Georgia wygrywa z Ohio State w College Football Playoff: 5 wczesnych przemyśleń

ATENY, Gruzja — Gruzja oraz stan Ohio to dwa potężne programy, które obserwowały się nawzajem z niewielkiej odległości przez ostatnie kilka lat, rywalizowały ze sobą w rekrutacji, obserwowały transfery Justina Fieldsa z jednego programu do drugiego, ale przez cały ten czas nie spotkały się na tym samym boisku piłkarskim.

To zmienia się w tym roku Półfinały play-off w futbolu amerykańskim, gdzie zmierzą się w Peach Bowl 31 grudnia. To gra, która przez jakiś czas wydawała się przeznaczona na mistrzostwo, ale zamiast tego będzie miała szansę się tam dostać. Mecz czeka wiele analiz, ale oto wstępne przemyślenia z punktu widzenia Gruzji.

Czy Georgia dostała surową ofertę?

Wiele osób, w tym osoby nie myślące konspiracyjnie, zawsze będzie zakładać, że członkowie komisji selekcyjnej play-off zadbali o to, aby nie stworzyć Michigan– Rewanż w Ohio State w półfinale. Rezultat jest taki, że najwyżej rozstawiona Georgia kończy grę uważaną za trudniejszą (od Michigan-TCU) przeciwko czwartemu rozstawionemu stanie Ohio.

Mimo to prezes zarządu Boo Corrigan przyszedł uzbrojony w dane, gdy zapytano go o to w niedzielę.

„Kiedy spojrzysz na TCU, 6-1 przeciwko zespołom powyżej 0,500, 2-1 przeciwko zespołom rankingowym” – powiedział. „Ohio State miało dobre zwycięstwa Penn State oraz Damagraliśmy z Michigan przez blisko trzy czwarte meczu, ale pod koniec dnia wróciliśmy do TCU i nic się nie wydarzyło w tym meczu z Stan Kansas (w mistrzostwach Wielkiej 12), którego nie wierzyliśmy, że przesunął się z miejsca numer 3.”

Przekonywający? Nie całkiem. Ale nie ma dużej luki między życiorysami TCU i Ohio State. Tylko nazwa marki i postrzegana baza talentów sprawiają, że Ohio State wygląda na znacznie lepszy zespół.


Stetson Bennett i Georgia Bulldogs wygrywają 2:0 na Mercedes-Benz Stadium w tym roku, a mecz 3 zbliża się w Peach Bowl. (Dale Zanine / USA Today)

Co więcej, Georgię i Michigan nie dzieli wiele kilometrów w swoich życiorysach. Obaj są niepokonani. Michigan ma najbardziej imponujące zwycięstwo (w stanie Ohio), podczas gdy Georgia ma więcej zwycięstw nad drużynami rankingowymi (pięć do dwóch).

Wydaje się więc, że sytuacja jest prawie podzielona: Michigan dostaje (być może) łatwiejszy pojedynek, ale Georgia może grać zasadniczo u siebie. A propos…

Czynnik miasta rodzinnego będzie rzeczywisty, ale nie decydujący

Będzie to trzeci mecz Gruzji w ciągu czterech miesięcy na stadionie Mercedes-Benz, ale jest prawie pewne, że Gruzja nie będzie miała tak dominującej publiczności, jak dwa razy. Oregon musiało dojść znacznie dalej i Fani LSU widzieli ich entuzjazm stłumiony przez wypadnięcie z polowania na play-offy.

Stan Ohio otrzyma natomiast gwarantowaną alokację – było to 12,5 tys Stan Michigan w zeszłym roku w Peach Bowl — a jego fani prawdopodobnie mocno uderzą na rynek wtórny, biorąc pod uwagę stawkę, o którą toczy się gra.

Georgia powinna mieć jednak większość publiczności, to tylko kwestia tego, jak dużo. I będzie znał stadion i będzie mu na nim dobrze.

„Grasz z obrońcami tytułu na ich podwórku. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wygrać ten mecz” – powiedział Ryan Day, trener stanu Ohio, dając jasno do zrozumienia, że ​​niczego nie żałuje. „Kiedy dojdziesz do tego punktu w sezonie, to jest to, co musisz zrobić. Będziesz w tej elektrycznej atmosferze. Gdybyś zapytał mnie na początku sezonu, czy zagrasz z Georgią w Peach Bowl w krajowych półfinałach, oczywiście odciąłbyś sobie prawą rękę, by mieć taką możliwość.

No, chyba nie dosłownie.

Kirby Smart ze swojej strony zwrócił uwagę, że Georgia podróżowała do Los Angeles i Miami podczas dwóch poprzednich półfinałowych podróży. Tak się złożyło, że Atlanta była w półfinale. Smart poszedł też trochę Norman Dale na rozmowę przez zoom.

„Praktyka ma taką samą długość jak każde inne boisko, na którym gramy” – powiedział Smart.

Saldo

Według reputacji jest to seksowny pojedynek między atakiem stanu Ohio a obroną Georgii. Prezes Peach Bowl, Gary Stokan, zwrócił uwagę w niedzielę, że stan Ohio zajmuje drugie miejsce w kraju i drugą w rankingu obronę punktową Gruzji.

Ale patrzenie na to w ten sposób byłoby trochę uproszczeniem. Po pierwsze, obrona Gruzji schodzi z gry, w której straciła ponad 500 jardów podań LSU. To była anomalia — Georgia weszła do gry na pierwszym miejscu w rankingu SEC w obronie podania — ale dała Smartowi punkt zaczepienia na kilka następnych tygodni.

„Nie możemy grać w obronie tak, jak graliśmy zeszłej nocy, inaczej nie zostaniemy żadnymi mistrzami” – powiedział Smart.

Ofensywa Gruzji oczywiście zdobyła 50 punktów w tym samym meczu, co było dopiero drugim wynikiem zdobytym w tym sezonie. The Buldogi drugi w SEC w jardach na mecz, tuż za nim Tennesseea przeciwko pięciu drużynom z rankingu zdobyli 49 punktów (Oregon), 48 (Karolina Południowa), 27 (Tennessee w grze, która padła w drugiej połowie), 45 (Stan Missisipi) i 50 (LSU).

Tymczasem Ohio State z pewnością wyglądało na bezbronne w obronie przeciwko Michigan. Ale Buckeyes nadal zajmują 18. miejsce w kraju pod względem liczby jardów w obronie na mecz i 13. miejsce w obronie strzeleckiej. Nie są idealni – dziewiąty w Wielkiej Dziesiątce w obronie podania – ale to też nie jest dokładnie obrona Południowej Kalifornii.

Sposób myślenia

Smart powiedział swojemu zespołowi w niedzielę, że zeszłoroczny zespół z Georgii „miał inne nastawienie niż być może nasz zespół w tej chwili”. Sprawa była oczywista: zeszłoroczny zespół był emocjonalnie napędzany porażką w mistrzostwach SEC, podczas gdy tegoroczny zespół musiał upewnić się, że rekord 13-0 nie doprowadzi do samozadowolenia.

Smart zwrócił również uwagę, że stan Ohio czuje coś innego. Krytycy mogą powiedzieć, że Buckeyes przeszli do playoffów, ale przegrali i zostali upokorzeni. Jest podobny do tego Alabama awansował do Playoffs 2017 i zobacz, jak to się potoczyło.

„Z Ohio State jest powiew świeżego powietrza możliwości” – powiedział Smart. „Emocje, które zapewnia, i energia, to jak rozpęd, który musimy zrozumieć, i musimy być w stanie dostroić się do tego i zrozumieć, że jest część tego, którą musisz poznać”.

To będzie trudne dla Gruzji

Oba programy spotkały się tylko raz, 29 lat temu, ale Smart widział Buckeyes w ostatniej dekadzie: w półfinale CFP 2014, kiedy był w Alabamie.

„Długi dzień. Długi dzień,” powiedział Smart. „To był Ezekiel Elliott, prawda?”

Tak, odpowiedział reporter z Ohio.

„Zniszczył całkiem utalentowaną obronę Alabamy” – powiedział Smart.

Day nie dołączył do programu Ohio State aż do sezonu 2017. Ale zachował to samo podstawowe, wybuchowe podejście do programu. Rekrutował również na wysokim poziomie: Ohio State ma trzecią najbardziej utalentowaną drużynę w kraju, według 247Sports Talent Composite, za Alabamą i Georgią.

W zeszłym roku po wejściu do play-offów panowało wrażenie, że Georgia zmierza do rewanżu z Alabamą, jeśli nie natknie się na Michigan. W tym roku w niektórych kręgach panuje przekonanie, że silniejszy przeciwnik jest pierwszy, co może być wynikiem zbytniego zagłębiania się w percepcję przedsezonową. Tak czy inaczej, wygląda na to, że Georgia będzie musiała przejść przez obie wielkie dziesiątki. Jeśli tegoroczna drużyna Gruzji powtórzy tytuł mistrza kraju, zasłuży na to.

(Najlepsze zdjęcie Kirby’ego Smarta: Steve Limentani / ISI Photos / Getty Images)