BofA sprzedaje akcje amerykańskich spółek w obawie, że bezrobocie będzie „szokujące” w 2023 r.

Stratedzy z BofA Global Research stwierdzili, że nadszedł czas, aby sprzedać amerykańskie akcje przed potencjalnym wzrostem stopy bezrobocia w przyszłym roku.

„Niedźwiedzie (podobnie jak my) martwią się, że bezrobocie w 2023 roku będzie tak samo szokujące dla nastrojów konsumentów na Main Street, jak inflacja w 2022 roku” – napisali w cotygodniowej notatce stratedzy kierowani przez Michaela Hartnetta, głównego stratega globalnych rynków kapitałowych w BofA Global. „Odtąd sprzedajemy premie za ryzyko, ponieważ rynki (są) zbyt agresywnie prowadzą ujemną listę płac „pivot is here”.

USA utworzone 263 000 nowych miejsc pracy w listopadzie, historycznie wysokie tempo zatrudnienia, które grozi przedłużeniem okresu wysokiej inflacji w USA, budząc obawy, że Polityka Rezerwy Federalnej pozostanie zaostrzona na dłużej. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7%, podczas gdy średnie zarobki godzinowe wzrosły dwukrotnie bardziej niż prognozowano na Wall Street.

Jednak wskaźnik Bull & Bear firmy BofA podskoczył do 2,0 z 1,4 w ciągu tygodnia do 30 listopada, wskazując, że zdaniem analityków „sygnał kupna” dla ryzykownych aktywów dobiega końca. „Wskaźnik był najwyższy od maja 2022 r., jeśli chodzi o wyższe napływy obligacji, techniki kredytowe, szerokość kapitału, (i) pozycję funduszy hedgingowych.

Ten sentyment został powtórzony przez inne banki z Wall Street. Marko Kolanović z JP Morgan Chase & Co, niegdyś jeden z najgłośniejszych byków na Wall Street, wezwał do spadku cen akcji na początku przyszłego rokui argumentował, że wzrost cen akcji po październiku był przesadzony, ponieważ podwyżka stóp procentowych Rezerwy Federalnej uderzyła w amerykańską gospodarkę. Michael Wilson z Morgan Stanley, jeden z najgłośniejszych niedźwiedzi, który prawidłowo przewidział tegoroczną wyprzedaż na giełdzie, również zasugerował akcje osiągną nowy najniższy poziom w pierwszym kwartale 2023 r.

Widzieć: Dlaczego październikowe odwrócenie krzywej rentowności może nie oznaczać zagłady dla amerykańskich akcji w 2023 r

W ciągu ostatniego tygodnia inwestorzy wyciągnęli 14,1 mld USD z globalnych funduszy akcyjnych. Według strategów BofA Global, powołując się na piątkowe dane z EPFR Global, był to największy tygodniowy odpływ od trzech miesięcy, z 6,1 miliarda dolarów wycofanych z funduszy giełdowych i 8,1 miliarda dolarów z funduszy inwestycyjnych. Tymczasem amerykańskie fundusze akcji odnotowały odpływy w wysokości 16,2 mld USD w ciągu tygodnia do środy, najwięcej od kwietnia.

BofA powiedział, że w 2022 roku fundusze akcji odnotowały łączny napływ 207 miliardów dolarów, poniżej „euforycznych wpływów” z poprzedniego roku. Natomiast odpływy z funduszy kredytowych w 2022 r. w wysokości 316 mld USD zniwelowały wszystkie wpływy z 2021 r. (zob. wykres poniżej)

ŹRÓDŁO: GLOBALNA STRATEGIA INWESTYCYJNA BOFA, EPFR

Amerykańskie giełdy zakończyły piątek głównie spadkami z S&P 500 SPX,
-0,12%
spadł o 0,1%, podczas gdy Dow Jones Industrial Average DJIA,
+0,10%
wzrosła nieznacznie o 0,1%, po handlu na czerwono przez większą część sesji. Nasdaq Composite COMP,
+1,87%
zakończyło się spadkiem o 0,2%. W ciągu tygodnia indeks dużych spółek wzrósł o 1,1%, podczas gdy Dow zyskał 0,2%, a Nasdaq zyskał 2,1%, według Dow Jones Market Data.