Floryda wycofuje 2 miliardy dolarów inwestycji z BlackRock poprzez inwestycje ESG po rozwiązaniu DeSantis

Dyrektor finansowy Florydy, Jimmy Patronis, ogłosił w czwartek, że rząd stanowy zrzeknie się 2 miliardów dolarów inwestycji zarządzanych przez firmę świadczącą usługi finansowe BlackRock ze względu na wzmocnienie przez organizację standardów środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG).

„Niezależnie od tego, czy BlackRock forsuje kapitalizm interesariuszy lub standardy ESG z powodów ideologicznych, czy też w celu opracowania oceny wiarygodności społecznej, rezultatem jest uniknięcie konfrontacji z bałaganem demokracji” – napisał Patronis w oświadczenie.

„Myślę, że to niedemokratyczne, aby główni zarządzający aktywami wykorzystywali swoją władzę do wpływania na wyniki społeczne”.

W sierpniu gubernator Florydy Ron DeSantis przeforsował rezolucję wzywającą stan do zaprzestania inwestowania w ESG z powodu ich „ideologicznego programu”.

— poinformował dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink list otwarty stycznia, podkreślając rosnące poparcie firmy dla „kapitalizmu interesariuszy”, w ramach którego zarządzający aktywami może wybierać klientów w społecznie świadomy sposób.

„Kapitalizm interesariuszy to nie polityka. To nie jest program społeczny ani ideologiczny. On się nie „przebudził” — twierdzi Fink w swoim liście.

Biznesmen-miliarder szczególnie promuje zrównoważony rozwój środowiskowy wśród swoich klientów, ogłaszając w swoim liście, że BlackRock będzie wymagał od firm wyznaczenia „krótko-, średnio- i długoterminowych celów w zakresie redukcji gazów cieplarnianych”.

Według Patronis Skarb Państwa Florydy całkowicie zrezygnuje z zarządzania BlackRock na początku 2023 roku.

Bank powierniczy Florydy zamraża obecnie 1,43 miliarda dolarów w długoterminowych papierach wartościowych zarządzanych przez BlackRock i zmienia zarządzanie 600 milionami dolarów w krótkoterminowych inwestycjach jednodniowych powiązanych z państwowym funduszem wzajemnym skarbu państwa.

Skarbowy Fundusz Inwestycyjny nadzoruje inwestycje ogólnych dochodów Florydy i funduszu funduszy, a także funduszy organizacji państwowych, w tym uniwersytetów i fundacji rządowych.

„Ponieważ główne instytucje bankowe i ekonomiści przewidują recesję w nadchodzącym roku, a Fed podnosi stopy procentowe w celu zwalczania kryzysu inflacyjnego, potrzebuję partnerów w branży usług finansowych, którzy są tak samo zaangażowani w osiąganie zysków jak my” — Patronis powiedział w czwartek, dodając, że nie wierzy w zdolność BlackRock do dostarczenia.

Skrytykował stosowanie przez Finka standardów ESG „aby pomóc policji, która powinna i nie powinna uzyskać dostępu do kapitału”.

„Wykorzystywanie naszych pieniędzy… do finansowania projektu inżynierii społecznej BlackRock nie jest czymś, na co Floryda kiedykolwiek się zapisała” – dodał dyrektor finansowy.