Misja 3 będzie ewolucją zamiast rewolucji

Zdjęcie: Meta / MIESZANE

Artykuł może być wyświetlany tylko z aktywowanym JavaScriptem. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce i ponownie załaduj stronę.

Meta Quest 3 pojawi się w 2023 roku, to pewne. Nie należy się jednak spodziewać rewolucji technicznej. To dobra rzecz.

W październiku Mark Zuckerberg ogłosił, że „Następna generacja naszych konsumenckich słuchawek Quest” zostanie wprowadzona na rynek w 2023 roku. Dotyczy to Meta Quest 3.

Ponieważ Meta zwykle wprowadza nowy sprzęt VR podczas Meta Connect i wkrótce potem wystawia go na sprzedaż, możemy się spodziewać wystartować jesienią przyszłego roku. Według Marka Zuckerberga przedział cenowy wyniesie od 300 do 500 dolarów amerykańskich.

Nic więcej nie wiadomo o słuchawkach z oficjalnych źródeł. Wyciek VR Bradley Lynch opublikował rysunki CAD w październiku które mają przedstawiać prototyp gry Meta Quest 3. Rysunki dostarczają informacji o konstrukcji i cechach sprzętowych, a także możliwe skupienie się na rzeczywistości mieszanej.

Źródła Lyncha uważają również, że Meta Quest 3 będzie napędzany układem XR2 nowej generacji, który sam w sobie może zwiększyć wydajność GPU o 2,5 razy. Mimo że Lynch często miał rację w przeszłościnic z tego nie zostało jeszcze potwierdzone.

Zarządzaj oczekiwaniami

oczekuję a Zadanie Meta 2 jest ulepszony na wiele sposobów, ale brak znaczących skoków technicznych w sprzęcie.

Mam nadzieję na cieńsze i lżejsze korpusy, nowe obiektywy zapewniające ogólnie ostrzejszy obraz oraz ulepszenia w zakresie przejścia i rzeczywistości mieszanej. Nie oczekuję rozpoznawania oczu i twarzy ani lepszego mocowania na głowę. Ten ostatni będzie nadal dostępny jako osobny dodatek.

Podobnie jak obecne zestawy słuchawkowe, Meta Quest 3 będzie miał swoje ostre krawędzie, swoje kompromisy. W tej cenie inaczej się nie da.

Nieco lepszy sprzęt może pojawić się w tym samym czasie lub później w postaci Meta Quest Plusktórego cena mieści się pomiędzy tanią Meta Quest 3 a produktem premium Meta Quest Pro. Meta jak dotąd nie dała żadnych wskazówek w tym kierunku, to tylko moje domysły.

Samodzielne gry VR pozostają samodzielnymi grami VR

Utrzymuję również niskie oczekiwania, jeśli chodzi o wzrost wydajności. Chociaż Meta Quest 3 wykorzystuje najnowszy układ XR2, nie oznacza to, że zestaw słuchawkowy może w pełni wykorzystać jego wydajność. Ciepło odpadowe i zużycie baterii są nadal poważnymi czynnikami ograniczającymi nieodłącznie związanymi z konstrukcją słuchawek.

Nie powinniśmy spodziewać się ogromnych skoków graficznych, ale chętnie udowodnię, że się myliłem. Na razie A płynny i szybki interfejs użytkownika oraz wyższa rozdzielczość dla samodzielnych gier VR mi wystarczą. W przypadku dużych i złożonych graficznie tytułów nadal muszę podłączyć Meta Quest 3 do mojego komputera lub uruchomić własny PlayStation VR 2.

logo

Łatwe przejście z 2. misji do 3. zadania

Jeśli mam rację w moich szacunkach, Meta Quest 3 będzie ewolucyjny, a nie rewolucyjny. I celowo: Meta chce płynnego przejścia w zmianę pokoleń, jak argumentowałem gdzie indziej.

Meta Quest 2 sprzedał się w milionach. Target nie będzie denerwować obecnych klientów ogłaszając śmierć słuchawek już w następnym roku i agresywnie zachęcać do aktualizacji.

Bardziej prawdopodobne jest, że Meta Quest 2 będzie nadal aktywnie wspierany przez jakiś czas, z pewnością dłużej niż pierwsza Meta Quest. To z kolei może spowolnić potencjał Meta Quest 3. To była podobna historia z Meta Quest 2 i jej poprzedniczką. To, jak szybko Meta dokona zmiany, będzie zależeć od tego, jak dobrze sprzedaje się Meta Quest 3.

Bez eksperymentów proszę

Mam nadzieję, że zestaw słuchawkowy Meta Quest 3 będzie pod wieloma względami nieco ulepszonym następcą Meta Quest 2. Moim kryterium jest to, że jego wybory projektowe, kompromisy i akcenty są w dużej mierze poprawne z perspektywy czasu. Nic dodać nic ująć.

W tej kwestii zgadzam się z Johnem Carmackiem, który uważa, że ​​Meta Quest 2 ma już wszystkie składniki sukcesu głównego nurtu i wymaga jedynie stopniowego ulepszania.

Meta może dziko eksperymentować z serią Pro. Pierwszy Meta Quest Pro jest w moich oczach toporny, niedojrzały produkt z dziwnymi kompromisami, nieuchwytna grupa docelowa i nieracjonalnie wysoka cena. Meta nie może sobie pozwolić na podobny błąd z Meta Quest 3.

Ostatecznie oprogramowanie będzie kluczem do długoterminowego sukcesu zestawu słuchawkowego. Mam na myśli system operacyjny, interfejsy i ekskluzywne gry VR.

Jeśli Meta nadal będzie dobrze wykonywać swoją pracę, Meta Quest 3 odniesie sukces nawet bez poważnej aktualizacji sprzętu, wyznaczając nowy standard branżowy. Stopniowa, łagodna rewolucja, że ​​tak powiem.