Byli użytkownicy FTX twierdzą, że nieudana wymiana kryptowalut była „schematem Ponziego”. Oto, jak działają i co wiemy o tym, jak działał Sam Bankman-Fried

Do niedawna Sam Bankman-Fried lub SBF był kryptowalutą złoty chłopakznany z przekształcenia swojej giełdy kryptowalut FTX w giganta o wartości 32 miliardów dolarów w ciągu zaledwie dwóch lat.

Ale rozczochrany, lewicowy trzydziestolatek gracz żył kłamstwo. SBF, który twierdził, że A minimalistyczny filantropmiał wykorzystane środki klientów aby wesprzeć swoje upadłe imperium kryptograficzne i sfinansować własne wystawny tryb życia.

Wśród rewelacji i szerszej redukcji branży kryptograficznej, FTX i jego sieć inwestycji— która obejmuje działalność handlową SBF, Alameda Research, a także za pośrednictwem 200 innych firm kryptowalutowych-mieć dramatycznie się rozwikłał.

Tymczasem SBF, ex kryptowaluta „białego rycerza”. który kiedyś był podobno cenny 26,5 miliarda dolarów, mówi, że do ostatniego 100 000 dolarów.

Sformatuj FTX klienci, naukowcyi nawet wierny krypto twierdził, że nieistniejąca już giełda kryptowalut Bankmana-Frieda była bezpośrednim „schematem Ponziego”, który doprowadził do powódź pozwy cywilne przeciwko niemu i jego firmie. Nadal nie ma decyzji w sprawach.

Mimo oskarżeniai uznanie SBF z błędyprawników, z którymi się kontaktuje Fortuna powiedział, że jest za wcześnie, aby ogłosić FTX prawdziwym „schematem Ponziego” – chociaż twierdzą, że prokuratorzy mogą w końcu to zrobić.

„Nie wiem, czy to schemat Ponziego i prawdopodobnie minie trochę czasu, zanim się dowiemy” — powiedział Thomas P. Vartanian, dyrektor wykonawczy non-profit Center for Financial Technology and Cybersecurity.

Vartanian, który reprezentował strony w 30 z 50 największych upadków instytucji finansowych w historii Stanów Zjednoczonych, zauważył, że prokuratorom może zająć lata przekopywanie się przez złożoną, powiązaną i źle zarządzaną księgowość FTX i jej spółek zależnych.

„Pójdą za pieniędzmi i pójdą za nimi aż do ostatniego centa. I dowiedzą się, czy mamy do czynienia z zaniedbaniem, oszustwem cywilnym, oszustwem karnym i czy jest to schemat Ponziego, piramida czy cokolwiek innego” – powiedział. „Ale są to fakty, których nie sądzę, aby ktokolwiek był w posiadaniu przez jakiś czas – dopóki nie zostaną wyśledzone wszystkie pieniądze”.

Mimo to Vartanian zauważył, że dokumenty ujawnione do tej pory po bankructwie FTX są „dość druzgocące”.

„Dla mnie jak dotąd wygląda to na wykroczenie korporacyjne” – powiedział. „A czy okaże się to oszustwem i naruszeniem prawa, czy piramidą finansową, to już inna kwestia”.

Ale Carlos Martinez, specjalista ds. upadłości w firmie prawniczej Scura, Wigfield, Heyer, Stevens & Cammarota, poszedł o krok dalej.

„Myślę, że odpowiedź prawnika brzmiałaby„ zaczekajmy na dochodzenie ”- powiedział. „Ale myślę, że jest dość ostry i suchy. Na ścianie widniał napis, że to był — a przynajmniej, jeśli to nie miał być schemat Ponziego, to zdecydowanie przypominał schemat Ponziego.

Jak działają schematy Ponziego

Schemat Ponziego to oszustwo, które przyciąga inwestorów obietnicą wysokich zwrotów przy niewielkim lub zerowym ryzyku. Problem polega na tym, że Ponzis generuje te rzekome zwroty za pomocą pieniędzy nowych inwestorów, a nie dochodowych inwestycji.

Nazwa pochodzi od nazwiska Charlesa Ponziego, włoskiego oszusta, który w latach 20. oszukał amerykańskich inwestorów sprytną historyjką i obietnicą wysokich zysków.

SEK ostrzeżony o niebezpieczeństwach schematów Ponziego i ich rozpowszechnieniu w kręgach kryptograficznych. A niektórzy krytycy kryptowalut, jak np Nouriel Roubiniemerytowany profesor Stern School of Business na Uniwersytecie Nowojorskim i dyrektor generalny Roubini Macro Associates twierdzi nawet, że cały ekosystem kryptowalut jest „matką wszystkich schematów Ponziego”.

FTX ma wiele podobieństw z poprzednimi schematami Ponziego. Sheila Bair, która pełniła funkcję prezesa Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) w latach 2006-2011, powiedział CNN na początku tego miesiąca zdolność SBF do oczarowania regulatorów i inwestorów była „pod pewnymi względami bardzo podobna do Berniego Madoffa”.

Przez ponad 20 lat Madoff prowadził największy schemat Ponziego w historii, zanim został aresztowany w 2008 roku, kradnąc 65 miliardów dolarów aż 37 000 osób. Chociaż ostateczna księgowość nie została jeszcze zakończona, FTX to zrobiła 50 miliardów dolarów zobowiązań dla ponad 100 000 wierzycieli, przybliżając działalność SBF do liczb Madoffa.

Ale czy SBF prowadził piramidę finansową? Albo było to oszustwo korporacyjne, takie jak to, które doprowadziło do upadku firmy Enron z siedzibą w Houston energia firma, której bankructwo i późniejszy skandal księgowy wstrząsnęły rynkami?

Jeśli zapytasz byłego sekretarza skarbu Larry’ego Summersa, Enron jest lepszą analogią FTX niż jawny schemat Ponziego.

„Porównałbym to do Enronu”, Summers powiedział Bloombergowi na początku tego miesiąca. „Nie tylko błędy finansowe, ale – na pewno z raportów – posmak oszustwa. Nazwy stadionów bardzo wcześnie w historii firmy. Ogromna eksplozja bogactwa, której nikt do końca nie rozumie, skąd się wzięła”.

Co wiemy o działaniu FTX

To, czy FTX był schematem Ponziego, jest dyskusyjne, ale SBF mogło również zaangażować się w coś, co prokuratorzy mogą uznać za „sprzedawnianie funduszy”, „oszustwo”, a nawet „jawny schemat Ponziego” – powiedział Martinez. Fortuna.

Na przykład SBF wykorzystał co najmniej 4 miliardy dolarów z funduszy klientów FTX, aby wesprzeć swoją firmę handlową Alameda Research, ponieważ ceny kryptowalut spadły na początku tego roku, zgodnie z CoinDesk. SBF zaprzecza, że ​​w tym celu zaimplementował „tylne drzwi” w systemach FTX, mówiąc, że „zdecydowanie nieprawda” i że nawet nie umie kodować.

Przedstawiciel mediów SBF nie odpowiedział na prośby o komentarz Fortuna.

Ale kod The New York Times Dealbook Summit w środę, SBF wyraził zdziwienie upadkiem FTX, mówiąc: „Nigdy nie próbowałem popełnić oszustwa. Byłem podekscytowany możliwością FTX miesiąc temu. Widziałem to jako odnoszący sukcesy, rozwijający się biznes. Byłem zszokowany tym, co wydarzyło się w tym miesiącu. A podczas jego rekonstrukcji są rzeczy, które chciałbym zrobić inaczej”.

Ale były kryptomiliarder przyznał, że „bardzo zła księgowość” sprawiła, że ​​Alameda była „znacznie bardziej zadłużona”, niż się spodziewał.

FTX stoi twarzą do a fala pozwów i poprzez reklamę, podobnie jak w przypadku Berniego Madoffa ramię marketingowe w 2009 roku po jego aresztowaniu.

FTX zatrudnił celebrytów, w tym gwiazdę NFL, Toma Brady’ego, do kosztownych reklam Super Bowl. I ua Pokład na boisku 2018 inwestorom (na zdjęciu poniżej), oferował klientom pożyczki „wysokie bez ryzyka” i pożyczki „bez wad”.

SBF i jego zespół w FTX nie wstydzili się wydawać pieniędzy. Firma upadła 300 milionów dolarów w posiadłości na Bahamach dla kadry kierowniczej wyższego szczebla, zgromadził ok Karta 55 000 $ w barze MargaritaVille Jimmy’ego Buffeta i wyczarterował prywatne odrzutowce latać paczkami Amazon menedżerowie.

W czasach swojej świetności Madoff i jego współpracownicy również żyli w luksusie, robiąc zakupy wielomilionowe rezydencje oraz luksusową biżuterię, odzież i zegarki – z których niektóre były sprzedany na aukcji zwrócić inwestorów po jego aresztowaniu.

Wreszcie, przed krachem, główna międzynarodowa giełda FTX posiadała niezabezpieczone zobowiązania o wartości 9 miliardów dolarów przy zaledwie 900 milionach dolarów aktywów, zgodnie z danymi Financial Times. Zwykle suma zobowiązań i suma aktywów powinny być zgodne w bilansie, a rozbieżność pokazuje, że FTX była w głębokim dołku przed upadkiem.

Podczas gdy SBF nalegał, aby po prostu błędny kwoty zobowiązań w księgach, nowy dyrektor generalny FTX, John Ray III, który również przewodniczył upadkowi Enronu, nazwał operacje FTX „całkowitą porażką kontroli korporacyjnej” z „całkowitym brakiem wiarygodnych informacji finansowych”.

„Od naruszonej integralności systemu i wadliwego nadzoru regulacyjnego za granicą, po koncentrację kontroli w rękach bardzo małej grupy niedoświadczonych, nieskomplikowanych i potencjalnie zagrożonych osób, ta sytuacja jest bezprecedensowa” – powiedział.

To, czy SBF obsługiwało schemat Ponziego za pośrednictwem FTX, nie zostanie ustalone, dopóki prokuratorzy nie zakończą dochodzenia, a ława przysięgłych nie orzeknie we wszystkich wniesionych przez nich sprawach karnych. Ale Vartanian argumentował, że Kongres musi jak najszybciej uchwalić surowsze przepisy dotyczące branży kryptograficznej.

„Myślę, że Kongres musi napisać nowe zasady, aby było jasne, że firma kryptograficzna bierze i wykorzystuje pieniądze innych ludzi, a to oznacza, że ​​jest powiernikiem” – powiedział. „Jest opiekunem i musi być tak traktowany przez prawo”.

Ta historia została pierwotnie opisana na Fortune.com

Więcej od Fortuny: Amerykańska klasa średnia zbliża się do końca pewnej epoki Krypto imperium Sama Bankmana-Frieda było „prowadzone przez gang dzieciaków z Bahamów”, którzy wszyscy umawiali się ze sobą 5 najczęstszych błędów popełnianych przez zwycięzców loterii Masz dość nowego wariantu Omicron? Przygotuj się na ten objaw