Microsoft jest gotowy do walki o wartą 69 miliardów dolarów umowę z Activision

(Bloomberg) – Microsoft jest gotowy do walki o przejęcie firmy Activision Blizzard Inc. 69 miliardów dolarów, jeśli Federalna Komisja Handlu USA złoży pozew w celu zablokowania transakcji, według osoby zaznajomionej ze sprawą.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

Twórca Xboksa nie rozmawiał z FTC o środkach zaradczych ani ustępstwach mających na celu zatwierdzenie umowy, powiedziała osoba, która prosiła o zachowanie poufności, omawiając kwestie poufne. Personel FTC finalizuje dochodzenie i oczekuje się, że wkrótce wyda zalecenie, dodała osoba. Następnie komisarze FTC głosowaliby nad tym, czy kontynuować sprawę.

W przypadku, gdy FTC spróbuje zablokować sprawę, Microsoft przygotowuje się do zakwestionowania decyzji w sądzie, powiedziała osoba, która prosiła o zachowanie anonimowości na temat strategii wewnętrznej. Analityk antymonopolowy Bloomberg Intelligence, Jennifer Rie, powiedziała, że ​​nie byłaby zaskoczona, gdyby FTC złożyła pozew w celu zablokowania transakcji, ale zauważyła, że ​​walka sądowa byłaby trudna dla spekulantów i że Microsoft może wygrać – chociaż batalia prawna może się przeciągnąć. data zakończenia umowy. Microsoft powiedział, że spodziewa się zamknąć transakcję do 30 czerwca.

Inną opcją Microsoftu byłaby rezygnacja z umowy w obliczu wyzwania FTC. Tak właśnie zrobiła firma w 1995 r., kiedy rząd Stanów Zjednoczonych pozwał ją do sądu o zablokowanie przejęcia producenta oprogramowania księgowego Intuit Inc., a Microsoft powiedział, że nie chce toczyć długiej batalii prawnej.

Największą szansą Microsoftu na uzyskanie zgody na zakup Activision jest przekonanie administracji Bidena do zaakceptowania ugody, która obiecuje nie wstrzymywać rywali swoich popularnych tytułów.

Ale organy antymonopolowe Bidena nie lubią takich umów – zwłaszcza po tym, jak wybuch Ticketmaster w tym miesiącu zwrócił uwagę na nieudaną ugodę Departamentu Sprawiedliwości z 2010 r. z Live Nation Entertainment Inc.

FTC przyjmuje agresywne podejście do fuzji, zwłaszcza jeśli chodzi o technologię i rynki cyfrowe, ale nie wskazała, czy planuje wystąpić do sądu o zablokowanie transakcji.

W lipcu agencja pozwała o zablokowanie Meta Platforms Inc. kupić aplikację do ćwiczeń w wirtualnej rzeczywistości Within, argumentując, że transakcja może wyeliminować konkurencję na kilku rynkach, zwaną „wschodzącą konkurencją”.

Microsoft i FTC odmówiły komentarza. Politico poinformowało w zeszłym tygodniu, że FTC prawdopodobnie zakwestionuje umowę.

Stany Zjednoczone są jedną z co najmniej trzech jurysdykcji, w których organy regulacyjne kwestionują przebojową transakcję, która radykalnie zmieniłaby krajobraz gier wideo i umieściła Microsoft na trzecim miejscu na światowym rynku gier za Tencent Holdings Ltd. i Sony Group Corp. .

Europejskie i brytyjskie urzędy antymonopolowe zadały pytania, czy popularna seria gier Call of Duty pozostanie dostępna dla graczy na konsoli Sony PlayStation i czy fuzja pozwoli Microsoftowi przejąć dominującą rolę na rosnącym, ale wciąż niewielkim rynku usług gier w chmurze.

Microsoft zaoferował Sony umowę na udostępnianie gier Call of Duty na PlayStation przez dekadę, chociaż firmy musiałyby wypracować warunki finansowe tej umowy, powiedziała osoba.

Gigant oprogramowania powiadomił organy regulacyjne o tych dyskusjach, ale formalnie nie zaproponował środka zaradczego, ponieważ proces przeglądu nie doszedł do tego etapu, powiedziała osoba.

Zatrzymywanie najlepiej sprzedającej się serii gier z PlayStation nie ma finansowego ani strategicznego sensu, ponieważ na PlayStation sprzedaje się więcej gier niż na Xboksie, a takie posunięcie rozgniewałoby graczy w sposób, który mógłby obrócić się przeciwko Microsoftowi. W rzeczywistości przejęcie nie byłoby opłacalne dla Microsoftu, gdyby zakończyło Call of Duty na PlayStation, osoba ta powiedziała.

Ze względu na różne etapy różnych dochodzeń na całym świecie, Microsoft prawdopodobnie najpierw omówi ten krok z Komisją Europejską, która wyznaczyła termin 23 marca na zakończenie szczegółowego przeglądu umowy.

Microsoft ma nadzieję, że środki zaradcze oferowane przez UE będą wystarczające na całym świecie, powiedziała osoba. Możliwe jednak, że brytyjskie organy regulacyjne będą chciały dodatkowych kroków ze strony firmy.

Brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków jest obecnie w trakcie szczegółowego dochodzenia w sprawie umowy po tym, jak wstępne dochodzenie ujawniło obawy dotyczące konsol do gier, usług subskrypcji wielu gier i rynków gier w chmurze.

Organ nadzorczy powiedział w październikowym dokumencie przedstawiającym zakres dochodzenia, że ​​obawia się, że transakcja może pozwolić Microsoftowi zdobyć znaczącą siłę rynkową, która pozwoliłaby mu odciąć rywali, takich jak Sony. Chociaż Microsoft obiecał, że tego nie zrobi z powodu utraty reputacji Xbox lub Call of Duty, organ nadzorujący powiedział, że nie zidentyfikował „przekonujących dowodów”, aby uwierzyć w te stwierdzenia.

Brytyjska agencja zacieśniła kontrolę nad dominacją dużych firm technologicznych, odkąd otrzymała nowe uprawnienia po Brexicie.

Microsoft i CMA pojawią się na rozprawie głównej stron w połowie grudnia, która jest częścią procesu fuzji w Wielkiej Brytanii, co pozwoli im przedstawić i przetestować argumenty stron. Tymczasowa decyzja Agencji spodziewana jest do stycznia, a ostateczny termin ostatecznej decyzji to marzec.

–Z pomocą Emily Birnbaum i Stephanie Bodoni.

(Aktualizacje dodające poprzednie wyzwanie związane z przejęciem w czwartym akapicie).

Najczęściej czytany z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP