El-Erian widzi rynki zafiksowane na spowolnieniu kursu Fed w wyimaginowanym czacie

  • Mohamed El-Erian uważa, że ​​Fed i rynki finansowe nie słuchają tego, co sygnalizują inni.
  • Tak więc czołowy ekonomista napisał scenariusz rozmowy między nimi, aby podkreślić pominięte wiadomości i zagrożenia.
  • Uważa on, że rynki koncentrują się na wiadomościach, które chcą usłyszeć, a nie na ostrzeżeniach Fed.

Rynki finansowe i Rezerwa Federalna po prostu nie słuchają tego, co do siebie mówią, uważa Mohamed El-Erian – więc wyobraził sobie, jak rozmawiają jak stare małżeństwo, aby pokazać, czego brakuje.

Główny doradca ekonomiczny w Allianz wyszedł z hipotetyczną rozmową prezesa Fed Jerome’a ​​Powella z rynkiem w opinii Bloomberga Czwartek. Uważa on, że inwestorzy skupiają się na dobrych wiadomościach, a nie na ostrzeżeniach Fed – a to nie jest dobre dla kondycji gospodarki USA i globalnej.

W rozmowie Powell pyta: „Czy słuchałeś WSZYSTKIEGO, co powiedziałem w środę w Brookings Institution?”

Rynki odpowiadają: „Słyszeliśmy o jednym więcej niż o czymkolwiek innym. Z pewnością zwolnicie tempo podwyżek stóp procentowych rozpoczynających się w tym miesiącu!”

Byłeś absolutnie jednoznaczny w stwierdzeniu, że „czas na złagodzenie tempa podwyżek może nadejść już na grudniowym posiedzeniu”. To dynamit!”

Powell zasygnalizował w Brookings, że Fed może spowolnić tempo podwyżek stóp procentowych już w tym miesiącu. Jego uwagi wywołały m.in silny wzrost amerykańskich akcji W środę, gdy Nasdaq Composite zyskał 4%.

Ale komunikaty Fed po prostu nie docierają do rynku, jeśli są dobre wieści – a według Mohameda El-Eriana nie jest to dobre dla zdrowia gospodarki USA i globalnej.

Wskazał, że rynki ignorują ostrzeżenia Powella, że ​​Fed ma więcej podstaw do walki z inflacją i ostrzega przed zbyt wczesnym luzowaniem polityki.

Bank centralny USA podnosi stopy procentowe w najszybszym tempie w historii, aby walczyć z inflacją, która trwa od dziesięcioleci w amerykańskiej gospodarce. Podniósł stopę referencyjną o 75 punktów bazowych cztery razy z rzędu, a rynki spodziewają się podwyżki o 50 punktów bazowych w grudniu przed przerwą w nowym roku.

Tymczasem Fed nadal potrzebuje pomocy rynku w ograniczaniu inflacji, która jest najwyższa od 40 lat – a brak komunikacji może odgrywać pewną rolę, sugeruje przemyślana rozmowa El-Eriana.

„Zauważyliśmy również to, czego nie powiedziałeś. Nie próbowałeś przeciwdziałać naszemu masowemu złagodzeniu warunków finansowych w ostatnich tygodniach. To dało nam jeszcze jaśniejsze zielone światło od ciebie, aby je jeszcze bardziej poluzować” – mówią rynki.