„Nieporządek:” senatorowie z Teksasu mogą zablokować przeprojektowanie sieci energetycznej ERCOT

AUSTIN – Ponadpartyjna grupa senatorów stanowych chce, aby regulator sieci elektrycznej w Teksasie powstrzymał przebudowę stanowego rynku energii elektrycznej zaledwie dwa tygodnie po pierwszym zapoznaniu się z propozycją.

Wszystkich dziewięciu członków Senacka Komisja Biznesu i Handlu wysłał list późnym czwartkiem do Komisja spraw gminnychinformując agencję regulacyjną sieci, że jej proponowane przeprojektowanie rynku energii elektrycznej ERCOT powinno zostać wstrzymane.

Przewodniczący komitetu, republikanin z Georgetown Sen. Karola Schwertnerazasygnalizował, że ustawodawcy mogą przejąć inicjatywę w przeglądzie w przyszłorocznej sesji legislacyjnej, która rozpocznie się 10 stycznia.

„Pracujmy razem nad tą sesją, aby zrobić to dobrze dla Teksańczyków” – powiedział w tweecie, który zawierał list.

Doug Lewin, konsultant ds. energii, powiedział, że list jest faktycznie „nieokreśloną przerwą” na temat głównej misji Komisji ds. Usług Publicznych po zimowej burzy w lutym 2021 r. i przerwach w dostawie prądu, w których zginęło ponad 200 Teksańczyków.

„List podpisany przez wszystkich dziewięciu członków Senackiej Komisji Biznesu i Handlu jest zasadniczo wotum nieufności wobec kierownictwa PUCT” – napisał Lewin w e-mailu. „Wprowadza cały proces przeprojektowania rynku ERCOT w jeszcze głębszy chaos, który już był chaosem”.

Komisja Usług Publicznych wydawała się nie przejmować listem senatora, powiedział rzecznik komisji Rich Parsons w oświadczeniu.

„Jak powiedzieliśmy od początku tego procesu, PUCT opracuje usługi niezawodności zgodnie z zaleceniami Senatu Bill 3” — powiedział Parsons, odnosząc się do ustawy o reformie sieci uchwalonej w 2021 r. „PUCT udostępnił wiele opcji do rozważenia i niecierpliwie czeka na nie publiczny komentarz na temat wszystkich opcji. Gdy Komisja przegłosuje żądaną usługę niezawodności, przedstawimy ją legislaturze na następnej sesji”.

Konsekwencją może być oszałamiająca porażka dla agencji i jej komisarzy, którzy zostali starannie wybrani przez gubernatora Grega Abbotta po każdy poprzedni komisarz został albo zwolniony lub zrezygnowany po zimowej burzy.

W zeszłym miesiącu Public Utilities Commission, kierowana przez przewodniczącego Petera Lake’a, zaproponowała nieprzetestowany projekt rynkowy zwany „mechanizmem kredytowania wyników”, który wymagałby od firm elektrycznych kupowania kredytów, które są następnie przyznawane zakładom spełniającym obietnice produkcji energii elektrycznej. energii, gdy zapotrzebowanie kraju jest największe.

Projekt rynku nigdy nie był wypróbowany w Stanach Zjednoczonych, a jego wyjątkowość była widoczna Znawcy branży Flummox. Brak szczegółów i skomplikowany charakter pomysłu skłoniły kilku senatorów do wyrażenia sceptycyzmu podczas niedawnego posiedzenia Komisji Biznesu i Handlu.

Wydaje się, że wątpliwa reakcja prawodawców na proponowane przeprojektowanie zmieniła się w czerwone światło po tym, jak senatorowie wysłuchali zeznań, że nieprzetestowany rynek sprawi, że inwestorzy chętnie zobowiążą się do budowy pożądanych elektrowni gazu ziemnego w Teksasie.

„W najlepszym interesie naszych wyborców nie leży wspieranie jakiejkolwiek propozycji, która dodatkowo opóźnia inwestycje w nową generację wysyłek, a Komisja powinna dokładnie rozważyć niezamierzone konsekwencje wszelkiego rodzaju propozycji, które stwarzają większą niepewność dla uczestników rynku” – czytamy w liście. . powiedział.

Wytwarzanie dyspozycyjne to kod dla elektrowni, które można włączyć jednym ruchem przełącznika. W Teksasie oznacza to ogólnie elektrownie opalane gazem ziemnym.

Wielu ustawodawców zaczęło postrzegać budowę elektrowni gazowych jako krytyczną potrzebę wzmocnienia sieci energetycznej Teksasu po tym, jak zamrożenie w lutym 2021 r. Doprowadziło sieć na skraj załamania. Jednak awarie i problemy z dostawami w elektrowniach opalanych gazem ziemnym odegrały dużą rolę w powszechnych awariach, które doprowadziły do ​​​​śmierci.

Zastrzeżenia senatorów do projektu rynku pojawiły się bardzo późno w procesie, który Komisja ds. Usług Publicznych zamierzała zakończyć przed powrotem prawodawców do Austin w przyszłym miesiącu. Komisja starała się uniknąć nacisków ze strony polityków, w tym gubernatora, by zaatakować OZE.

Lake, przewodniczący komisji, powiedział podczas jej odsłonięcia, że ​​zalecany przez niego projekt rynku zachęci do inwestowania w elektrownie opalane gazem ziemnym. Ale próbował również nawlec igłę, argumentując, że wszelkie próby naprawy sieci energetycznej mają być „neutralne pod względem zasobów”.

To może dobiegać końca, ponieważ Schwertner, a nawet Demokraci, tacy jak senator z Dallas, Nathan Johnson, podpisali się pod listem, mniej więcej wskazując, że stworzyliby bariery dla każdego projektu rynkowego, który nie faworyzuje bezpośrednio elektrowni gazowych.

List przyszedł dzień po tym, jak szef Senatu stanowego, porucznik gubernator Dan Patrick, ogłosił, że niezawodność sieci jednym z głównych priorytetów nadchodzącej sesji legislacyjnej. Patrick powiedział, że nie pozwoli prawodawcom opuścić Austin, dopóki nie uchwalą przepisów zachęcających do budowy elektrowni gazowych.

Patrick powiedział, że chce „wyrównać szanse” między gazem ziemnym a energią odnawialną, która jest tańsza w produkcji i odnotowuje duży wzrost w Teksasie, podczas gdy klimat dla inwestycji w nowe elektrownie na paliwa kopalne był w najlepszym razie chłodny.

Może to przybrać formę opłaty za niezawodność, którą Abbott promował w zeszłym roku, lub kar za odnawialne źródła energii, gdy nie produkują.

Lewin, konsultant ds. energii, powiedział, że koncentracja prawodawców na karaniu OZE jest błędna.

„Zbyt wielu decydentów chce karać odnawialne źródła energii i promować paliwa kopalne bardziej niż faktycznie rozwiązać problemy” – powiedział.

Ustawodawcy w Texas House będą mieli okazję rozważyć proponowane przeprojektowanie rynku w poniedziałek, kiedy zostanie ono zaprezentowane Komisja Spraw Państwowych.