Kryptofinanse: Bitcoin stoi w obliczu poważnego odrzucenia

Witamy w biuletynie FT Cryptofinance z tego tygodnia. Wciąż chwiejąc się po upadku FTX, bitcoinerzy walczą ze znanymi wrogami.

Kryptowaluty przeżywają złoty wiek dla strajków.

To był trudny rok dla zwolenników kryptowalut, ponieważ ich manifest nowego wspaniałego świata był wielokrotnie podważany przez spadające ceny monet i niepowodzenia, takie jak stablecoin TerraUSD, fundusz hedgingowy Three Arrows Capital oraz pożyczkodawcy Voyager, BlockFi i Celsjusza.

Ale upadek dziecka z plakatu FTX naprawdę trafił do rdzenia. Każde odkrycie luzu który przeniknął wymianę pogłębiło to podejrzenie, że kryptowaluty są zasadniczo zepsute. Dominują sceptycy i ci, którzy są wręcz wrogo nastawieni. Od tygodni przyjaciele pytają mnie, czy FTX to ostatni gwóźdź do trumny kryptowalut.

Teraz pojawiają się pytania, czy powinna istnieć kryptowaluta regulowane jako finanse ponieważ dałoby mu to legitymację, sceptycy twierdzą, że na to nie zasługuje. Formalne zasady otworzyłyby drzwi dla kryptowalut dla tradycyjnych instytucji, potencjalnie infekując rynki finansowe w sposób, w jaki nie miały one wcześniej miejsca.

Naukowcy Stephen Cecchetti i Kim Schoenholtz mówią, że nadszedł czas, aby „niech krypto spłonie“. Podczas szczytu FT Crypto Summit w Londynie w tym tygodniu, znany sceptyk Stephen Diehl powiedział panelowi członków branży, że ich biznes opiera się na ekonomicznym i technologicznym absurdzie.

Na sąsiednim szczycie bankowym FT w tym tygodniu zapytałem bankierów, w tym JPMorgan i Société Générale, czy reputacja jest zagrożona, gdy poważne firmy flirtują z technologią blockchain. Nastała niezręczna 10-sekundowa cisza, zanim zaczęła mówić o celach długoterminowych.

A jeśli zapytasz Europejski Bank Centralny, nadszedł wreszcie czas, aby przestać czekać, aż branża, która już się nie rodzi (minęła już ponad dekada), znajdzie cel.

„Przekonanie, że innowacjom należy zapewnić przestrzeń za wszelką cenę, uparcie się utrzymuje” — powiedzieli Ulrich Bindseil i Jürgen Schaaf z EBC. post na blogu W środę. Bitcoin uparcie trzymający się 20 000 $ jest w ich oczach niczym więcej niż „sztucznie wywołanym ostatnim tchnieniem przed drogą do nieistotności”.

Reakcja branży była frustrująca. Jeśli moja skrzynka odbiorcza jest czymś godnym uwagi, maszyna krypto PR pracuje przez całą dobę, aby przekonać „normy”, że FTX nie reprezentuje branży.

Strategia polegała na jak największym dystansowaniu się od Sama Bankmana-Frieda. Inni twierdzą, że problem leży w scentralizowanych giełdach i argumentują, że ten kryzys powinien przyspieszyć przejście do zdecentralizowanego finansowania. Albo że bitcoin nie jest problemem.

Jeśli chodzi o blog EBC, cóż, tak, bank centralny rozpoczął inicjalizację bitcoinów, kończąc swój wpis na blogu serią największych hitów Crypto Critic™: wartość Bitcoina jest „oparta wyłącznie na spekulacjach”, jest „bezprecedensowym” zanieczyszczającym ”oraz „ryzyko reputacyjne dla banków”.

Ale zamiast walczyć z argumentami autora, większość z tych, którzy odpowiedzieli w mediach społecznościowych, próbowała zdyskwalifikować Bindseila i Schaafa na podstawie ich powiązań z bankiem centralnym, patrząc na ich własną cyfrową walutę (ale nie posuwają się daleko).

Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase z siedzibą w USA i moim zdaniem prawdopodobny następca Sama Bankmana-Frieda na stanowisku głównego rzecznika kryptowalut w Kongresie, po prostu odpowiedział śmiejącą się emotikonką.

To prawda, nikt nie oczekuje, że EBC będzie otwarcie bronił prób zbudowania prywatnej waluty, ale teraz bardziej niż kiedykolwiek branża musi przekonać wątpiących, a nie Photoshopowanie nosa klauna na twarzy Christine Lagarde i odpowiadając „baw się dobrze, pozostając biednym”.

Żarty mogły zadziałać, gdy liczby wzrosły, ale świat kryptowalut stoi w obliczu egzystencjalnego kryzysu. Granie dla tłumu w mediach społecznościowych nie załatwia sprawy.

Przemysł musi zaakceptować fakt, że wyprodukował Bankmana-Friedę. Fani zdecentralizowanych finansów muszą przyjrzeć się bliżej, dlaczego jest to źródło tak wielu włamań i jak będzie działać bez scentralizowanej giełdy ustalającej ceny lub oferującej użytkownikom wejście i wyjście ze świata kryptowalut.

Jeśli branża kryptograficzna nie będzie w stanie odpowiedzieć na te kluczowe pytania, może nigdy się nie podnieść. Zostawię cię z przemyśleniami Davida Trainera, dyrektora generalnego firmy badawczej New Constructs:

„Zbyt wiele z tych aktywów jest powiązanych – jak widzimy w przypadku FTX. . . bardzo kazirodcza sytuacja. Teraz, gdy jedna z kostek domina się przewróciła, spodziewamy się, że to tylko kwestia czasu, zanim upadną wszystkie”.

Czy David Trainer się myli? Jak zawsze, napisz do mnie na adres scott.chipolina@ft.com.

Niedzielne atrakcje:

  • Temasek, singapurski państwowy fundusz majątkowy, otworzył przegląd swojej niefortunnej inwestycji FTX. Singapurski suwerenny fundusz majątkowy GIC ma również jaja jako inwestor w oblężonym krypto brokerze Genesis. Obie wątpliwe decyzje po raz kolejny były kpiną z ambicji Singapuru, by stać się centrum zasobów cyfrowych. Zabawne, że to nigdy nie działa. Mercedes Ruehl i ja opisaliśmy tę historię tutaj.

  • Binance jest ponowne wejście Japonia zaledwie rok po tym, jak regulatorzy ostrzegali konsumentów w ostatnich latach o legalności działalności giełdowej w tym kraju.

  • Regulacja europejskich rynków kryptowalut, okrzyknięta punktem zwrotnym dla prawodawców próbujących przejąć kontrolę nad niestabilnym przemysłem, również znalazła się pod ostrzałem po upadku FTX. Podczas przesłuchania w tym tygodniu kilku europejskich prawodawców zakwestionowało zdolność Miki do uniknięcia katastrofy podobnej do FTX w bloku. Mój kolega Akila Quinio i ja przyglądamy się tutaj.

  • Wczoraj Senacka Komisja ds. Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa przeprowadziła przesłuchanie w sprawie FTX, a przewodniczący CFTC Rostin Behnam powiedział, że obecny system amerykański ma „luki, luki, luki”. Dodał, że giełda nie może jednocześnie pełnić funkcji dealera, pożyczkodawcy i powiernika. „To po prostu nie istnieje w naszym tradycyjnym systemie finansowym i myślę, że te same zasady i przepisy powinny mieć zastosowanie do kryptowalut”. (H/T do mojego kolegi Joshuy Olivera, który ujawnił to, więc nie musicie tego robić)

Ciekawostka tygodnia: FTX, firma, o której nigdy nie słyszałeś

W tym tygodniu FT Crypto and Digital Assets Summit było pełne fascynujących spostrzeżeń, wielu z nich udostępnione w tym wątku na Twitterze.

Jeden z widzów zaskoczył wszystkich, gdy powiedział, że FTX nie jest tak istotny dla przyszłości kryptowalut.

„Pracuję w przestrzeni blockchain od ośmiu lat i usłyszałem o FTX dopiero dwa tygodnie temu”.

GABINET.

Eksploracja danych: Kraken jest zamykany

Tego lata spędziłem trochę czasu pisząc o powszechnych redukcjach miejsc pracy w branży, szczególnie na giełdach, które rozwijały się zbyt szybko podczas zeszłorocznego rekordowego boomu na kryptowaluty.

Cięcie się nie skończyło. W tym tygodniu Kraken ogłoszony zmniejszyłoby zatrudnienie o 30 procent, czyli ponad 1000 osób. Dlaczego potrzebne było 3000 osób, to dobre pytanie.

Zgodnie z przewidywaniami Kraken jako problem podał „warunki rynkowe”. Jak widać, wolumen obrotu od maja jest w stagnacji.