3 powody, dla których warto dbać o Semi Tesli, nawet jeśli nigdy ich nie kupisz

Raczej nie kupisz Semi Tesli. Mimo to istnieją powody, dla których warto zainteresować się gigantycznym pojazdem elektrycznym.

Dyrektor generalny Elon Musk popisał się ciężarówką w czwartek wieczorem, aby odsłonić pierwsze dostawy masywnych maszyn w PepsiCo, które w 2017 roku zamówiło 100 Tesli Semi kiedy ciężarówka zadebiutowała. Tesla przegapiła swoją początkową datę rozpoczęcia Do sprzedania Semi Tesli z 2019 rokuale teraz produkuje je w fabryce w Sparks w stanie Nevada.

„To bestia” — powiedział Musk o Tesli Semi, pokazując wideo jednej mijającej inne ciężarówki jadącej pod górę z w pełni załadowanym 82 000 funtów.

Więc nie, to nie jest maszyna, którą większość z nas kiedykolwiek będzie prowadzić. Ale 18-kołowiec Tesli i tak może być dla nas ważny, ponieważ firma nadal naciska na duże zmiany w branży motoryzacyjnej. Dlatego.

Klimatyzacja

Pojazdy elektryczne nie emitują bezpośrednio dwutlenku węgla, głównego gazu cieplarnianego, który powoduje zmiany klimatu, a ponieważ sieć elektryczna staje się bardziej ekologiczna, elektrownie też nie. Ruch drogowy odpowiada za 27% emisji gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych, więc elektryfikacja jest kluczowym krokiem w osiąganiu celów zerowej emisji dwutlenku węgla netto.


Teraz gra:
Patrz na to:

Zobacz, dlaczego półciężarówka może być najważniejszym pojazdem Tesli


6:09

Ciężarówki są główną częścią tej zmiany, dlatego US Post Office, UPS i Amazon akceptuje elektryczne ciężarówki na dostawę lokalną. Jednak transport na duże odległości jest trudniejszy, ponieważ do jego osiągnięcia potrzebne są większe baterie Zasięg Tesli Semi 500 mil.

Półciężarówki stanowią tylko 1% produkcji pojazdów w USA, ale 20% emisji, powiedział Musk. „Masz ogromny pojazd, który ciągle jedzie” – powiedział. „Misją firmy jest przyspieszenie zrównoważonej energii”.

Ta korzyść z emisji dwutlenku węgla jest powiązana z sukcesem ciężarówki. Nie jest jasne, ile będzie kosztować Tesla Semis ani ile Tesla wyprodukuje, chociaż w 2017 roku firma obiecała cenę początkową 150 000 USD.

Dużym ograniczeniem będzie infrastruktura ładowania. Kierowcy ciężarówek są zobowiązani do okresowego zatrzymywania się, co jest dogodnym momentem do ładowania, ale dopóki nie będzie wielu stacji ładowania, Tesla Semis będzie ograniczona geograficznie.

Bezpieczeństwo na drodze

Elektryczny układ napędowy Tesli Semi, sterowany komputerowo i reagujący, oferuje korzyści w zakresie kontroli trakcji i stabilności, dzięki czemu ciężarówki są bezpieczniejsze dla wszystkich na drodze, przynajmniej w zasadzie. System kontroli oprogramowania ciężarówki zapobiegnie zabiciu go przez ciężarówkę, powiedział Musk.

Wszystko to nie zostało jeszcze przetestowane, więc nie jest jasne, jak dobrze Tesla Semi spełni te ambicje, ale prawdą jest, że pojazdy elektryczne mają pewne zalety.

Tesla Semi, podobnie jak wszystkie pojazdy elektryczne, wykorzystuje również hamowanie regeneracyjne, które pompuje energię z powrotem do akumulatora, gdy zwalnia. Podczas zjeżdżania z długich podjazdów oznacza to, że hamulce się nie przegrzewają.

„Dlatego masz niekontrolowane pasy dla ciężarówek”, powiedział Dan Priestley, starszy kierownik ds. inżynierii samochodów ciężarowych w Tesli, przemawiając podczas wydarzenia. Dzięki hamowaniu regeneracyjnemu „To bezpieczniejszy system dla wszystkich na drodze”.

Kolejną możliwą korzyścią dla bezpieczeństwa może być technologia pojazdów autonomicznych Tesli. Chociaż nie został jeszcze w pełni dostarczony poziom 4 Technologia samochodów samojezdnych Tesla dostarcza samochody, które mogą korzystać z tego samego systemu funkcji bezpieczeństwa, takich jak automatyczne hamowanie i kierowanie, ostrzeganie kierowców, jeśli wydają się senni, oraz zapinanie pasów bezpieczeństwa, jeśli samochód spodziewa się wypadku.

Musk nie podał jednak szczegółów na temat technologii autonomicznej jazdy w Tesli Semi.

Szybkie ładowanie dla Tesla Cybertrucks

Aby naładować ogromną baterię Tesla Semi, Tesla użyje nowych ładowarek, które mogą wypompować więcej niż megawat mocy. To wystarczy, aby naładować 10 000 16-calowych laptopów MacBook Pro w tym samym czasie i znacznie więcej niż zwykłe stacje Supercharger, które obecnie oferują zazwyczaj od 150 do 250 kilowatów.

Musk powiedział, że stacje ładowania dużej mocy będą dostępne dla kierowców Cybertrucka Tesli, modelu pickupa o ostrym kącie, który również miał wieloletnie opóźnienie. Jego duży rozmiar w porównaniu z pojazdami Tesli Model 3, Y, S i X oznacza, że ​​ma większy akumulator.

Aby poradzić sobie z tak dużym przepływem elektrycznym, kable zasilające ładowarki wykorzystują wewnętrzne chłodzenie cieczą, powiedział Priestley. “Możemy upchnąć dużo mocy w bardzo, bardzo małej przestrzeni” – powiedział.

Priestley powiedział, że użytkownicy Cybertruck będą mogli podłączyć megawatowe superładowarki od przyszłego roku. Tesla planuje rozpocząć dostawy Cybertrucków w 2023 rokudwa lata później od początkowa data rozpoczęcia 2021 r.

Jeśli Tesla zdecyduje się otworzyć te stacje ładowania o dużej mocy dla innych producentów pojazdów, jak to stopniowo robi ze swoimi bardziej konwencjonalnymi doładowaniami, może zachęcić innych do budowy elektrycznych ciężarówek i zachęcić Teslę do budowy większej liczby stacji ładowania.

Podobnie jak w przypadku wszystkich rzeczy związanych z Teslą i Muskiem, zawsze jest wiele „jeśli” i „niewiadomych”. Musk stoi w obliczu nowych niepowodzeń związanych z zakupem na Twitterze, nie osiągnął jeszcze obiecanych korzyści z samojezdnych samochodów Tesli i stara się rewolucjonizuje transport dzięki tunelom swojej Boring Company.

Ale Musk do tej pory generalnie odnosił sukcesy w Tesli i jego firmie rakietowej SpaceX. Zwłaszcza na dłuższą metę Tesla Semi może być wielką sprawą.