Największe zmiany podatkowe, o których musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku za 2022 r

Toma Wernera | wizja cyfrowa | Obrazy Getty’ego

Zmniejszono niektóre ulgi podatkowe

Jednym z możliwych powodów niższego zwrotu podatku jest Zasiłek na dziecko oraz ulga podatkowa na dzieci i osoby pozostające na utrzymaniu są na 2022 r., wyjaśnił certyfikowany planista finansowy Cecil Staton, prezes i doradca majątkowy w Arch Financial Planning w Atenach w stanie Georgia.

Chociaż obie ulgi podatkowe otrzymały tymczasowy wzrost w ramach ratowania USA w 2021 r., zwiększone ulgi podatkowe nie zostały przedłużone w tym roku. „Ogólny obraz jest taki, że wiele osób zobaczy mniej pieniędzy w swoich kieszeniach” – powiedział Staton.

W 2021 r. Ulga podatkowa na dziecko oferowała do 3600 USD na dziecko w wieku poniżej 6 lat i do 3000 USD na dziecko w wieku od 6 do 17 lat, z czego połowa była dostępna w formie zaliczek. Ale w 2022 r. ulga podatkowa wraca do poprzedniej kwoty – do 2000 USD na dziecko poniżej 17 roku życia.

Ulga podatkowa na opiekę nad dziećmi i osobami zależnymi, która może pomóc w pokryciu kosztów opieki nad dziećmi poniżej 13 roku życia lub osobami dorosłymi pozostającymi na utrzymaniu, również zostanie obniżona na 2022 rok.

W 2021 r. kredyt wzrośnie do 8 000 USD dla jednej kwalifikującej się osoby lub 16 000 USD dla dwóch lub więcej osób pozostających na utrzymaniu. Jednak w 2022 r. limity te wynoszą 3000 i 6000 USD dla jednej lub więcej osób pozostających na utrzymaniu.

Możesz otrzymać formularz 1099-K dotyczący płatności na rzecz osób trzecich

Jeśli otrzymywałeś płatności za pośrednictwem aplikacji takich jak Venmo lub PayPal w 2022 r. możesz otrzymać formularz 1099-K na początku 2023 rktóra zgłasza przychody z sieci stron trzecich.

Formularz dotyczy transakcji biznesowych, takich jak praca w niepełnym wymiarze godzin, prace dodatkowe lub sprzedaż towarów, zgodnie z IRS.

Przed 2022 r. federalny próg wymagany do złożenia formularza 1099-K dotyczył podatników z ponad 200 transakcjami o łącznej wartości ponad 20 000 USD. Teraz jednak próg wynosi tylko 600 USD i nawet pojedyncza transakcja może wywołać wzorzec.

Austin Chau, CFP i doradca majątkowy w Menlo Asset Management w Menlo Park w Kalifornii, powiedział, że transakcje osobiste, takie jak zwrot współlokatorowi rachunków lub kolacji, nie podlegają opodatkowaniu.

Co więcej, jesteś winien tylko podatek dochodowy, powiedział. Na przykład, jeśli wydałeś 150 USD na bilety na koncert w 2022 roku i sprzedałeś je za 200 USD, zysk w wysokości 50 USD podlega opodatkowaniu, powiedział Chau.

Chociaż IRS mówi, że nie powinieneś otrzymywać formularza 1099-K do przelewów osobistych, eksperci twierdzą, że jest to możliwe, a błąd może wymagać skontaktowania się z wystawcą lub wprowadzenia poprawek w zeznaniu podatkowym.

Ubieganie się o odliczenie na cele charytatywne jest trudniejsze

Twój zwrot podatku może być również niższy, ponieważ jest trudniejszy ubiegać się o ulgę charytatywną w 2022 r

Marguerita Cheng, CFP i dyrektor generalny Blue Ocean Global Wealth w Gaithersburg w stanie Maryland, powiedziała, że ​​w 2022 r. nie otrzymasz ulgi podatkowej na cele charytatywne, jeśli nie wyszczególnisz odliczeń w swoim zeznaniu.

Kongres dał impuls organizacjom charytatywnym w 2021 r., Zezwalając indywidualnym darczyńcom na odliczenie do 300 USD za darowizny pieniężne lub 600 USD dla małżeństw rozliczających się wspólnie, niezależnie od tego, czy określiszpowiedział Cheng, który jest również częścią CNBC Rada Doradców Finansowych.

Jednak ulga podatkowa nie została przedłużona na rok 2022. Teraz skorzystasz tylko wtedy, gdy wyszczególnione odliczenia, w tym ulga podatkowa na darowizny na cele charytatywne, przekroczą standardowe odliczenie, które jest mniej powszechne. W 2019 r. prawie 90% podatników skorzystało ze standardowego odliczenia, zdaniem Urzędu Skarbowego.