Crypto broker Genesis jest winien klientom giełdy Winklevoss 900 milionów dolarów

Grupa handlująca aktywami cyfrowymi Genesis i jej spółka macierzysta Digital Currency Group są winni klientom giełdy kryptograficznej bliźniaków Winklevoss 900 milionów dolarów, ponieważ upadek FTX odbija się echem na całym rynku.

Nowojorska giełda kryptograficzna Gemini, prowadzona przez Tylera i Camerona Winklevossów, próbuje odzyskać fundusze po tym, jak Genesis wpadł w konflikt z zeszłomiesięczną porażką grupy kryptograficznej FTX Sama Bankmana-Frieda, według osób zaznajomionych z tą sprawą.

Wysiłki Gemini mające na celu odzyskanie funduszy pokazują, w jaki sposób rynek pożyczek kryptograficznych, na którym inwestorzy pożyczają swoje monety w zamian za wysokie stopy zwrotu, znajduje się w centrum kryzysu kredytowego w branży.

Genesis jest głównym partnerem w programie „zarabiania” Gemini, w ramach którego inwestorzy indywidualni pożyczają swoje monety w zamian za stały strumień zwrotów. Gemini wstrzymało wycofanie się z programu w zeszłym miesiącu po tym, jak Genesis powiedział, że „bezprecedensowe zawirowania na rynku” oznaczają, że nie ma wystarczającej płynności, aby spełnić wszystkie żądania wykupu.

Gemini utworzyło teraz komitet wierzycieli w celu odzyskania funduszy od Genesis i jego macierzystej DCG, powiedzieli ludzie. Gemini i Genesis odmówiły komentarza.

Według osób zaznajomionych z sytuacją, Genesis stara się zebrać fundusze i zatrudnił butikową firmę bankowości inwestycyjnej Moelis & Co, aby pomogła jej zbadać wszystkie możliwe opcje.

Komitet wierzycieli prowadzi rozmowy zarówno z Genesis, jak i DCG, grupą macierzystą Genesis, kierowaną przez miliardera Barry’ego Silberta, powiedzieli ludzie. DCG powstało w 2015 roku i jest jednym z największych inwestorów w branży kryptowalut. Inwestorzy wycenili go w zeszłym roku na 10 miliardów dolarów, w tym singapurski państwowy fundusz majątkowy GIC, ramię Google CapitalG i SoftBank, a jego spółki zależne to Genesis i zarządzający inwestycjami Grayscale.

Samo DCG jest winne pieniądze swojej spółce zależnej Genesis; te pożyczki wewnątrzgrupowe skomplikowały sytuację wierzycieli.

DCG ma 2 miliardy dolarów niespłaconego zadłużenia, z czego 1,7 miliarda dolarów jest winne swojej spółce zależnej Genesis w postaci dwóch pożyczek. Latem Genesis stracił 1,1 miliarda dolarów na pożyczce dla upadłego funduszu hedgingowego Three Arrows Capital. DCG przejęło w tym procesie zobowiązania Genesis, pozostawiając Genesis dług w wysokości 1,1 miliarda dolarów. Silbert powiedział inwestorom w zeszłym tygodniu, że DCG osobno pożyczyło 575 milionów dolarów od Genesis „na warunkach rynkowych”, aby sfinansować nieujawnione inwestycje i wykup akcji od akcjonariuszy niebędących pracownikami.

„Ze względu na rodzaj zobowiązań negocjują razem” – powiedziała jedna osoba zaznajomiona z relacjami Genesis i DCG z wierzycielami.

DCG odmówił komentarza. Financial Times ujawnił w zeszłym tygodniu, że część pożyczek DCG była wykorzystywane do finansowania swoich inwestycji swojej innej spółce zależnej, Grayscale.