Facebook Parent Meta wraca do kręgów politycznych, aby rozwijać Metaverse

Po tym, jak Meta Platforms (META) rozgniewała amerykańskie organy regulacyjne nieudaną inicjatywą stablecoinów Facebooka w 2019 roku, firma powraca, starając się wpłynąć na politykę cyfrową – tym razem dla metaverse – ale obiera mniej agresywny kurs.

„Ważne jest, aby decydenci ustalili sprawiedliwe zasady dla technologii Web3, które chronią ludzi i promują innowacje” — stwierdziła firma w opublikowanym w piątek dokumencie dyskusyjnym. Meta podkreślił zbiorowy wysiłek włożony w to, cyt rozwijające się Metaverse Forum standardów, które pomógł uruchomić w tym roku z innymi firmami technologicznymi.

Meta ma nadzieję na ostateczne „połączenie” między różnymi globalnymi jurysdykcjami, które zmierzą się z zasadami gospodarki Metaverse, powiedział Edward Bowles, szef polityki fintech firmy, aby ktoś w wirtualnej rzeczywistości Meta oferującej Horizon Worlds mógł ubiegać się o swoje aktywa i „ przenieść się bez problemów do innego świata iz powrotem”.

„Jesteśmy daleko od rzeczywistości, więc to bardzo wczesne dni” – powiedział Bowles dziennikarzom w tym tygodniu w Waszyngtonie, nazywając gazetę „dopiero początkiem serii rozmów”.

Dokument określa trzy priorytety dla Metaverse – ewolucję Internetu, która przewiduje interakcję użytkownika w światach wirtualnej rzeczywistości. Jak czytamy w gazecie, wszelkie metawersalne zasady powinny być neutralne pod względem technologicznym, uwzględniać potencjalne korzyści ekonomiczne Web3 i nalegać, aby rządy i przemysł wspólnie ją budowały. Ta współpraca obejmowałaby potencjalną rolę cyfrowych walut banku centralnego w gospodarce Metaverse.

Trzy lata temu Facebook Meta starał się uruchomić globalny stablecoin, najpierw znany jako vaga, a następnie diem. Regulatorzy zjeżyli się na śmiałe początkowe podejście firmy i jej partnerów, a inicjatywa stała się zagrożeniem dla potencjalnej dominacji Big Tech w systemie finansowym.

Nawet Późniejsze, bardziej ostrożne podejście Diem spotkał się z oporem, a przedstawiciele rządu stwierdzili, że taki wysiłek może eksplodować, dopóki nie zagrozi stabilności szerszego systemu finansowego. Amerykańscy regulatorzy ostatecznie zrezygnowali z projektu w zeszłym roku od tego czasu wyjaśnili że nie chcą, aby wielkie korporacje tworzyły własne monety typu stablecoin.

„Libra była specjalną propozycją w pewnym momencie” – powiedział Bowles. „Przeszliśmy od tego. To zupełnie inny świat, w którym teraz jesteśmy”.

Całkowite zaangażowanie Meta w Horizon Worlds było kosztowne. Dział Facebook Reality Labs zgłosił spadek dochodów i rosnące straty w miliardach dolarów co kwartał.

„Nie przeszkadza mi zbytnio sceptycyzm” powiedział Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta na imprezie w tym tygodniu w Nowym Jorku.