Hazardziści giełdowi mają przed sobą kolejny brutalny rok

(Bloomberg) – Podobnie jak zatwardziali gracze w karty, próbujący wygrać wszystko w jednym rozdaniu, byki na rynku akcji zwiększają apetyt na ryzyko pod koniec brutalnego roku.

Najczęściej czytane przez Bloomberga

Aktywni menedżerowie zapasów dodają do pozycji. Rynki opcji mają tendencję do zabezpieczania się, co jest oznaką, że profesjonalni handlowcy wracają do akcji. Poza kręgami instytucjonalnymi popyt na akcje memów jest nieskończony, a ulubione czaty, takie jak AMC Entertainment, publikują wielkie dni.

Koło zamachowe, jak zwykle, jest napędzane spekulacjami na temat zmiany polityki w Rezerwie Federalnej – nadzieje, które wzrosły w piątek, kiedy wzrost zatrudnienia i płac w USA wzrósł bardziej niż prognozowano. Podczas gdy zmiany w przywództwie rynkowym mogą zapowiadać lepszą przyszłość rajdu, który od października podniósł S&P 500 o 14%, nadal trudno jest odróżnić najnowsze akcje od tych, które rozpadły się na początku tego roku.

„Masz teraz trudny rynek, jeśli chodzi o ludzi, którzy mają nadzieję na oznaki wytchnienia, ale zdają sobie sprawę, że warunki są nadal stosunkowo trudne” – powiedziała Lisa Erickson, wiceprezes i szef grupy rynków publicznych w US Bank Wealth Management . „Jesteśmy bardziej sceptyczni, że ten rajd jest trwały, niezależnie od tego, który sektor lub styl, taki jak wartość lub wzrost, go napędza”.

Problem byków polega na tym, że ostatnie odrodzenie apetytu na ryzyko jest niemal idealną powtórką z początku sierpnia, kiedy aktywni menedżerowie i fundusze hedgingowe zwiększyły ekspozycję, a zapasy memów podwoiły się, a w niektórych przypadkach potroiły. Epizod ten zakończył się katastrofalnie dla byków, kiedy S&P 500 spadł o ponad 15% w ciągu ośmiu tygodni. Wielu ekspertów widzi możliwość takiego samego losu tym razem.

W ostatniej rundzie zwolennicy giełdy szybko uwierzyli w komentarze prezesa Fed, Jerome’a ​​Powella, o możliwym zmniejszeniu tempa zacieśniania polityki pieniężnej na posiedzeniu w przyszłym miesiącu, co spowodowało, że w środę S&P 500 wzrósł o 3%. Sesja ta przewyższyła straty w każdym z pozostałych czterech dni i utrzymywała akcje na zielonym poziomie przez drugi tydzień z rzędu.

Ponad 10 bilionów dolarów zostało dodanych do wartości akcji, ponieważ akcje odbiły się od swoich minimów na rynku niedźwiedzia w październiku. Po drodze pojawiły się znajome oznaki, że zarządzający pieniędzmi, którzy wcześniej ograniczali akcje do szpiku kości, rozgrzewają się do rynku.

Według ankiety przeprowadzonej przez National Association of Active Investment Managers (NAAIM), ekspozycja na akcje spadła we wrześniu do najniższego poziomu od czasu wybuchu pandemii w 2020 r. Od tego czasu wzrosła i obecnie oscyluje blisko czteromiesięcznego maksimum.

W opcjach popyt na hedging powrócił – uważany za byczy sygnał, biorąc pod uwagę, że nikt nie potrzebuje hedgingu, gdy ledwo posiada akcje. Po spadku do najniższego poziomu od dziewięciu lat w listopadzie, skos S&P 500 – który mierzy popyt na ubezpieczenia poprzez porównanie względnego kosztu trzymiesięcznych opcji kupna i sprzedaży – wzrósł w ciągu trzech z ostatnich czterech tygodni, pokazują dane zebrane przez Bloomberg .

„Może to odzwierciedlać zwiększoną aktywność hedgingową” – napisał w notatce w tym tygodniu Christopher Jacobson, strateg w Susquehanna Financial Group. „Może to być konstruktywny znak wskazujący, że coraz więcej inwestorów zwiększa pozycje iw rezultacie stopniowo zwiększa popyt”.

Złamany tłum sprzedawców detalicznych wydawał się budzić – ponownie – przynajmniej jeśli chodzi o zapasy memów. AMC Entertainment wzrósł w ciągu tygodnia o 9%, podczas gdy Bed Bath & Beyond Inc. przerwał 11-tygodniową passę porażek, skacząc o ponad 10%.

Podobnego entuzjazmu nie widać wśród ekspertów. Powołując się na wszystko, od zbliżającego się spadku zysków po dalsze zacieśnianie polityki Fed, stratedzy z firm od Morgan Stanley po JPMorgan Chase & Co. ostrzegł, że S&P 500 prawdopodobnie przetestuje swoje minima z 2022 roku w przyszłym roku. W najgorszym przypadku zespół Morgan Stanley spodziewa się, że indeks osiągnie poziom 3000, czyli 26% spadek od piątkowego zamknięcia.

Inwestorzy przez cały rok powtarzają ten sam podstawowy dramat. Odbicie zaczyna się albo w warunkach wyprzedaży, albo w oparciu o nadzieje Fed, co prowadzi do krótkiego skurczu i skłania inwestorów opartych na regułach momentum do kupowania akcji. Prowadzi to do kuszącego, technicznie napędzanego rajdu, który odzyskuje, ale ostatecznie ulega awarii. W sierpniu przemówienie przewodniczącego Powella w Jackson Hole złagodziło euforię. Dwa miesiące wcześniej był to druk gorącej inflacji.

Jednak jedna różnica wyróżnia się od letniego rajdu: przywództwo na rynku. Następnie akcje spółek technologicznych prowadziły do ​​ożywienia, gdy inwestorzy wykupili przegranych. Tym razem preferowane są wrażliwe ekonomicznie i tanie akcje, takie jak surowce i producenci przemysłowi.

„Jest mniej spekulacyjnych krawędzi. Technologia nie odgrywa tak dużej roli” — powiedział Art Hogan, główny strateg rynkowy w firmie B. Riley Wealth. „Ten rajd ma większą wytrzymałość, ponieważ jest szerszy”.

Wśród wszystkich nieudanych rajdów rynkowych inwestorzy instytucjonalni – emerytalni, fundusze wspólnego inwestowania i fundusze hedgingowe – wycofali się. Według szacunków strategów JPMorgan, w tym Nikolaosa Panigirtzoglou, ich popyt netto na kapitał spadł w tym roku o 2,1 biliona dolarów.

Może to położyć podwaliny pod przyszły postęp. Jeśli ich pozycja powróci do średniej długoterminowej w 2023 r., jak pokazuje model zespołu JPMorgan, oznaczałoby to wzrost zakupów akcji o 3,3 biliona dolarów.

Najważniejsze pytanie brzmi: czy ci profesjonaliści są skłonni zwiększyć swoje udziały w obliczu niejasnych perspektyw?

Bryce Doty, starszy wiceprezes Sit Investment Associates, mówi, że jego firma jest w trybie kupowania, ponieważ Powell powstrzymał się od rysowania podobieństw z erą inflacji lat 70. i powstrzymał się od stwierdzenia, że ​​stopy muszą być wystarczająco wysokie, aby zniszczyć miejsca pracy.

„To główny punkt zwrotny lub zmiana od krótkowzrocznej, dogmatycznej, potępiającej retoryki torped, pełną parą do przodu i retoryki zniszczenia” – powiedział Doty. „Wiem, że rynek będzie czasami wyglądał na nieco zdezorientowany, a sytuacja może być niestabilna, ale opuściłem obóz kupowania rok temu. Wróciłem.”

— Z pomocą Vildany Hajrić.

Najczęściej czytany z Bloomberg Businessweek

©2022 Bloomberg LP