Podatnicy mogą spodziewać się „szoku zwrotnego”, kiedy złożą zeznanie podatkowe za 2022 r

Podatnicy mogą spodziewać się „szoku zwrotnego”, kiedy złożą zeznanie podatkowe za 2022 r


Podatnicy mogą spodziewać się „szoku zwrotnego”, kiedy złożą zeznanie podatkowe za 2022 r

02:25

Nazywa się to „szokiem powrotnym” i wielu podatników może spodziewać się, że zobaczy go, składając zeznanie podatkowe w 2022 r., i większość z nas może niewiele z tym zrobić.

Dzięki środkom łagodzącym pandemię uchwalonym przez Kongres w ostatnim roku administracji Trumpa, a zwłaszcza w pierwszym roku administracji Bidena, wielu Amerykanów otrzymało na początku tego roku bardzo duże zwroty podatków. Ale nie licz na powtórkę.

„Nazywamy to szokiem zwrotnym lub szokiem zwrotnym i tak naprawdę ma to związek z wieloma ulgami podatkowymi, które zostały wprowadzone w zeszłym roku w ramach walki z pandemią – dużo więcej kredytu, dużo więcej kredyt, pieniądze stymulacyjne – wiele z nich zniknęło na początku tego roku ”- mówi Mark Steber, dyrektor ds. Informacji podatkowej w firmie Jackson Hewitt.

Średni zwrot za 2021 r. wyniósł znacznie ponad 3000 USD, czyli ponad 15% powyżej średniego zwrotu przed pandemią w 2019 r. Ale Steber mówi, że można spodziewać się dużego spadku zwrotu podatku za 2022 r., ponieważ w szczególności trzy kredyty nie zostały odnowione.

„Kredyt podatkowy na dziecko wzrósł do 3600 USD na dziecko i podlega zwrotowi w całości. Obecnie wynosi 2000 USD” – mówi Steber.

Kredyt na opiekę na utrzymaniu, który wzrósł do 8 000 USD, spadł z powrotem do 2100 USD, podczas gdy ulga podatkowa dla podatników bez dzieci spadła z 1500 USD do 500 USD.

„Wszystko wróciło do poziomu sprzed pandemii” – zauważa Steber.

Demokraci w Kongresie próbowali przedłużyć ulgę podatkową na dzieci, ale zostali zablokowani przez Republikanów i amerykańskiego senatora Joe Manchina.

Kolejny kredyt stracony dla większości podatników, którzy składają deklarację bez szczegółów – darowizna podatkowa na cele charytatywne.

„W zeszłym roku, w ramach tego pakietu pandemicznego, wprowadzili specjalne ponadprzeciętne odliczenie na cele charytatywne, jeśli nie wymienisz około 300 USD na osobę. To już nie ma” – mówi Steber.

W tym roku tylko 9% podatników rozliczających się z podatków może odliczyć swoje datki na cele charytatywne. Czy mając miesiąc do końca roku podatkowego, podatnicy mogą zrobić coś, aby zmaksymalizować swój zwrot podatku?

„Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, ale nic naprawdę kataklizmowego, które mogłoby naprawdę zrekompensować część tego rachunku podatkowego i obniżki ulg podatkowych, które miały miejsce” – mówi Steber.

Dla 91% podatników, którzy korzystają ze standardowego odliczenia i nie wyszczególniają, Steber mówi, aby upewnić się, że skorzystasz z każdej dostępnej ulgi podatkowej, nawet jeśli w tym roku jest ona niższa niż w zeszłym roku.

„Kredyty edukacyjne lub ulgi na dochody, ulgi podatkowe na dzieci lub ulgi na opiekę nad osobami zależnymi – otrzymujesz je, nawet jeśli ich nie wyszczególniasz i możesz się o nie ubiegać, aby zmaksymalizować zwrot w ciągu roku podatkowego” – powiedział Steber.

Są też inne rzeczy, które wszyscy podatnicy mogą zrobić.

„Możesz zwiększyć swój podatek potrącany u źródła – na pewno masz wypłatę lub dwie w ciągu roku” – powiedział Steber. „Możesz przeznaczyć trochę dodatkowych pieniędzy na odroczenie 401 (k) lub firmy. To pochodzi z twoich dochodów”.

I nie zapomnij o projektach domów na koniec roku, które mogą kwalifikować się do ulgi podatkowej.

„Istnieje mnóstwo alternatywnych kredytów na energię, które wchodzą w grę, jeśli robisz ulepszenia w domu, które zostały rozszerzone w ramach pandemii” – zauważa Steber.

Najważniejsze, mówi Steber, jest to, że aby zmaksymalizować zwrot podatku, naprawdę potrzebujesz długoterminowej strategii, a nie strategii w ostatniej chwili.