Korzystanie z awaryjnego SOS przez satelitę ratuje skutery śnieżne na Alasce

W czymś, co wydaje się być pierwszym zgłoszonym użyciem Awaryjne SOS przez satelitęskuter śnieżny na Alasce został pomyślnie uratowany, gdy utknął w wyjątkowo odizolowanym obszarze.

Żołnierze stanowi Alaski otrzymali wczoraj rano ostrzeżenie z Apple Emergency Center…

Departament Bezpieczeństwa Publicznego stanu Alaska krótki raport.

W dniu 1 grudnia 2022 r., Około godziny 2:00, żołnierze stanowi Alaski zostali powiadomieni, że dorosły mężczyzna podróżujący skuterem śnieżnym z Noorvik do Kotzebue aktywował przez satelitę Apple iPhone Emergency SOS na swoim iPhonie po utknięciu na mieliźnie.

Współpracując z lokalnymi zespołami poszukiwawczo-ratowniczymi, Apple Emergency Center i koordynatorem ds. poszukiwania i ratownictwa gminy Northwest Arctic, NWAB SAR wysłał czterech ochotników do poszukiwań w rejonie Nimiuk Point bezpośrednio na współrzędne GPS podane przez Apple Emergency Center.

Ochotniczy zespół poszukiwawczy zlokalizował dorosłego mężczyznę i przetransportował go do Kotzebue. Policjanci nie odnieśli obrażeń.

W raporcie nie określono problemu, który spowodował unieruchomienie mężczyzny. Awaria mechaniczna i utknięcie skutera śnieżnego to dwie oczywiste możliwości.

MacPlotki donosi, że żołnierze stanowi byli pod wrażeniem tego, jak dobrze działał system.

Żołnierze, którzy pomagali w akcji ratowniczej, byli „pod wrażeniem dokładności i kompletności informacji zawartych we wstępnym ostrzeżeniu”, z funkcją Satellite Emergency SOS zaprojektowaną w celu zadania kilku pytań przed wysłaniem alertu w celu przyspieszenia misji ratunkowych.

Apple aktywowało system w USA i Kanadzie zaledwie kilka tygodni wcześniejpo pierwszym ogłoszeniu podczas prezentacji iPhone’a 14.

Awaryjne SOS przez system satelitarny jest automatycznie aktywowane, gdy próbujesz zadzwonić pod numer 911 z dowolnego miejsca iPhone’a 14 model, a usługa mobilna nie jest dostępna.

Apple oferuje tryb demonstracyjny, który pozwala zapoznać się z tą funkcją, dzięki czemu jesteś gotowy, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 1. Otwórz to Aplikacja Ustawienia na Twoim iPhonie 14.
 2. Przesuń w dół i wybierz Alarmowe SOS.
 3. Przesuń palcem w dół, w obszarze SOS alarmowy przez satelitę dotknij Wypróbuj wersję demonstracyjną.
 4. Postępuj zgodnie z instrukcją.

Ta funkcja jest możliwa dzięki nowemu układowi radiowemu w najnowszych iPhone’ach. Działa tak samo, jak samodzielne lokalizatory alarmowe, takie jak Garmin inReach Messenger. Garmin po raz pierwszy uruchomił usługę w 2011 roku i — powiedział w październiku w tym roku, że w ciągu 11 lat działania system udzielił pomocy doraźnej 10 000 osobom.

Firma dostarczyła dane na temat tych incydentów, określając pięć najważniejszych działań wymagających awaryjnej łączności satelitarnej:

 1. Wędrówki/z plecakiem
 2. Napędowy
 3. Jazda na motocyklu
 4. Wspinaczka/Alpinizm
 5. Rejs statkiem

Stwierdzono, że uraz był najczęstszym powodem korzystania z systemu.

 1. Uraz
 2. Kwestia medyczna
 3. Wypadek pojazdu
 4. Osierocony / Utknął
 5. Problem z pojazdem

Ciekawym aspektem raportu Garmina jest to, że usługa była często wykorzystywana do pomocy innym osobom, a nie właścicielowi urządzenia. Sugeruje to, że funkcja Emergency SOS firmy Apple przez satelitę prawdopodobnie uratuje życie większej liczbie osób niż tylko właścicielom iPhone’a 14.

Oprócz Stanów Zjednoczonych i Kanady usługa ma zostać uruchomiona we Francji, Niemczech, Irlandii i Wielkiej Brytanii jeszcze w tym miesiącu. Inne kraje prawdopodobnie pójdą w ich ślady w przyszłym roku.

zdjęcie: Tylera Moore’a/Nierozpryskiwany

FTC: Używamy automatycznych linków afiliacyjnych, aby zarabiać. Więcej.


Sprawdź 9to5Mac na YouTube, aby uzyskać więcej wiadomości Apple: