Elon Musk spodziewa się, że chip mózgowy Neuralink rozpocznie testy na ludziach za 6 miesięcy

Elon Musk przemawia na konwencji gier E3 w Los Angeles, 13 czerwca 2019 r. W środę powiedział, że bezprzewodowy chip mózgowy opracowany przez jego firmę Neuralink ma rozpocząć badania kliniczne na ludziach za sześć miesięcy. (Mike Blake, Reuters)

Szacowany czas czytania: 3-4 minuty

SAN FRANCISCO – Elon Musk powiedział w środę, że spodziewa się, że bezprzewodowy chip mózgowy opracowany przez jego firmę Neuralink rozpocznie badania kliniczne na ludziach za sześć miesięcy, po tym, jak firma nie dotrzymała wcześniejszych terminów, które wyznaczył.

Firma opracowuje interfejsy chipów mózgowych, które według niej mogą pomóc niepełnosprawnym pacjentom w poruszaniu się i ponownej komunikacji, a Musk dodał w środę, że ma również na celu przywrócenie wzroku.

Firma Neuralink z siedzibą w San Francisco Bay Area i Austin w Teksasie prowadziła w ostatnich latach testy na zwierzętach, uzyskując zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach.

„Chcemy być bardzo ostrożni i upewnić się, że działa dobrze, zanim umieścimy urządzenie w człowieku” – powiedział Musk podczas długo oczekiwanej publicznej aktualizacji urządzenia.

Przemawiając do tłumu wybranych zaproszonych gości podczas prawie trzygodzinnej prezentacji w siedzibie Neuralink, Musk podkreślił szybkość, z jaką firma rozwija swoje urządzenie.

„Postęp, zwłaszcza w odniesieniu do ludzi, na początku będzie wydawał się strasznie powolny, ale robimy wszystko, aby równolegle doprowadzić go do skali” – dodał. „Więc teoretycznie postęp powinien być wykładniczy”.

FDA stwierdziła, że ​​nie może komentować statusu ani istnienia jakichkolwiek potencjalnych zastosowań produktu.

Pierwsze dwa zastosowania urządzenia Neuralink dla ludzi będą przywracać wzrok i umożliwiać ruch mięśni u osób, które nie mogą tego robić, powiedział Musk. „Nawet jeśli ktoś nigdy nie miał wzroku, tak jakby urodził się niewidomy, wierzymy, że wciąż możemy przywrócić wzrok” – powiedział.

Wydarzenie pierwotnie zaplanowano na 31 października, ale Musk przełożył je zaledwie kilka dni wcześniej bez podania przyczyny.

Ostatnia publiczna prezentacja Neuralink, ponad rok temu, dotyczyła małpy z chipem mózgowym, która grała w grę komputerową, myśląc samodzielnie.


Nawet jeśli ktoś nigdy nie miał wzroku, jak gdyby był niewidomy od urodzenia, wierzymy, że wciąż możemy wzrok przywrócić.

– Elona Muska


Musk, który prowadzi również producenta pojazdów elektrycznych Tesla, firmę rakietową SpaceX i platformę mediów społecznościowych Twitter, jest znany z wzniosłych celów, takich jak kolonizacja Marsa i ratowanie ludzkości. Równie wielkie ambicje ma Neuralink, który uruchomił w 2016 roku.

Chce opracować chip, który pozwoliłby mózgowi kontrolować złożone urządzenia elektroniczne i ostatecznie umożliwić sparaliżowanym osobom odzyskanie funkcji motorycznych i leczenie chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, demencja i choroba Alzheimera. Mówi też o połączeniu mózgu ze sztuczną inteligencją.

Neuralink ma jednak opóźnienie. Musk powiedział w prezentacji z 2019 r., że zamierza uzyskać zgodę organów regulacyjnych do końca 2020 r. Następnie na konferencji pod koniec 2021 r. powiedział, że ma nadzieję rozpocząć testy na ludziach w tym roku.

Neuralink wielokrotnie przekraczał wewnętrzne terminy uzyskania zgody FDA na rozpoczęcie prób na ludziach, powiedzieli obecni i byli pracownicy.

Musk zwrócił się do rywala Synchron o potencjalną inwestycję na początku tego roku po tym, jak wyraził frustrację pracownikami Neuralink z powodu ich powolnego postępu, poinformował Reuters w sierpniu.

W lipcu Synchron osiągnął ważny kamień milowy, wszczepiając po raz pierwszy swoje urządzenie pacjentowi w Stanach Zjednoczonych. W 2021 roku uzyskał zgodę organów regulacyjnych Stanów Zjednoczonych na badania na ludziach i zakończył badania na czterech osobach w Australii.

Współpracownik: Ross Jane

Fotografie

Powiązane historie

Najnowsze historie biznesowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować