez dwa porty Thunderbolt 4. Otrzymujesz również zastrzeżony port ładowania i niestandardowe dwupunktowe połączenie dla klawiatury Surface Type Cover. To więcej operacji wejścia/wyjścia niż zwykle w przypadku tabletu, ale możesz tego potrzebować, jeśli zaczniesz używać Surface Pro 9 jako zamiennika laptopa. Warto zauważyć, że Microsoft porzucił w tym roku gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, co może stanowić problem dla graczy i audiofilów, którzy chcą korzystać ze słuchawek przewodowych.

Porozmawiajmy chwilę o urządzeniach peryferyjnych. Chociaż klawiatura Surface Signature Keyboard i pióro Slim Pen 2 są sprzedawane oddzielnie, są w rzeczywistości wymagane do efektywnego korzystania z Surface Pro 9. Oba działają dobrze. Tak jak w przeszłości rysowanie, robienie notatek i inne aplikacje dotykowe to tylko niektóre z mocnych stron Surface Pro. Pióro Surface Slim Pen 2 wygodnie leży w dłoni i zapewnia dotykowe informacje zwrotne, dzięki czemu pióro wydaje się naturalne.

Osłona klawiatury Surface Pro Signature nie jest moją ulubioną klawiaturą: zapewnia wystarczająco duży skok, aby nie czuć, jakbyś uderzał palcami w biurko, ale klawisze są tak cienkie i płaskie, jak wyglądają. Podobnie gładzik jest bardzo mały i trudniejszy w efektywnym użyciu niż większe wersje, które można znaleźć w większości laptopów. Jednak niezwykle wygodne jest posiadanie klawiatury, która natychmiast łączy się i rozłącza, a jednocześnie służy jako okładka i piórnik.

Moim największym problemem z obydwoma urządzeniami jest fakt, że trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę jego nieporęczny rozmiar i zależność od systemu Windows 11, czułbym się bardzo ograniczony, gdybym próbował używać Surface Pro 9 bez klawiatury, gładzika (lub myszy) i rysika. Powinny one być uwzględnione w podstawowej cenie urządzenia, a po dziewięciu iteracjach trochę szkoda, że ​​Microsoft wciąż płaci dodatkowe 279,99 USD od użytkowników za przywilej korzystania z maszyny zgodnie z przeznaczeniem.

Microsoft Surface Pro 9 – Konfiguracje i wydajność

W przypadku modeli opartych na procesorach Intel, takich jak ten, z którego korzystałem, największą aktualizacją jest tak naprawdę standardowy skok do nowych procesorów Intel Core U 12. generacji. Podstawowy model ma Core i5-1235U. Nasza jednostka testowa ma mocniejszy i7-1255U. Dla porównania, chipy Intel z serii U zostały zaprojektowane w celu maksymalizacji wydajności energetycznej – a tym samym wydłużenia żywotności baterii – często kosztem surowej mocy obliczeniowej. Jeśli chodzi o grafikę, oba modele opierają się na zintegrowanej grafice Intel Iris Xe, więc nie należy oczekiwać wysokiej wydajności od większości gier.

Mają też szybką, ulepszoną pamięć RAM LPDDR5, ale szybkość sprowadza się do tego, czy trzymasz się 8 GB, czy uaktualniasz do 16 GB lub 32 GB. Surface Pro 9 opiera się na wewnętrznym dysku SSD do przechowywania, w opcjach od 128 GB do 1 TB.

Największą innowacją jest jednak zupełnie nowa konfiguracja zasilana zupełnie innymi układami scalonymi. Oprócz modeli Intela, Microsoft oferuje teraz „Surface Pro z 5G”, który zamiast procesora Intela ma zaprojektowany przez Microsoft procesor SQ3 oparty na architekturze ARM. Według Microsoftu konfiguracja 5G jest mniej wydajna, ale zapewnia lepszą żywotność baterii i dostęp do mobilnego Internetu szerokopasmowego. Nie miałem praktycznego czasu z tą wersją, ale recenzje innych firm wskazują, że model oparty na ARM może mieć więcej problemów z wydajnością niż modele Intela.

Moja jednostka testowa — model i7 z 16 GB pamięci RAM i 256 GB pamięci masowej — generalnie wydawała się bardzo szybka w ogólnym użytkowaniu — przeglądanie sieci, przetwarzanie i używanie pióra. Tył tabletu nagrzewa się po dłuższym użytkowaniu, ale nie odczujesz tego na klawiaturze, ponieważ cały sprzęt znajduje się wewnątrz tabletu.

Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że jest to konwertowalne, hybrydowe urządzenie ze zintegrowaną grafiką, Surface Pro 9 ma mniej niż gwiezdne testy porównawcze. W teście Geekbench 5 Surface Pro uzyskał 1590 wyników w trybie jednordzeniowym i 7350 w trybie wielordzeniowym. Dla porównania, to nieco mniej niż średnie wyniki testów przeprowadzonych na chipach Intela 11. generacji do komputerów stacjonarnych. Uzyskał 3911 punktów w ogólnym teście komputerowym PCMark 10, czyli znacznie mniej niż większość laptopów do gier.

Nic dziwnego, że szczególnie słabo wypadł w testach graficznych 3DMark. Surface Pro 9 zdobył 1460 punktów w Time Spy, 3950 w Fire Strike i 12679 w Night Raid. Wyniki te są nie tylko niższe w porównaniu do najlepsze laptopy do gierale w rzeczywistości są niższe niż te, które otrzymaliśmy od Surface Pro 8, kiedy testowaliśmy go w zeszłym roku.

Jednak jednym jasnym punktem dla Pro 9 jest żywotność baterii. Chociaż jego bateria 47,7 Wh jest mniejsza niż Surface Pro 8, działa dłużej, szacowana na około 15,5 godziny na jednym ładowaniu. To pasuje do moich doświadczeń: zwykle miałem około półtora dnia poza Surface Pro 9, zanim potrzebowałem ładowania, chociaż oczywiście szybciej rozładowywał baterię, gdy grałem w gry.

Microsoft Surface Pro 9 — gry

Jak można się spodziewać, biorąc pod uwagę specyfikacje i testy porównawcze, Surface Pro 9 nie jest maszyną do gier. Nawet z najpotężniejszym dostępnym procesorem będzie miał trudności z graniem w nowe gry AAA przy ustawieniach powyżej niskich. Overwatch 2, na przykład, działał płynnie w 60 klatkach na sekundę na niskich ustawieniach, ale rozpadał się w momencie, gdy próbowałem użyć wyższych ustawień. Można go nosić Śmiertelna walka 11 w 1080p przy 60 klatkach na sekundę na niskim poziomie, choć nawet to może nie wyglądać dobrze dla rywalizujących graczy. Jednak niektóre gry działają całkiem dobrze: Zagłada (2016) oscylował między 30 a 45 fps z odrobiną opóźnienia w ustawieniach Ultra i działał z prędkością 45-60 fps, gdy spadł do wysokich ustawień.

Warto również zauważyć, że gry z wczesnym dostępem i przedpremierowe wersje beta mogą powodować dodatkowe problemy na urządzeniu Surface ze względu na jego unikalny interfejs. Próbowałem grać Marvel Snap w pierwszym tygodniu i okazało się, że jest prawie nie do odtworzenia z powodu problemów z ekranem dotykowym. Od tego czasu problemy te zostały naprawione — gra teraz steruje doskonale — ale nie doświadczyłem takich problemów na żadnym innym urządzeniu, na którym grałem w Snap, w tym na moim komputerze stacjonarnym z systemem Windows, Macbook Air, iPhone 14 i M1 iPad Air.

Biorąc pod uwagę wszystkie problemy tutaj, myślę, że ważne jest, aby podkreślić, że Surface Pro 9 naprawdę nie jest maszyną do gier, a jego wydajność to odzwierciedla. Jest zbudowany przede wszystkim z myślą o przenośności i kilku konkretnych zastosowaniach, takich jak robienie notatek. Rzeczywiście, jest to doskonały przykład urządzenia, które dobrze łączy się z usługami przesyłania strumieniowego gier, takimi jak Xbox Cloud Gaming i Nvidia GeForce Now, ponieważ ma duży, ostry wyświetlacz, który może sprawić, że gra wygląda świetnie, ale brakuje mu wydajności GPU. że na całe życie.