Lepszy od fanów? Nowy układ „AirJet” obiecuje gruntowny remont chłodzenia laptopa

Czy tak może wyglądać przyszłość chłodzenia laptopów?

W czwartek firma z San Jose zaprezentowała nowy system chłodzenia produktów elektronicznych, który nie tylko działa ciszej niż tradycyjne wentylatory, ale także obiecuje pomóc laptopom osiągnąć jeszcze lepszą wydajność.

Układ chłodzenia nazywa się chipem „AirJet” i od niego się wywodzi Systemy Frore(Otwiera się w nowym oknie), która rozpoczęła współpracę technologiczną z firmą Intel. Firma obiecuje, że układ chłodzenia może poprawić wydajność laptopa od 50% do nawet 100%, w zależności od konfiguracji.

Chipy AirJet Mini i AirJet Pro. (Systemy Fore)

Czip AirJet został zaprojektowany tak, aby odpowiadał możliwościom dzisiejszych laptopów zmniejszyć przepustnicę prędkość procesora, aby zapobiec przegrzaniu. W rezultacie notebook może pracować z większą szybkością tylko przez określony czas, zanim energia cieplna zmusi system do obniżenia wydajności.

„Ciepło stało się największym wąskim gardłem w informatyce. Najnowsze procesory obiecują wyższą wydajność, ale w rzeczywistych urządzeniach osiąga się tylko 50% lub mniej”, powiedział Frore Systems w dokument(Otwiera się w nowym oknie) wyjaśniając własną technologię. „Podczas gdy procesory wciąż się rozwijają i generują więcej ciepła, rozwiązania termiczne nie nadążają za tempem”.

W odpowiedzi Frore Systems opracował chip AirJet, tzwstan stały rozwiązanie termiczne”, które całkowicie odrzuca tradycyjne wentylatory. „Wewnątrz AirJet znajdują się maleńkie membrany, które wibrują z częstotliwością ultradźwiękową” – mówi firma. „Te membrany tworzą silny przepływ powietrza, który wchodzi do AirJet przez wloty u góry”.

Jak działa AirJet

(Systemy Fore)

Takie podejście może wytworzyć potężną siłę strumienia zdolną do usuwania ciepła i wyrzucania go przez oddzielne otwory wentylacyjne z tyłu laptopa. Drugi otwór wentylacyjny działa jak zasysanie, zasysając chłodne powietrze z otoczenia i wysyłając je do układu AirJet. W zależności od laptopa, system chłodzenia obiecuje wygenerować tylko około 24 do 29 decybeli dźwięku, czyli ciszej niż szept. Co więcej, chipy AirJet mają tylko około 2,8 mm grubości.

Technologia jest z pewnością kusząca i może utorować drogę jeszcze cieńszym, cichszym, ale mocniejszym laptopom. Ale najważniejsze pytanie brzmi, czy AirJet może działać zgodnie z obietnicą. Na razie Frore Systems powiedział tylko, że system chłodzenia zadebiutuje w rzeczywistych produktach w przyszłym roku. Firma planuje jednak zademonstrować technologię podczas zbliżających się targów CES w Las Vegas.

Wzrost wydajności AirJet.

(Systemy Fore)

Frore Systems powiedział również PCMag, że AirJet obecnie najlepiej nadaje się do komputerów przenośnych, w tym laptopów, smartfonów do gier i tabletów. W przyszłości firma planuje jednak ekspansję na inne rynki. Tak więc chip AirJet oparty na komputerach stacjonarnych może pewnego dnia być możliwy.

Polecane przez naszych redaktorów

„W tej chwili nie możemy dyskutować o cenie, ale główni producenci OEM (producenci oryginalnego sprzętu) widzą wartość w urządzeniu i uważają, że wartość jest bardzo konkurencyjna w stosunku do tradycyjnych systemów opartych na wentylatorach” – dodała firma.

AirJet trafi do producentów komputerów osobistych w dwóch formach. W czwartek Frore Systems rozpoczął sprzedaż AirJet Mini, który jest przeznaczony do cienkich, bezwentylatorowych modeli laptopów. W pierwszym kwartale firma planuje następnie wprowadzić na rynek chip AirJet Pro, który jest przeznaczony do większych laptopów, które mają większą moc obliczeniową lub nawet podręcznik(Otwiera się w nowym oknie) systemy gier.

W oświadczeniu wiceprezes Intela ds. innowacji mobilnych, Josh Newman, dodał: „Technologia Frore Systems AirJet oferuje świeże i nowe podejście, które pomaga osiągnąć te cele projektowe na nowe sposoby, a Intel jest podekscytowany współpracą inżynierską z Frore Systems w przyszłości. -udowodnić ich technologię.” laptopy Intel Evo”.

What’s New Now to get our top stories delivered to your inbox every morning.”,”first_published_at”:”2021-09-30T21:30:40.000000Z”,”published_at”:”2022-08-31T18:35:24.000000Z”,”last_published_at”:”2022-08-31T18:35:20.000000Z”,”created_at”:null,”updated_at”:”2022-08-31T18:35:24.000000Z”})” x-show=”showEmailSignUp()” class=”rounded bg-gray-lightest text-center md:px-32 md:py-8 p-4 mt-8 container-xs”>

Pobierz nasze najlepsze historie!

Zapisać się do Co nowego teraz aby nasze najważniejsze artykuły były dostarczane do Twojej skrzynki pocztowej każdego ranka.

Ten biuletyn może zawierać reklamy, oferty lub linki partnerskie. Zapisanie się do newslettera oznacza, że ​​zgadzasz się z naszym Warunki korzystania oraz Polityka prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z newslettera.