Dzisiejszy Google Doodle upamiętnia Jerry’ego Lawsona, „ojca kaset z grami wideo”

Google’a interaktywne Doodle dzisiaj świętuje życie i osiągnięcia pioniera gier wideo Geralda „Jerry’ego” Lawsona w jego 82 urodziny. Doodle pozwala grać w pięć platformówek retro w stylu pixel art w przeglądarce — a dwie pozwalają nawet grać jako Lawson. Twórcy Doodles chcą zainspirować młodych ludzi do pójścia w jego ślady i zawierają wbudowany edytor poziomów i twórcę, aby zachęcić ich po drodze.

Lawson był znany jako „ojciec kartridży do gier wideo”, które opracował jako dyrektor ds. Inżynierii i marketingu w Fairchild Semiconductor. W 1976 roku firma wypuściła konsolę domową Fairchild Channel F, z Lawsonem jako głównym programistą. Kanał F („F” oznacza „zabawę”) był pierwszym systemem z wymiennymi kartridżami z grami, nową koncepcją w czasach, gdy gry były trwale zakodowane w sprzęcie. Wymienne kartridże oparte na pamięci ROM były ogromnym przełomem, który umożliwił użytkownikom tworzenie całych bibliotek zamiast zmagania się z graniem w pojedynczą grę.

Google

Dzisiejsze Doodle zawiera gry zaproszonych artystów i projektantów gier Davionne Gooden, Lauren Brown i Momo Pixel. „Koncepcja zaczyna się od gracza jako małego Jerry’ego Lawsona” — wyjaśnił Brown. „To prowadzi nas przez anegdoty z życia Jerry’ego, części jego podróży, które odbył, aby stworzyć kasetę. Po ukończeniu poziomu możesz stworzyć własną grę za pomocą edytora, który pozwoli ci na nowo wyobrazić sobie projekt poziomów i wprowadzać innowacje, tak jak zrobił to Jerry Lawson”.

Wraz z ulepszeniem wkładu, Lawson’s Channel F był pierwszą konsolą z ośmiokierunkowym joystickiem i menu pauzy. Chociaż nie był to sukces komercyjny, innowacje Channel Fa wpłynęły na późniejsze systemy, które zdominowały gry domowe przez dziesięciolecia – był to prekursor platform takich jak Atari 2600 i Nintendo Entertainment System. Nawet w dzisiejszym, zawsze online świecie gier cyfrowych, najlepiej sprzedająca się konsola — Nintendo Switch — nadal (opcjonalnie) wykorzystuje jakąś formę kartridża.

Lawson stanął przed poważnymi wyzwaniami podczas swoich wczesnych lat w Fairchild jako Afroamerykanin w dziedzinie, która nie jest znana ze swojej różnorodności rasowej. Zauważył, że praca jako inżynier jako czarny mężczyzna o wzroście 6 stóp i 6 cali zaskoczyłaby ludzi, a niektórzy zareagowaliby „kompletnym szokiem”, gdy zobaczyli go po raz pierwszy. Ponadto był jednym z zaledwie dwóch czarnoskórych członków Homebrew Computing Club. Do tej grupy należeli współzałożyciele Apple, Steve Jobs i Steve Wozniak, a także inni pionierzy z Doliny Krzemowej.

Zdjęcie autorstwa Geralda

Posiadłość Jerry’ego Lawsona

Po swoich innowacjach w Fairchild Lawson odszedł w 1980 roku, aby założyć własną firmę VideoSoft, jedną z pierwszych firm zajmujących się tworzeniem gier wideo należących do czarnych. Firma VideoSoft została zamknięta pięć lat później, a Lawson spędził resztę swojej kariery na konsultacjach dla firm inżynieryjnych i gier wideo. On zmarł w 2011 roku w wieku 70 lat z powodu powikłań cukrzycy.

„Mam nadzieję, że kiedy ludzie grają w tego Doodle, pobudzają ich wyobraźnię” — powiedział Anderson Lawson, syn Jerry’ego. „I mam nadzieję, że jakiś mały dzieciak, który wygląda jak ja, chce zająć się tworzeniem gier. Kiedy słyszą o historii mojego ojca, czują, że mogą”.

Wszystkie produkty polecane przez Engadget są wybierane przez nasz zespół redakcyjny, niezależny od naszej firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki partnerskie. Jeśli dokonasz zakupu za pośrednictwem jednego z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską. Wszystkie ceny są aktualne w momencie publikacji.