Firmy Fintech zaangażowane w „niewybaczalne wykroczenia”, nie powstrzymały oszustw związanych z COVID, twierdzi górna część Demokratów

Nowy rządowy raport maluje ponury obraz tego, jak łatwo było to zrobić za pieniądze podatników nieuczciwie uzyskane dzięki pożyczkom Paycheck Protection wydane w czasie pandemii koronawirusa.

Raport, który opublikował w czwartek Podkomisja ds. wyboru domów na czas kryzysu związanego z koronawirusem, pokazuje, że więcej firm z branży technologii finansowych lub fintechów nie było w stanie lub nie chciało sprawdzić i zbilansować udzielanych pożyczek. Rezultatem było zatwierdzenie dużej liczby fałszywych wniosków i nieprzeliczone dziesiątki miliardów dolarów przeznaczone na walkę z kradzionymi małymi firmami.

„Wydaje się, że wielu z tych firm nie udało się powstrzymać oczywistych i możliwych do uniknięcia oszustw, co spowodowało niepotrzebną utratę dolarów podatników” – czytamy w raporcie.

Co gorsza, 120-stronicowy raport sugeruje, że fintechy zarobiły miliardy dolarów na łapówkach podatników, jednocześnie nakazując rządowi, aby dołożył należytej staranności wobec osób ubiegających się o pożyczkę.

OSZUSTÓW, KTÓRZY UCIEKLI DO CZARNOGÓRY I CZEKAJĄ NA WERDYKT W SPRAWIE OSZUSTÓW PRZEZ COVID-19, ZOSTALI ZWRÓCILI NAS: RAPORT

Prezydent Biden zakłada nasadkę na długopis, podpisując „Ustawę o przedłużeniu ochrony wypłaty z 2021 r.”. w Gabinecie Owalnym Białego Domu w Waszyngtonie 30 marca 2021 r. (REUTERS/Jonathan Ernst/Zdjęcie z pliku/Reuters)

Przewodniczący podkomisji, przedstawiciel James Clyburn, DSC, powiedział, że wiele fintechów dopuściło się „niewybaczalnego niewłaściwego postępowania” i uważa, że ​​Departament Sprawiedliwości może uzasadnić dalsze działania dochodzeniowe.

„Jak wyszczególniono w dzisiejszym raporcie, wiele fintechów obiecuje pomóc spłacić miliardy z programu ochrony wypłat [PPP] dolarów dla borykających się z problemami małych firm, odmówiły podjęcia odpowiednich kroków w celu wykrywania oszustw i zapobiegania im, pomimo ich wyraźnej odpowiedzialności za ochronę funduszy podatników. Nawet jeśli te firmy nie administrowały programem, nadal czerpały ogromne zyski z opłat za zarządzanie programem, z których większość została wniesiona przez właścicieli i kierownictwo firm” – powiedział Clyburn w oświadczeniu.

„Oprócz nieoczekiwanych korzyści uzyskanych dzięki umożliwieniu innym angażowania się w oszustwa PPP, niektóre z tych osób mogły zwiększyć swoje nieuczciwie zdobyte zyski, angażując się w oszustwa PPP” — dodał.

W raporcie wyróżniono dwie „niezweryfikowane i nieuregulowane” firmy fintech, Womply i Blueacorn, które łącznie były odpowiedzialne za prawie jedną trzecią pożyczek PPP sfinansowanych w 2021 r.

SBA ODROCZYŁA POŻYCZKĘ PPP w wysokości 684 mln USD dla „POTENCJALNIE NIEWYKWALIFIKOWANYCH” OBIEKTÓW NON-PROFIT

kongresmana Jima Clyburna

Whip Jim Clyburn z Izby Reprezentantów wysłuchuje zeznań DeAndrei Gist Benjamin z Karoliny Południowej, kandydatki na sędziego okręgowego czwartego okręgu USA, podczas przesłuchania przed Senacką Komisją Sądownictwa we wtorek, 15 listopada 2022 r. (Tom Williams/CQ-Roll Call, Inc za pośrednictwem Getty Images/Getty Images)

Blueacorn, firma założona podczas pandemii, aby pomóc małym firmom uzyskać dostęp do pożyczek PPP, otrzymała ponad 1 miliard dolarów opłat manipulacyjnych finansowanych przez podatników, ale wydała mniej niż 1% swoich zarobków na zapobieganie oszustwom, stwierdzili śledczy. Firma wywierała również presję na pracowników, aby spędzali mniej niż 30 sekund na przeglądaniu wniosków pożyczkowych, instruując pracowników: „im szybciej, tym lepiej”.

Firma „polegała prawie wyłącznie na zewnętrznych firmach i wykonawcach” również w zakresie przetwarzania wniosków o pożyczkę w ramach PPP i nie zapewniała odpowiedniego szkolenia w celu weryfikacji autentyczności wniosków o pożyczkę – czytamy w raporcie. Wewnętrzna komunikacja ujawniła również, że kierownictwo Blueacorn odrzuciło potencjalnych kredytobiorców, którzy kwalifikowali się do finansowania w ramach PPP w poszukiwaniu „potwornych pożyczek [that] zapłacą wszyscy”.

Ponadto komisja stwierdziła, że ​​założyciele Blueacorn, Nathan Reis i Stephanie Hockridge, sami otrzymali prawie 300 000 USD w pożyczkach PPP, jednocześnie zarabiając ponad 120 milionów USD na opłatach manipulacyjnych finansowanych przez podatników w „oznakach potencjalnego oszustwa”.

W międzyczasie dyrektor generalny Womply — który został skazany za wykorzystywanie informacji poufnych w 2014 r. — był osobiście odpowiedzialny za działania firmy w zakresie zwalczania oszustw i rzekomo zataił informacje przed federalnymi śledczymi ds. oszustw związanych z PPP, czytamy w raporcie.

OSZUSTWA COVID-19 PROWADZĄ DO MILIARDÓW W PROGRAMIE OCHRONY WYNAGRODZEŃ FINANSOWANYCH PRZEZ PODATNIKÓW

Sklep Free People w Baton Rouge w Luizjanie

Sklep Free People w dzielnicy handlowej Perkins Rowe w Baton Rouge, Luizjana, USA, sobota, 13 sierpnia 2022 r. Baton Rouge w Luizjanie jest przykładem tego, gdzie w 2021 r. pożyczki z programu ochrony wynagrodzeń (PPP) przeskoczyły do ​​obszarów o niższych dochodach . (Bryan Tarnowski/Bloomberg za pośrednictwem Getty Images)

Firmy takie jak Capital Plus, Harvest i inni pożyczkodawcy PPP z partnerami fintech przyznali, że nie mają formalnego programu monitorowania działań Womply i Blueacorn.

Inne firmy, w tym Kabbage i Bluevine, „przeoczyły wyraźne oznaki oszustwa w wielu aplikacjach PPP” i zrzuciły winę za niepowstrzymanie oszustwa na administrację Trumpa i Small Business Administration.

„Ostatecznie to s—ty zasady SBA stworzyły oszustwo, a nie oszustwo [Kabbage]– napisał szef polityki firmy w e-mailu otrzymanym przez komisję we wrześniu 2020 roku.

RAND PAUL PROSI SBA O WYJAŚNIENIE, DLACZEGO PIENIĄDZE PPP ZOSTAŁY POMYLONE Z PLANOWANYM RODZICIELSTWEM

Kevin Chambers, dyrektor ds. ścigania oszustw związanych z COVID-19 w Departamencie Sprawiedliwości;  Hannibala

Kevin Chambers, dyrektor ds. ścigania oszustw związanych z COVID-19 w Departamencie Sprawiedliwości; Hannibal „Mike” Ware, Generalny Inspektor, Small Business Administration; Michael Horowitz, przewodniczący Komisji ds. Odpowiedzialności za Reagowanie na Pandemię; i Roy D. Dotson Jr., Act (Joe Raedle/Getty Images/Getty Images)

Clyburn zwrócił się do SBA i Biura Inspektora Generalnego SBA o przeprowadzenie własnych dochodzeń w sprawie marnotrawstwa, oszustw i nadużyć oraz skierował potencjalnie przestępcze zachowanie wykryte przez zarząd do Departamentu Sprawiedliwości.

Dochodzenie Podkomisji Specjalnej przeanalizowało ponad 83 000 stron dokumentów wewnętrznych z Kabbage, BlueVine, Cross River Bank i Celtic Bank, Blueacorn i Womply, a także informacje i dokumenty od partnerów pożyczkowych fintech PPP Harvest, Capital Plus, Prestamos, American Express, KServicing , Fountainhead, Benworth, Wells Fargo, Bank of America i CDC Small Business Finance.

Grupy nadzorujące i badacze oszustw związanych z COVID twierdzą, że potrzebne są reformy, aby zapewnić, że przyszłe nadzwyczajne programy rządowe nie będą tak łatwo nadużywane.

Bluevine powiedział FOX Business, że „docenia dochodzenie podkomisji w sprawie programu pomocy w przypadku pandemii”.

„Jesteśmy dumni, że uczestniczyliśmy w programie PPP w tym naprawdę niezwykłym czasie” — kontynuuje firma. „Jak zauważyła podkomisja, nie wszystkie firmy fintech są takie same, a Bluevine„ lepiej przystosował się do bieżących zagrożeń ”niż niektóre inne firmy fintech zbadane w dochodzeniu. Bluevine odegrał wyjątkową rolę we współpracy z dwoma licencjonowanymi bankami pożyczkodawcami SBA świadczenie usług stronom trzecim podczas PPP Jako usługodawcy firma Bluevine ułatwiła dostęp do pożyczek PPP i zapewniła krytyczną pomoc ponad 300 000 małych firm oraz pomogła zachować ponad 700 000 miejsc pracy, a wszystko to zgodnie z ewoluującymi wytycznymi SBA i wytycznymi programu. w 2013 r. firma Bluevine nadal była zaangażowana w ustanawianie i utrzymywanie silnych procesów kontroli wewnętrznej i ładu korporacyjnego. Z przyjemnością podzieliliśmy się z Podkomisją informacjami na temat procesów i kontroli wykorzystywanych do udzielania bardzo potrzebnych pożyczek dla małych firm w tym niespotykanym czasie. są bardzo dumni z niezliczone godziny, które nasi pracownicy zainwestowali w realizację tego programu i że s pomógł tysiącom małych firm i społeczności, które zostały mocno dotknięte pandemią”.

KLIKNIJ TUTAJ, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O FOX BUSINESS

Przeczytaj raport: