Oto, o ile spadną ceny domów w USA w obecnej bańce rynkowej

Ceny domów w USA prawdopodobnie będą musiały spaść nawet o 20% podczas wieloletniej korekty, zanim sektor mieszkaniowy wróci na właściwe tory z historycznymi trendami, ostrzegła w tym tygodniu firma badawcza.

Ostatnie cykle korekcyjne, które miały miejsce na amerykańskim rynku mieszkaniowym, takie jak bańka z lat 90. i implozja sektora w połowie 2000 r., trwały kilka lat, powiedział Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research.

Na obecnym rynku ceny domów w USA zaczęły spadać dopiero w ciągu ostatnich kilku miesięcy – co sugeruje, że spadki będą kontynuowane w dającej się przewidzieć przyszłości.

„Ceny domów w USA muszą spaść o około 15-20 procent w nadchodzących latach, aby powrócić do długoterminowego trendu wzrostowego. Ten proces wyraźnie się rozpoczyna, ale przed nami długa droga” – powiedział Colas w notatce dla inwestorów w tym tygodniu przejęte przez Insidera.

Colas powiedział, że szczytowe ceny domów w czerwcu były o 29% powyżej ich historycznego trendu.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło w tym roku ponad dwukrotnie.
Obrazy Getty’ego

Ceny domów w USA wzrosły do ​​rekordowych poziomów w okresie luźnej polityki finansowej i niskich stóp procentowych w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Ale ceny zaczęły gwałtownie spadać w tym roku, gdy Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe, aby schłodzić inflację i spowolnić gospodarkę.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrosło w tym roku ponad dwukrotnie, na krótko przekraczając 7% ​​w październiku po raz pierwszy od 20 lat. W czwartek 30-letni kredyt hipoteczny o stałym oprocentowaniu wynosił średnio 6,49%, według Freddie Mac.

Dom na sprzedaż
Sprzedaż domów spadła w ostatnich miesiącach.
Obrazy Jeffa Greenberga/Universal

Rosnące stawki zmiażdżyły przystępność cenową domów dla potencjalnych nabywców i zmusiły sprzedających do obniżenia cen katalogowych w celu pobudzenia zainteresowania.

„Wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych oczywiście wykona część pracy związanej z obniżeniem cen, ale historia mówi, że jakakolwiek korekta na tym rynku zajmie trochę czasu” – dodał Colas.

The Post skontaktował się z DataTrek Research w celu uzyskania dalszych komentarzy.

Dom na sprzedaż
Prezes Fed, Jerome Powell, odniósł się ostatnio do obecnych warunków mieszkaniowych jako do bańki.
Obrazy Getty’ego

Przewidywania Colasa pokrywają się z przewidywaniami głównego ekonomisty Pantheon Macroeconomics, Iana Shepherdsona, który również przewidział ceny domów spadają nawet o 20% podczas bieżącej korekty.

W przemówieniu wygłoszonym w Brookings Institution na początku tego tygodnia, prezes Fed, Jerome Powell, opisał warunki panujące podczas boomu mieszkaniowego w erze pandemii jako „bańkę”, która pękła.

„Wychodząc z pandemii stawki były bardzo niskie, ludzie chcieli kupować domy, chcieli wyrwać się z miast i kupować domy na przedmieściach z powodu COVID” — powiedział Powell. „Więc naprawdę miałeś bańkę mieszkaniową, ceny nieruchomości osiągnęły bardzo niezrównoważony poziom, przegrzanie i tym podobne rzeczy”.

„Teraz rynek nieruchomości przejdzie przez drugą stronę i miejmy nadzieję, że wyjdzie w lepszym miejscu między podażą a popytem” – dodał Powell.